Operátoři si musí na volné frekvence připravit 10 mld.

Vyvolávací cena při aukci kmitočtů pro rychlé sítě 4G bude činit přibližně deset miliard korun. Uvedl to předseda ČTÚ Pavel Dvořák.

Celková vyvolávací cena při aukci kmitočtů pro rychlé mobilní sítě označované jako 4G bude činit přibližně deset miliard korun. V pondělním vydání týdeníku Euro to uvedl předseda ČTÚ Pavel Dvořák. Úřad původně počítal s výnosem v řádu jednotek miliard.

„Tak, jak nyní pracujeme s principy připravovaného výběrového řízení, se úhrnná vyvolávací cena kmitočtů blíží k hranici deseti miliard korun,“ sdělil týdeníku šéf úřadu. Podmínky aukce, jejichž podobu úřad tento týden dokončoval, se nyní stanou předmětem diskuse. Teprve na jejím základě úřad stanoví závazná kritéria pro zájemce o kmitočty. Samotný prodej se čeká na podzim.

ČTÚ chce formou aukce nabídnout kmitočty uvolněné přechodem z analogového na digitální televizní vysílání v pásmu 800 MHz a dále volné frekvence v pásmech 1800 a 2600 MHz. Příděl frekvencí pro jednotlivé žadatele bude omezený.

Hlásit se budou moci nynější operátoři i firmy, které mají zájem vstoupit na tuzemský mobilní trh. To by jim měla umožnit povinnost národního roamingu pro úspěšné uchazeče o frekvence v pásmu 800 MHz. Případný čtvrtý operátor tak bude moci nabízet služby ještě před dobudováním vlastní sítě prostřednictvím sítí současných operátorů.

Pravidelné příjmy státního rozpočtu za využívání frekvencí se mají pohybovat mezi 150 a 250 miliony korun ročně. Operátoři mají kmitočty získat na 15 let. O vstup do mobilního podnikání již v minulosti projevily zájem například tuzemské firmy Dial Telecom, GTS Czech a UPC. Spekulovalo se rovněž o možné účasti státní České pošty.

Diskuze (60) Další článek: Sony Xperia Sola: jak funguje bezdotykové ovládání

Témata článku: , , F +, Mld