Operátoři si v příštím týdnu vymění frekvence v GSM. Zákazníci to nepoznají

Operátoři si v příštím týdnu vymění frekvence v GSM. Zákazníci to nepoznají

Trojice tuzemských operátorů O2, T-Mobile a Vodafone provede v příštím týdnu tzv. refarming, tedy výměnu části frekvenčního pásma tak, aby se dalo využívat efektivněji. Pásmo 900 MHz, kde operátoři provozují své nejstarší 2G (GSM), je v dosud „rozdrobené“ podle toho, jak si jej v minulosti postupně jednotliví hráči a jejich předchůdci Eurotel, Paegas a Oskar rozdělovali. Po refarmingu získá každý operátor jedno ucelené pásmo s větší šířkou.

K samotnému přepnutí dojde příští týden v noci z 20. na 21. a v noci z 21 na 22. dubna. Příprava této technické operace probíhala za spolupráce Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) a všech tří operátorů již od roku 2018. Realizaci operátoři koordinují i se složkami Integrovaného záchranného systému. Přeladění bude probíhat v nočních hodinách a zákazníci by tak neměli pocítit žádné zásadní negativní dopady na služby (max. v řádech několika desítek sekund).

Klepněte pro větší obrázek
Schéma výměny pásem na 900 MHz. Objem frekvenčních přídělů pro jednotlivé operátory zůstane zachován, pásma ale budou celistvá. 

Kmitočty si vždy bude vzájemně měnit dvojice operátorů, síť třetího bude sloužit jako záložní pro volání na linku 112, pro jejíž dostupnost stačí funkční síť kteréhokoli z mobilních operátorů,“ popisuje Jiří Grund z Asociace provozovatelů mobilních sítí (APMS). Operátoři preventivně doporučují, aby lidé během uvedených dvou nocí v případě nutnosti tísňového volání využívali přednostně linku 112. Ta je z mobilního telefonu dostupná i v případě, že signál sítě, kterou zákazník běžně využívá, není momentálně k dispozici.

Pásmo 900 MHz operátoři už od roku 1996 využívají pro pokrytí sítí 2G/GSM. Postupným přidělováním v čase je pásmo historicky rozdělené do mnoha nesouvislých bloků. Proto se všichni operátoři společně s ČTÚ shodli na nutnosti jejich scelení. To jim v budoucnu po vypnutí starých GSM sítí umožní pásmo efektivněji využívat a nabídnout na něm zákazníkům služby prostřednictvím modernější technologie, např. kapacitnější internetové 4G/5G připojení využívající větší šířku pásma.

Diskuze (8) Další článek: Samsung loni v Česku prodal 900 tisíc smartphonů. Nejoblíbenější byl Galaxy S10e

Témata článku: Operátoři, ČTÚ, APMS, Frekvence, Refarming, GSM, Velká šířka, Paegas, Operátor, Zákazníci, Jiří Grund, MHz, Zak, Šířka, Příští týden, Oskar, Pásmo


Určitě si přečtěte

Skvělá zpráva pro řidiče: Mapy.cz podporují Android Auto
Karel Kilián
Android AutoMapy.czSeznam.cz
RECENZE: Samsung Galaxy A52 5G – I letos má zaděláno na bestseller

RECENZE: Samsung Galaxy A52 5G – I letos má zaděláno na bestseller

** Otestovali jsme další letošní nové „áčko“, které by se mohlo stát mainstreamem ** Podobnost s Galaxy A72 je, až na baterii a jeden foťák, dost velká ** Sáhnete po levnější LTE verzi nebo po výkonnější 5G variantě?

Martin Chroust | 29

Martin Chroust
GalaxyRecenze
Hodinky Garmin Venu 2 přicházejí ve dvou velikostech a s dvojnásobnou výdrží
Lukáš Václavík
Chytré hodinkyGarmin
Nový iPad Pro zamotá hlavu hned dvakrát. Prvně výkonem, pak cenou
Martin Miksa
iPadOSiPadTablety
Xiaomi Mi 11 Ultra má dva displeje a nejlepší foťák na trhu

Xiaomi Mi 11 Ultra má dva displeje a nejlepší foťák na trhu

** Xiaomi Mi 11 Ultra láká na špičkový fotoaparát a druhý displej ** Dvojice modelů Mi 11 Lite uspokojí náročnější uživatele střední třídy ** Překvapením je odlehčená vlajková loď Mi 11i

Martin Miksa | 105

Martin Miksa
DxOMarkDruhý displej