Operátoři snižují ceny za roaming. Všichni. Čím to?

Slevíme na roamingu čtyřicet procent... ne, slevíme na něm více než polovinu. Operátoři se snad domluvili a téměř současně vyhlásili extrémní snižování cen za volání ze zahraničí. Jestli oni nemají strach z Evropské komise!
Operátoři snižují ceny za roaming. Všichni. Čím to?

Nám je to jasné

Mezinárodní roaming. To je to sousloví, které označuje systém umožňující uživatelům mobilních telefonů používat jejich přístroje i během cestování po světě, v ostatních státech. Číslo karty SIM se nemění, hovory je možné přijímat i uskutečňovat bez nutnosti změny nativního operátora za cizího. Aby vám ale mohl vlastní poskytovatel mobilních služeb něco takového umožnit, musí uzavřít dohody o mezinárodním roamingu s operátory jiných zemí.

A to je kámen úrazu. Ten si účtuje za spojení a související poplatky jinou částku než druhý. Evropské komisi je to jasné, nenechá si ale namluvit, že musí ceny za volání ze zahraničí dosahovat současné výše.

Na přelomu milénia vyšetřovala Evropská komise zneužití monopolního postavení operátorů v Německu a Velké Británii, kteří nasadili extrémně vysoké velkoobchodní ceny za mezinárodní roaming. Od roku 2004 funguje skupina vnitrostátních telekomunikačních regulátorů zřízená Komisí s cílem šetřit záležitosti ve věci velkoobchodních cen za roaming, které si operátoři účtují mezi sebou. Květen minulého roku byl vůbec nejdůležitější, protože se regulátoři začali zabývat i maloobchodními cenami.

Pak následovaly hrozby evropské komisařky Viviane Redingové. Nikterak nezabralo „snižte poplatky, okamžitě!“, tak přistoupila k dalšímu kroku a spustila internetový projekt. Na této adrese najdete pojednání o podstatě roamingu, rady, jak se ubránit při volání ze zahraničí výdajům, které nejsou nezbytné a nechybí ani krátké vyjádření samotné komisařky Redingové.

Nejpodstatnější částí je pak interaktivní mapka Evropy, ve které jsou zaneseny tarify operátorů členských států. Podle závěrů Evropské komise je nejlevnější volání mezi Finskem a Švédskem, čtyřminutový hovor stojí jen zhruba šest korun. Naopak nejvíce zaplatí telefonující z Malty do Lotyšska, a to 381 Kč.

Klepněte pro větší obrázek
Mapka pro výběr země

Údaje na zmíněných stránkách jsou spíše orientační, přitom však velmi dobře poslouží pro srovnání a co je hlavní – je to velké kladivo na operátory. Komise doufá, že ti pod tlakem veřejného srovnání nabídnou uživatelům opodstatněné, a tudíž lepší ceny.

Už se bojíme

Jako první se významně ozval Vodafone. V pondělí tohoto týdne informoval o plánovaném snížení cen roamingu. Podle vyjádření operátora mohou jeho zákazníci (české nevyjímaje) očekávat celkové snížení cen při volání ze zahraničí v průměru o 40 % ve srovnání s minulým létem. Mělo by se tak stát do dubna roku 2007.

Skupina Vodafone k tomu oznámila, že od října 2006 nabídne vzájemnou dohodu jakémukoli evropskému operátorovi, aby ten mohl využít velkoobchodní roamingovou cenu, která nepřesáhne 0,45 euro (cca 13 Kč) za minutu hovoru.

V zápětí oznámil své plány i T-Mobile. Ten chce zavést jednotnou cenu cca 23 Kč za minutu hovoru jak pro země Evropské unie, tak pro volání z USA či Kanady. Taková částka by znamenala celkové snížení až o 54 procent.

I britský operátor O2 oznámil, že hodlá cenám za volání ze zahraničí přitáhnout uzdu. Operátor O2 je majetkem španělské Telefóniky, ta vlastní Český Telecom a Eurotel. Vstup značky O2 na náš trh je na spadnutí, očekáváme jej v polovině roku (podrobné info). Takže i třetí operátor bude ceny za roaming táhnout dolů, alespoň to slibuje. Zatím se neví o kolik, na druhou stranu by se měly slevy objevit „během několika následujících týdnů“. Těžko hádat, jestli tím vedení myslelo jen jejich představení, nebo už přímou aplikaci do mobilního provozu.

To nebylo jen tak samo sebou

Budu teď na operátory zlý. Nechce se mi věřit, že došli sami, jen volným tržním způsobem k nižším cenám volání ze zahraničí. V takovém případě by se jen těžko plánovala zlevnění rázem o desítky procent, rozhodně by nižší ceny neoznamovali operátoři prakticky společně, ve stejný den.

Je to ještě taková malá válka, operátoři si chtějí ponechat svou hrdost, aby po čase mohli konstatovat: „My jsme přišli s nižšími cenami sami, Evropská komise s tím nemá co dělat“. Jenže už je zřejmě pozdě i na to, Komise se nechala slyšet, že do léta by ráda dokončila plán pro uzákonění konkrétních výší poplatků. Ty by měly začít platit začátkem příštího roku.

V anketě na konci článku zjišťujeme váš názor na současné ceny roamingu. Je shodná s tou, která se objevila v loňském článku s podobnou tématikou. Tehdy bylo nad světlo jasné, že s cenami za volání ze zahraničí nesouhlasíte. Jako příliš vysoké je označilo 95 % respondentů.

Diskuze (25) Další článek: Samsung E900: známe ho, neznáme ho...

Témata článku: Operátoři, O2, T-Mobile, Vodafone, Ostatní, Roaming, Číslo karty, Internetový projekt, Monopolní postavení, Mobilní provoz, Celkové snížení


Určitě si přečtěte

O tom, jak DxO zadupal špičkový Samsung. Kritika se cení, ale nesmíte při ní dělat chyby
Filip KůželJan LáskaMartin Miksa
DxOMarkTýden mobilně
Možná ho máte i vy. Nejprodávanějším mobilem roku 2020 je...
Jan Láska
ŽebříčkyStatistika
Hodinky Huawei se naučily instalovat aplikace a reagovat na notifikace. Ale…
Filip Kůžel
Polochytré hodinkyTýden mobilně
Huawei Mate X2 je nejlepší skládačka současnosti. Ale co je jí to platné...
Filip Kůžel
Kauza HuaweiOhebný displej
T-Mobile ztratil 140 tisíc zákazníků, mizí mu předplacenkáři. Na tržbách si ale polepšil
Jan Láska
StatistikaHospodaření a financeT-Mobile
Garmin Pay funguje skvěle, ale jak do hodinek dostat i věrnostní karty?
Filip Kůžel
Bezkontaktní platbyChytré hodinkyGarmin
Nejlepší univerzální tarif za tři stovky. Vodafone se spojil s Kauflandem
Lukáš Václavík
Tarify a mobilní službyVodafone