Operátoři varují před podvodnými SMS. Odkaz z nich vede k instalaci malwaru

V Evropě se objevuje další malware, který napadá mobilní telefony. Má název Flubot a šíří se prostřednictvím SMS, upozorňuje Asociace provozovatelů mobilních sítí (APMS) sdružující tři největší české operátory. Samotná textová zpráva nijak škodlivá není, ale pokud uživatel klepne na odkaz v ní uvedený, může se dostat k instalaci rizikového softwaru.

Malware se zatím vyskytl v několika evropských zemích – ve Velké Británii, Německu, Maďarsku, Itálii, Polsku a ve Španělsku. APMS má proto podezření, že už se může šířit i po České republice. Flubot napadá telefony s operačním systémem Android, na iOS se totiž aplikace mimo oficiální market App Store instalovat nedají.

SMS láká na sledování zásilky

Podvod se šíří formou textových zpráv. Uživateli přijde na telefon SMS zpráva, která předstírá, že je například od přepravní služby DHL. Uživatele vyzve ke kliknutí na odkaz pro sledování zásilky, ale po klepnutí nabídne instalaci podvodné aplikace. Aplikace následně ovládne telefon uživatele a může bez jeho vědomí odesílat osobní údaje, včetně například citlivých dat z online bankovnictví.

Operátoři nasazením bezpečnostních opatření sice dokážou část škodlivého provozu z ciziny blokovat, nicméně závadné SMS často posílají samotné napadené telefony, do jejichž komunikace nemohou zasahovat. Vyzíváme proto zákazníky především k velké obezřetnosti“, říká Jiří Grund, výkonný ředitel APMS.

Základní obranou před tímto podvodem je běžná obezřetnost uživatelů. Samotná přijatá SMS žádnou škodu nemůže způsobit, ale uživatel by neměl klikat například na odkaz z DHL, pokud žádnou zásilku neočekává. I když na odkaz klikne, nabídnutá podvodná aplikace se neinstaluje automaticky, uživatel musí dialog nejprve potvrdit. V tomto momentu už by měli zpozornět i ti méně ostražití – standardně se pro instalaci aplikací používá Obchod Play, pokud odkaz vyzývá k instalaci z jiného zdroje (APK archivu), tuto volbu nepotvrzujte!

Diskuze (27) Další článek: Samsung zřejmě u Galaxy S22 Ultra nasadí kontinuální zoom v rozmezí 3-10×

Témata článku: Android, Aplikace, iOS, Operátoři, SMS, Bezpečnost, Polsko, Hrozba, APMS, Malware, DHL, Jiří Grund, Obchod Play, App Store, Itálie, Odkaz, Operátor, Česká republika, Německo, Maďarsko, Velká Británie, Telefon, Uživatelé, Instalace, Evropa


Určitě si přečtěte

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v červnu 2021 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v červnu 2021 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska | 16

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
RECENZE: Samsung Galaxy A52 5G – I letos má zaděláno na bestseller

RECENZE: Samsung Galaxy A52 5G – I letos má zaděláno na bestseller

** Otestovali jsme další letošní nové „áčko“, které by se mohlo stát mainstreamem ** Podobnost s Galaxy A72 je, až na baterii a jeden foťák, dost velká ** Sáhnete po levnější LTE verzi nebo po výkonnější 5G variantě?

Martin Chroust | 29

Martin Chroust
GalaxyRecenze
Skvělá zpráva pro řidiče: Mapy.cz podporují Android Auto
Karel Kilián
Android AutoMapy.czSeznam.cz
Android 12 přinese nové prostředí. Google ukázal, jak bude vypadat
Vladislav Kluska
Android 12BetaAndroid
Nový iPad Pro zamotá hlavu hned dvakrát. Prvně výkonem, pak cenou
Martin Miksa
iPadOSiPadTablety