Operátoři vyčíslili covidovou podporu. Lidem i státu poskytli pomoc ve výši 2,3 mld.

Do koronavirové pomoci se během již rok trvající pandemie zapojilo i mnoho firem ze soukromého sektoru. Nechyběla ani trojice tuzemských velkých operátorů O2, T-Mobile a Vodafone sdružená do Asociace provozovatelů mobilních sítí (APMS). Právě ústy asociace tuto pomoc operátoři vyčíslili na téměř 2,3 miliardy korun.

Pomoc směřovala nejen českým rodinám, ale i firmám, školám a státním institucím. Nejčastěji operátoři pomáhali ve formě poskytnutí slev na své služby nebo komunikační zařízení. „Hodnota služeb, jako jsou data zdarma, speciální TV balíčky, zvýhodněné fixní připojení k internetu anebo speciální tarify pro seniory, studenty či sociálně slabší spoluobčany, dosáhla za rok trvání pandemie téměř jedné miliardy korun,“ říká Jiří Grund, výkonný ředitel APMS.

Druhou největší úroveň podpory ve výši 928 milionů korun nabídli operátoři malým firmám, živnostníkům či kulturním institucím. Podpořili i školy a jejich komunikační infrastrukturu. Konektivita pro školy a podpora stabilního připojení pro studenty a učitele dosáhla hodnoty 165 milionů korun. Zbývajících téměř 178 milionů korun představovala podpora státních institucí. Šlo o služby typu bezplatného rozesílání informačních SMS občanům ČR, komunikační podpora aplikace eRouška, pomoc s provozem linek 1212 a 1221.

Podpora mobilních operátorů v COVID době Částka
Rodiny 999 751 433 Kč
Firmy 927 695 868 Kč
Školy & děti 165 150 000 Kč
Stát 177 680 000 Kč
Podpora celkem 2 270 277 301 Kč

Každý z operátorů se vedle podpory v uvedených kategoriích zaměřil ještě na další vybrané skupiny. T-Mobile například pomáhá pětistovce dětí z rodin samoživitelů, kterým zajistil kompletní výbavu pro online výuku (notebook + LTE modem + SIM karta s daty zdarma). O2 se angažovalo s projektem O2 Chytrá škola. Vodafone také podporoval v obou vlnách pandemie on-line výuku. Poskytl notebooky, více než 800 modemů a připojení na půl roku zdarma.

Diskuze (7) Další článek: Huawei bude vybírat licenční poplatky. Může získat až 55 Kč za každý prodaný 5G mobil

Témata článku: Operátoři, Internet, SMS, Koronavirus, Podpora, APMS, Připojení, Mld, Podpor, Grund, Česká republika, Pandemie, Jiří Grund, Operátor, Škola