Operátorům klesnou propojovací poplatky. Přenesou úsporu i na zákazníky?

Operátorům klesnou propojovací poplatky. Přenesou úsporu i na zákazníky?

Evropská komise (EK) začne regulovat tzv. propojovací poplatky, tedy velkoobchodní terminační poplatky, které si vzájemně účtují operátoři za každou minutu hovoru mířícího do jejich sítě ze sítě jiného operátora. Dosud maximální výši terminačních poplatků určovali národní regulátoři. Rozptyl v jednotlivých zemích byl ale poměrně výrazný, a tak se EK rozhodla sáhnout k centrálnímu nařízení. Kupříkladu u nás k operátorům spíše benevolentní Český telekomunikační úřad (ČTÚ) nechal tuto sazbu mnoho let bez úpravy, takže je pátá nejvyšší v EU.

Mohlo by se zdát, že terminační poplatky jsou jen přelévání peněz mezi operátory, které koncového zákazníka nemusí trápit, ale tak úplně tomu není. Od výše terminačních poplatků se totiž odvíjí minutová sazba tarifů pro volání do cizí sítě. Minuta hovoru nemůže být levnější než terminační poplatek, aniž by na volání svého zákazníka do cizí sítě operátor neprodělával. U neomezených tarifů zákazníky cena minuty zajímat nemusí, u předplacených karet a nižších paušálů je to ale jedna z klíčových položek, podle které zákazník své služby následně platí. I z tohoto důvodu obsahují některé tarify (zejména u virtuálů) jako benefit neomezené volání pouze do vlastní sítě, které operátora de facto nic nestojí.

Nová jednotná maximální terminační sazba za ukončení hlasového volání stanovená Evropskou komisí se bude týkat jak mobilních, tak pevných sítí. Nařízení nabude účinnosti dne 1. července 2021, ceny budou klesat ve vlnách. Cílem je rok 2024, kdy budou všichni operátoři působící v členských zemích EU povinni uplatňovat jednotnou maximální sazbu za ukončení hlasového volání v mobilní síti ve výši 0,2 eurocentu/minutu.

Cenové seskoky do roku 2024 budou následující: Pro ukončení hlasového volání v mobilní síti od 1. července 2021 do 31. prosince 2021 budou operátoři moci účtovat maximálně 0,7 eurocentu/minutu. Přepočteno na koruny tak mohou naši operátoři účtovat od 1. července 2021 maximálně 0,1831 Kč bez DPH za minutu, v průběhu roku 2022 maximálně 0,55 eurocentu/minutu (cca 14 haléřů) a v průběhu roku 2023 maximálně 0,4 eurocentu/minutu (cca 10 haléřů). Přesná výše cen v korunách bude pro následující roky spočítána na základě stanovených referenčních kurzů, výhodou by v dané době byla co nejsilnější koruna.

Zlevní operátoři cenu minuty? Spíše ne

Povinnost účtovat jednotnou maximální cenu za ukončení volání v pevné síti ve výši 0,07 eurocentu/minutu (cca 2 haléře) začne platit ještě dříve než regulace v mobilních sítích, a to už od roku 2022. Do té doby od 1. července do 31. prosince 2021 budou moci tuzemští operátoři účtovat dle nařízení maximální cenu za ukončení hlasového volání v pevné síti ve výši 0,0264 Kč bez DPH/minutu.

Současné propojovací poplatky v Česku jsou vinou laxní regulace ze strany ČTÚ páté nejvyšší v celé EU (po Belgii, Polsku, Slovensku a Slovinsku). Za ukončení (tzv. terminaci) hovoru ve své mobilní síti mohou operátoři aktuálně účtovat svým konkurentům až 0,9589 eurocentu/min, tedy zhruba 0,25 Kč/min bez DPH. Terminační poplatky tak postupně do roku 2024 v Česku klesnou téměř o 80 %.

Bylo by ale naivní domnívat se, že operátoři díky tomu nějak výrazněji pohnou s cenou minuty účtovanou koncovým spotřebitelům. Jejich snahou je dlouhodobě zákazníky od těchto nižších tarifů a předplacenek s malým nebo žádným objemem volných jednotek „motivovat“ k přechodu na tarify neomezené. Situace by tak měla pomoci zejména vyrovnat síly mezi jednotlivými operátory (včetně virtuálů), kde při vysoké terminační ceně měli dosud výrazněji navrch operátoři s vyšším počtem zákazníků.

Diskuze (12) Další článek: No konečně. T-Mobile jako první český operátor pustí do sítě LTE verzi Apple Watch

Témata článku: Operátoři, Evropská unie, EU, ČTÚ, Polsko, Evropská komise, Regulace, Belgie, Operátor, Eurocent, Česká republika, Zákazníci, Volání, Ukončení, Slovensko, Slovinsko, Pro +, PoplatekSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Malé telefony s Androidem ještě nevymřely. Cubot Pocket si vás získá čtyřpalcovým displejem a nízkou cenou

Malé telefony s Androidem ještě nevymřely. Cubot Pocket si vás získá čtyřpalcovým displejem a nízkou cenou

** Hledáte kompaktní telefon okolo čtyř palců? ** Dotykáč už možná nenajdete, budou zde jen tlačítkové telefony ** Zavedené pořádky chce změnit Cubot Pocket

Martin Chroust
Kompaktní velikostAndroid
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v červnu 2022 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v červnu 2022 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Děti mají novou brigádu. Tvoří malware a prodávají ukradená data

Děti mají novou brigádu. Tvoří malware a prodávají ukradená data

**Avast odhalil skupiny na Discordu, kde si děti kupují nástroje na tvorbu malwaru. **Nástroje jsou levné a produkce malwaru snadná. **Děti ohrožují ostatní i sebe. Potřebují vedení rodičů.

Petr Urban
DětiMalwareBezpečnost
Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle
Horší než covid, mobilní výrobci zažívají krušné časy. Samsungu uvízlo po světě 50 milionů neprodaných telefonů

Horší než covid, mobilní výrobci zažívají krušné časy. Samsungu uvízlo po světě 50 milionů neprodaných telefonů

** Dozvuky pandemie, nedostatek čipů a teď zase válka ** (Nejen) mobilní výrobci zažívají krušné časy ** Samsung má např. ve skladech na 50 milionů neprodaných telefonů

Martin Chroust
Nižší třídaStřední třída
Jak přečíst platební kartu mobilem a k čemu je to dobré

Jak přečíst platební kartu mobilem a k čemu je to dobré

Pokud vlastníte telefon s technologii NFC, můžete prostřednictvím aplikace pro Android zkusit načíst údaje ze své bezkontaktní karty. Vyzkoušíte si tak třeba, jak moc je náchylná k případnému RFID skimmingu.

Jan Spěšný
NávodyMobilní aplikace