Oppo načrtlo budoucnost nositelností bez baterií. Energii jim obstará Bluetooth, Wi-Fi či mobilní signál

  • Oppo nastínilo zajímavou mobilní budoucnost
  • Prvky IoT a nositelnosti vůbec nebudou potřebovat baterii
  • Energii získají z Bluetooth, Wi-Fi či ze signálu mobilní sítě

Mobilní výrobce Oppo vyhlíží optimistickou mobilní budoucnost, která se zbaví závislosti na bateriích a tím přispěje i k nižší ceně za údržbu zařízení a také výrazně omezí elektronický odpad. V rámci vize Zero-Power
communication
výrobce nastiňuje, jak by mohly nositelnosti a segmenty Internetu věcí (IoT) získávat elektřinu pro své fungování, a je to zajímavé počtení. 

Pokud se podíváme na současná mobilní zařízení, pokrok ve vývoji pokročil snad ve všech sférách, až na baterie. Ty jsou stále lithiové, což je akumulátorová technologie stará 30 let! A zatímco u mobilů si výrobci pomáhají stále rychlejším nabíjením, která má zastínit zastaralé lithiové akumulátory, u hodinek je nízká výdrž na jedno nabití stále dost velkým omezením pro běžné používání. Telefon dnes nabíjíme každý den, máme tak ještě vůbec čas myslet na hodinky? Schválně se přiznejte, kolikrát vám chytré hodinky ráno zahlásily vybitou baterii, protože jste je večer zapomněli nabít...

Podle Oppa to nasvědčuje tomu, že by baterie mohly z nositelností v budoucnu úplně zmizet. Konkrétně prvky IoT či chytré hodinky tak budeme nabíjet energií, kterou zařízení získají z Bluetooth, Wi-Fi a telefonního signálu. Nabíjení vzduchem ostatně není žádný nový nápad, již v minulosti s ním experimentovala Motorola, Xiaomi nebo samotné Oppo. Nejblíže představám čínského výrobce je zřejmě dálkový ovladač od Samsungu pro chytré televize, který se dobíjí přes 2,4GHz Wi-Fi. Co je dnes rarita má být v budoucnu mainstream.

Oppo vidí velký potenciál „bezbateriového“ světa zejména v oblasti průmyslu. Firma si dokáže představit drobná IoT zařízení, která by mohla fungovat v těžkém průmyslu, při přepravě nákladů, při vzdáleném sledování a monitoringu nebo třeba v chytré domácnosti. Různé senzory, štítky a snímače by z dlouhodobého hlediska nepotřebovaly výměnu baterie, která by tak mohla být v zařízeních jen pro případy absolutní nouze.

Zatím to však vypadá na hudbu z daleké budoucnosti. V té blízké totiž stávající baterie stále figurují jako hlavní zdroj napájení, třeba pro telefony, elektroauta či pro uložení energie získané ze solárních panelů. A to se zřejmě jen tak nezmění. Oppo však ve svém whitepaperu (ke stažení zde) svou studii probíhá ze všech možných stran, včetně bezpečnosti a současné existenci spolu se sítěmi páté (či už možná šesté) generace. Cílem práce je vnést do podvědomí myšlenku světa bez baterií, a všechny potřebné technologie nadále rozvíjet. A to napříč celým spektrem výrobců.

Zdroj Oppo

Diskuze (11) Další článek: Cenově dostupný multimediální tablet Galaxy Tab A8 pořídíte nově se 128GB paměťovkou navíc

Témata článku: Oppo, Mobilní sítě, Bluetooth, Hodinky, Baterie, Nositelnosti, Wi-Fi, Internet věcí, IoT, Nabíjení vzduchem, Studie, Mobilní signál, Budoucnost, Výrobce, Blue, Oppa, Mobilní síť, Uložení, EnergieSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Nvidia chce se supervýkonnými čipy Grace vyhnat Intel i AMD ze serverů

Nvidia chce se supervýkonnými čipy Grace vyhnat Intel i AMD ze serverů

** Nvidia zveřejnila detaily k chystaným serverovým řešením ** Základem jsou vlastní procesory na bázi Armu a nová generace výpočetních grafických karet ** Asus bude mít první 500Hz monitor

Karel Javůrek
ProcesoryServeryNvidia
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v květnu 2022 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v květnu 2022 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Jak promítnout displej telefonu na počítač s Windows 10

Jak promítnout displej telefonu na počítač s Windows 10

Chcete jednoduše ukázat známým fotky z dovolené a displej vašeho telefonu vám přijde malý? Promítněte si jej na obrazovku počítače, bez nutnosti kopírování nebo připojení přes kabel.

Jan Spěšný
SmartphoneWindows 10Android
18 tipů a triků pro WhatsApp, které možná neznáte

18 tipů a triků pro WhatsApp, které možná neznáte

** WhatsApp je jedna z nejrozšířenějších komunikačních aplikací ** Obsahuje mnoho skrytých funkcí, které vylepší používání ** Zde najdete tipy na ty nejužitečnější

Adam Kos
WhatsAppTipy a triky
Malé telefony s Androidem ještě nevymřely. Už brzy se dočkáme nového čtyřpalcového telefonu do kapsy

Malé telefony s Androidem ještě nevymřely. Už brzy se dočkáme nového čtyřpalcového telefonu do kapsy

** Hledáte kompaktní telefon okolo čtyř palců? ** Dotykáč už možná nenajdete, budou zde jen tlačítkové telefony ** Zavedené pořádky chce brzy změnit Cubot Pocket

Martin Chroust
Kompaktní velikostAndroid
Nejlepší aplikace pro tento týden: Lenivé kosti, topografické mapy a preventivka

Nejlepší aplikace pro tento týden: Lenivé kosti, topografické mapy a preventivka

**V marketech najdete množství titulů, ale jak objevit ty kvalitní? **Každý týden je vybírá Apple, ale řada z nich má i verzi pro Android. **Výsledkem jsou kolekce těch nejlepších aplikací svého druhu.

Adam Kos
Nejlepší aplikace
Ušetříte za data. Návod, jak na YouTube poslouchat jen zvuk

Ušetříte za data. Návod, jak na YouTube poslouchat jen zvuk

Na YouTube existuje spousta videí, u kterých stačí pouze poslouchat zvuk. Zásadně se tím sníží objem přenesených dat.

Jiří Kuruc
YouTubeTipy
22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Duke Nukem Forever byl zkázou 3D Realms. Zakladatel studia komentuje únik verze z roku 2001

Duke Nukem Forever byl zkázou 3D Realms. Zakladatel studia komentuje únik verze z roku 2001

Poslední díl s Duke Nukemem v hlavní roli vznikal více než dekádu. Díky čerstvému úniku si jeho rozpracovanou verzi z roku 2001 může vyzkoušet každý.

Martin Nahodil
ÚnikDuke Nukem Forever