Oppo nastínilo svoji vizi 6G sítí. Řídit se budou samy pomocí umělé inteligence

Oppo nehodlá zapadnout do škatulky řadového výrobce mobilů, snaží se vystupovat také jako inovátor. Proto nyní, kdy se celý trh zabývá implementací a rozšířením 5G, dává čínská značka najevo, že uvažuje už o generaci dál a zabývá se vývojem 6G sítí. Své vize firma zveřejnila ve studii nazvané „Síť 6G s umělou inteligencí“​.

Oppo sestavilo přípravný tým, který provádí předběžný výzkum požadavků v oblastech sítě 6G, jejích klíčových technologií i jednotlivých funkcí systému. V popředí, ještě výrazněji než u současných 5G sítí, má podle čínských výzkumníků stát umělá inteligence (AI). Zařízení s podporou 6G budou nasazovat algoritmy AI na mnoha aplikačních úrovních a díky shromažďování nejrůznějších dat umožní pokročilejší hloubkové strojové učení.

Konkrétní zapojení AI do života lidí uvedlo Oppo ve své studii na příkladu autonomních aut: „Sítě 6G budou schopné na základě polohy vozidla a aktuálních podmínek (např. denní doba či počasí) přiřadit nejvhodnější algoritmus umělé inteligence, stejně jako doporučit optimální komunikační spojení. Protože bude vozidlo schopné okamžitě spustit algoritmy umělé inteligence, které se učily v rámci provozu jiných vozidel, co nejbezpečnější a nejpohodlnější jízda bude pro cestující samozřejmostí.“

Standardizace 6G za pět let

Tento popis se zatím příliš neliší od toho, jak bývá AI vykreslována ve spolupráci se současnými 5G sítěmi. Jak ale poznamenal vedoucí vědeckého týmu Oppo pro 6G Henry Tang, je potřeba být připraven na budoucnost, protože telekomunikační technologie se vyvíjejí zhruba v desetiletých intervalech a očekává se, že standardizace 6G začne někdy okolo roku 2025 a komerční implementace přijde na řadu o 10 let později.

„Při pohledu do roku 2035 očekáváme, že počet inteligentních zařízení výrazně převýší počet lidí. Proto by příští generace sítě 6G měla být schopná sloužit nejen potřebám lidí, ale všech forem inteligence včetně jejich různých interakcí. Počáteční technický výzkum a návrh systému jsme provedli právě s ohledem na tento konečný cíl,“ uvedl Tang.

První zmínky o 6G padaly už v roce 2020:

Zcela nová má být podle studie Oppo funkční úroveň přístupu umělé inteligence do sítí. AI má v rámci 6G vytvořit novou dimenzi, která vertikálně protne současnou řídicí a uživatelskou úroveň, jak ji chápeme v 5G sítích – tzn. z uživatelského pohledu např. rychlost nebo latence, z řídicího konfigurace sítě a její připravenost na různé typy vytížení a provozu. Díky AI se 6G síť bude umět sama optimalizovat, dynamicky se přizpůsobovat provozu a inteligentně distribuovat své zdroje.

V rámci sítě 6G bude umět AI zastávat více rolí, například roli základní desky, databáze, úložiště modelů umělé inteligence a aplikačního serveru. Na rozdíl od sítí 4G a 5G bude umělá inteligence používaná pro odvozování a rozhodování v sítích 6G organicky integrovaná na straně zařízení i na straně sítě, přičemž důležitější roli bude hrát samotné zařízení.

Diskuze (1) Další článek: Zahrát si hru dřív, než ji stáhnete celou do mobilu? Google už to umí

Témata článku: Oppo, Technologie, Mobilní sítě, Umělá inteligence, 6G, Algoritmus, Vize, Připravenost, Výzkum, Síť