Oppo ukázalo nové foto vychytávky. Vylepší senzory, zoom i stabilizaci

Společnost Oppo představila trojici technologií, které mají výrazně vylepšit fotografie v mobilních telefonech.  První novinkou je nový RGBW snímač, který k běžné maticii pixelů RGB (červená, zelená, modrá) přidává ještě bílé subpixely, čímž má zvýšit citlitovst senzoru na světlo. Údajně by tato metoda měla pomoci fotoaparátu zachytit až o 60 % více světla a více než o třetinu snížit šum. Díky novým algoritmům by navíc snímač měl nabídnout věrnější barevné podání. V prvních produktech se snímač objeví v posledním kvartále 2021.


Oppo do tradiční matice RGB pixelů vložilo bílé subpixely pro větší citlivost na světlo.

Další významnou novinkou je technologie kontinuálního optického zoomu. Ten jednak poprvé využívá kombinaci plastových a skleněných čoček a nabízí i asférické skleněné čočky pro minimalizaci rozptýleného světla. Hlavní je však nový motorický systém, který umožňuje posouvat s jednotlivými čočkami a měnit i jejich náklon, čímž je možné dynamicky měnit optický zoom při ekvivalentu ohniskové vzdálenosti 85 až 200 mm.


Inovací je také pětiosá optická stabilizace využívající stabilizace objektivu i senzoru.

Do třetice pak ještě Oppo ukázalo nový systém pětiosé optické stabilizace. Ta samozřejmě ke korekci pohybu využívá data z gyroskopu/akcelerometru telefonu. V případě malých pohybů dochází k optické stabilizaci posunutí objektivu po osách X a Y. U větších pohybů je pak zapojena i stabilizace posunutím samotného snímače, opět ve dvou osách. 


Kontinuální zoom pak umí měnit pozici čoček, čím zajistí zoom s ekvivalentem ohniska 80 - 200 mm.

Jejich případným natáčením v kombinaci s kompenzací pomocí algoritmů je pak zajištěna i stabilizace po páté ose. Oppo tak slibuje velký maximální úhel stabilizace cca 3 °a posunutí snímače funguje s přesností až 2 μm. Oppo tvrdí, že nový systém pětiosé stabilizace bude v telefonech dostupná již v prvním čtvrtletí 2022.

Firma nezapomněla připomenout ani nedávno představenou technologii čelní kamerky, konkrétně ty, které se umístí pod povrch displeje. Vyvinula proto displeje s novou geometrií pixelů, díky kterým je jednak možné propustit více světla na snímač, ale také nabídnout stále dostatečně ostrý obraz displeje s jemností 400 ppi.

Novinky detailně představené na videu:

Váš názor Další článek: Chybějící nabíječka jako nový normál? Trendu se chytil další výrobce

Témata článku: Oppo, Smartphony, Focení mobilem, Technologie, Optický zoom, Fotoaparát, Fotografie, OIS, Stabilizace, Snímač, Světlo, Senzor, Vychytávka, Zoom, Čočka, F +, Úkaz