Optimalizace nákladů nestačí. Mobilní divize LG zakončila rok 2020 velkou ztrátou

Společnost LG Electronics zveřejnila hospodářské výsledky za čtvrté kalendářní čtvrtletí loňského roku. Po rekordním třetím kvartálu téhož roku se výrobci opět podařilo meziročně navýšit stěžejní provozní ukazatele. Tržby vzrostly meziročně o 17 % na 16,76 miliardy dolarů (cca 360 miliard korun) a korporace připsala provozní zisk ve výši 580 milionů dolarů (cca 12,45 miliardy korun). Zásadní část úspěchu firmy jde na vrub divizí bílé a černé elektroniky, mobilní divizi se alespoň opět podařilo umazat část ztráty.

Klepněte pro větší obrázek
Výsledky LG Electronics v 4Q 2020 podle jednotlivých divizí (Zdroj: LG)

Tržby z prodeje smartphonů se proti stejnému období loni zvýšily o 5 % na 1,24 miliardy dolarů (cca 26,6 miliardy korun), proti třetímu čtvrtletí nicméně poklesly o 9 %. Na vině byl podle LG nedostatek 4G čipsetů a horší prodeje prémiových smartphonů na zámořských trzích. Divize i přes zefektivnění výroby a osekání nákladů uzavřela čtvrtletí se ztrátou 220 milionů dolarů (cca 4,73 miliardy korun), což je o 25 % lepší výsledek než ve stejném období loni.

Klepněte pro větší obrázek
Tržby mobilní divize se meziročně mírně zvedly, ztrátu se ale vymazat nepodařilo (Zdroj: LG)

Počet prodaných kusů výrobce už několik let neuvádí. Podle posledního průzkumu agentury Counterpoint Research mohlo LG distribuovat zhruba 7,6 milionu smartphonů. Část ztráty mobilní divize se výrobci podařilo umazat díky efektivnějšímu vynaložení nákladů spojených s výrobou nových zařízení. Například vývoj, design i výrobu některých levnějších smartphonů už kompletně svěřuje externím partnerům (tzv. ODM výrobcům). Mobilní divizi čeká v nejbližší době důležité rozhodnutí o jejím dalším směřování (více zde).

Diskuze (13) Další článek: Také Motorola bude nabíjet vzduchem. Ve srovnání s Xiaomi má výhody i nevýhody

Témata článku: LG, Statistika, Hospodaření a finance, LG, Analýza, Zisky, Optimalizace nákladů, Ukazatel, Ztráta, NÉST, Dolar, Hospodářské výsledky, LG Electronics, Counterpoint Research, Optimalizace, Výroba, Mobilní divize, Divize