Otestovali jsme 12 Androidů do 6 500 Kč [megatest]

Správně vybrat v moři smartphonů není snadné. Měsíc jsme trápili 12 Androidů různých značek a parametrů, abychom oddělili zrno od plev!

Do cenového stropu 6 500 Kč by se pochopitelně vešlo daleko více telefonů, jenže dvanáct telefonů je tak akorát na hraně, aby je vůbec bylo možné otestovat v nějaké rozumné době. Dále byly vybrány jen stroje, které mají oficiální české zastoupení, případně někoho, kdo české zastoupení supluje. V testu tak najdete klasická zvučná jména a možná i zatím neznámé značky. Od každého výrobce v testu byl vybrán jednoduše ten nejlepší telefon, jaký mají v nabídce a zároveň splňuje podmínky testy, tedy operační systém Android a cenu do 6 500 Kč.

Klepněte pro větší obrázek
Náš testovací tucet Androidů.

V případě fotoaparátů testovaných telefonů jsme se nechtěli spoléhat jen na vlastní úsudek, a tak jste nám s hodnocením pomohli vy. Prvně jsme vám předložili sadu snímků, ale neřekli jsme vám, který pochází ze kterého telefonu. Až pak jsme vám ukázali výsledkovou tabulku (plus další sadu snímků a ukázková videa).

Malý nebo velký

Ať chcete nebo ne, malé telefony jsou na ústupu i v této kategorii. Vyrobit totiž malý telefon, tak aby mohl konkurovat těm velkým, je dražší a náročnější. Co se týče výdrže, je nad slunce jasné, že větší telefony budou mít větší baterii a tím pádem větší výdrž. Neplatí pochopitelně žádná přímá úměra, ale obecně je tomu tak. Větších telefonů se nemusíte bát, jejich používání je hodně o zvyku a větší displej pochopitelně nabídne více možností.

 

Myslíte, že za podobnou cenu získáte podobné telefony? Pak se šeredně mýlíte, rozdíly jsou propastné!

 

Kromě úhlopříčky displeje se musíte zamyslet taky nad rozlišením a použitou technologií. Většina testovaných přístrojů disponuje IPS zobrazovači, které nemají problém s živými barvami, ani širokými pozorovacími úhly. Ovšem i mezi nimi jsou velké rozdíly. Pozor si dejte na telefony, kde výrobce nespecifikuje použitou technologii, což je příklad testovaných telefonů od Sony a HTC. Zatímco Sony má zobrazovač naprosto v pořádku, při pohledu na displej HTC nebudete mít dojem, že držíte střední třídu. Zvláštní případem je AMOLED, či Super AMOLED, ten jako jediný v testu používá Samsung. Tento typ displejů se vyznačuje fantastickým podáním černé barvy a hodně saturovaným zbytkem spektra. Ve střední třídě jde spíše o raritu, většinou se totiž vyskytuje jen u vlajkových lidí.

Udané rozlišení může být trochu zavádějící, protože zároveň s ním musíte uvažovat i úhlopříčku displeje. Směrodatnější je tak jemnost displeje udávaná v ppi (pixel per inch, česky pixelů na palec), čím je číslo vyšší, tím jemnější displej je. Nejlepší bude, když si to vyzkoušíte na vlastní oči, protože někomu hrubší displej nevadí a jiný si raději připlatí.

LTE vs. 3G

Pokud si vyberete telefon na více SIM, budete se muset smířit s tím, že pro vás zůstane LTE zapovězeno a využijete maximálně 3G. Důvodů proč chtít LTE je několik, kromě vyšších přenosových rychlostí, jde o investici do brzké budoucnosti. Sítě třetí generace se už rozrůstat nebudou, tam kde 3G je, tam zůstane, tam kde není, už nebude. S telefonem bez LTE tak zůstanete uvězněni ve stávajícím stavu pokrytí. LTE pokrytí u nás raketově roste, takže je velmi pravděpodobné, že za několik měsíců narazí s LTE telefonem na EDGE jen výjimečně. Obecně doporučuji preferovat telefony s LTE.

Pokud potřebujete více SIM, budete se s tím muset smířit s 3G. U všech testovaných telefonů umí 3G využít jen jedna SIM, naštěstí jde v nastavení přepnout, která to má být. Pokud máte jednu místní SIM a druhou zahraniční, není třeba karty přehazovat, abyste si s tou zahraniční užili rychlejší data. Pokud použijete jen jednu SIM, vyslechnete si otravnou hlášku v notifikační liště, že Slot 2 zůstal prázdný, a pak můžete telefon používat jako by se nechumelilo. Při použití více SIM se dá nastavit, jestli se vás bude telefon před každým voláním a odesláním SMS ptát, kterou kartu má použít, nebo přiřadíte volání jedné kartě a SMS třeba té druhé.

Multimedia a zvuk

Každý z testovaných telefonů umí nahrávat video v 1080p, byť některé ve výchozím nastavení používají jen 720p. Jisté je, že ani jedno z čísel vám kvalitu nezaručí. Nejčastější chyby jsou kácení hran při švenkování, zbytečné přeostřování a skokové změny expozice. Video pořízené s většinou telefonů je pak použitelná jen jako hrubší záznam reality. Právě tady se ukazuje největší rozdíl mezi touto třídou a dražšími modely. Podobně je tomu i u fotek, počet megapixelů v žádném případě neurčuje výslednou kvalitu, ta závisí na daleko více faktorech. Z každého telefonu bylo pořízeno 19 ukázkových snímků za stejných podmínek a také video. Vše najdete na DVD, takže si můžete udělat obrázek sami. Jisté je to, že kvalita fotek, ať už jde o kresbu, detaily nebo úroveň šumu se dramaticky liší kus od kusu.

Propastné rozdíly byly také mezi sluchátkovými výstupy, některé telefony hrály naprosto čistě a ani citlivější sluchátka jim nečinila problém. Typicky je to Xiaomi, Samsung nebo Alcatel Onetouch. Největším problémem jsou konstantní šum výstupu nebo ještě hůře brum, tyto pazvuky dokáží zážitek z poslechu srazit na kolena. Propastné rozdíly se objevily také u systémových reproduktorů, které se používají jak pro poslech hudby, vyzvánění, ale i hlasité hovory. U vyzvánění je hlavní, aby byl reproduktor dostatečně hlasitý, což splňovaly všechny testované přístroje, ale u hudby se často objevovalo huhlání, což ve finále nekazí jen hudební zážitek, ale také srozumitelnost při hlasitém hovoru.

Android a nadstavby

Vylepšené Androidy měly ještě do nedávna cejch zpomalovače celého stroje. Tento neduh už takřka vymizel a to jednak díky optimalizaci, jejíž nutnost si výrobci uvědomili, tak i rostoucí výkon a větší a rychlejší paměti. Pokud je to možné, zkuste si vybrat telefon s nejaktuálnějším Androidem, nicméně pokud telefon disponuje verzí 4.3, nebo 4.2, tak se v zásadě nic hrozného neděje. Jestli se vám bude použitá nadstavba a grafika líbit, a dobře používat je velmi individuální, proto berte údaje stran komfortnosti a jednoduchosti ovládání s rezervou. Obecně se ani nedá říci, že menší nadstavby budou praktičtější, protože třeba masivní MiUI u Xiaomi je naprosto perfektní.

Daleko důležitější a objektivněji zhodnotitelná je softwarová výbava, kterou výrobce dodává. Pokud není žádná, není to vždy na škodu, protože si systém můžete dovybavit, jak chcete. Někdy jsou součástí systému různé utility pro práci s cloudem daného výrobce, antiviry, kancelářské balíky, přehrávače hudby, či videa. Proti takové výbavě není co namítnout, protože je smysluplná. Často to ale bohužel končí tak, že telefon zaplní zbytečnosti, které jsou jinak ke stažení zdarma a vy máte je práci s tím, je z telefonu vyházet, což je bohužel případ Alcatelu Onetouch. V horším případě, se jich najde zbavit vůbec.

Klepněte pro větší obrázek
Článek vyšel v časopisu Computer

Computer doporučuje

Pokud hledáte malý, dostatečně výkonný telefon, který navíc schopně fotí a LTE pro něj není neznámá, pak je Alcatel Onetouch Idol 2 Mini S ten správný kandidát.

Jestli taháte po kapsách tři telefony a pravidelně nějaký někde zapomenete, tak můžete všechny stroje sloučit do jednoho. Acer Liquid E700 totiž pojme tři SIM karty.


Telefony zapůjčili oficiální dovozci či zastoupení jejich značek a následující firmy:

Agora DTM, a.s. www.agora.cz THL 4400
Asbis CZ, spol. s r.o. www.asbis.cz Prestigio Multiphone 5508 Duo
Lion Mobile s.r.o. www.xiaomimobile.cz Xiaomi RedMi Note

Témata článku: Acer, Alcatel, Asus, HTC, Huawei, Lenovo, LG, Prestigio, Samsung, Sony, THL, Xiaomi, Android, Smartphony, Recenze, Acer Liquid, Acer Liquid E700, Asus Zenfone 5, Asus Zenfone 5 16GB, HTC Desire, HTC Desire 510, Huawei Ascend P6, Lenovo S850, LG L90, LG L90 Dual, Telefony s Androidem na Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Jak promítnout displej telefonu na počítač s Windows 10

Jak promítnout displej telefonu na počítač s Windows 10

Chcete jednoduše ukázat známým fotky z dovolené a displej vašeho telefonu vám přijde malý? Promítněte si jej na obrazovku počítače, bez nutnosti kopírování nebo připojení přes kabel.

Jan Spěšný
SmartphoneWindows 10Android
18 tipů a triků pro WhatsApp, které možná neznáte

18 tipů a triků pro WhatsApp, které možná neznáte

** WhatsApp je jedna z nejrozšířenějších komunikačních aplikací ** Obsahuje mnoho skrytých funkcí, které vylepší používání ** Zde najdete tipy na ty nejužitečnější

Adam Kos
WhatsAppTipy a triky
Garmin se naučil volat. Recenze sportovních hodinek Garmin Venu 2 Plus

Garmin se naučil volat. Recenze sportovních hodinek Garmin Venu 2 Plus

Garmin Venu 2 prošly testem v Computeru 8/21, nyní přichází nástupce s označením Plus. Hlavní novinkou je integrace mikrofonu a reproduktoru pro možnost telefonování.

Jiří Kuruc
Hlasový asistentGarminHodinky
Normálně za peníze, dnes zadarmo nebo se slevou: Offline mapy, hubnutí na léto a simulátor filmového studia

Normálně za peníze, dnes zadarmo nebo se slevou: Offline mapy, hubnutí na léto a simulátor filmového studia

** V marketech se pravidelně objevují slevy na aplikace a hry ** Vybírejte pro platformy Android i iOS ** Na titulu můžete ušetřit desítky korun

Adam Kos
SlevyAkceMobilní aplikace
22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Samsung ukazuje možnosti 200Mpx snímače. Vyfotil s ním kočku a obří plátno umístil na mrakodrap v Soulu

Samsung ukazuje možnosti 200Mpx snímače. Vyfotil s ním kočku a obří plátno umístil na mrakodrap v Soulu

** Samsung ukázal možnosti 200Mpx snímačů ** Fotočip umístil na základní desku a přidal obří kvalitní optiku ** Jak by asi fotka vypadala, pokud by ji pořídil smartphone?

Martin Chroust
200 MpxFotoaparát
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v květnu 2022 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v květnu 2022 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
S odolnými telefony se musí počítat. Tenhle tank se může opřít o vysoký výkon, noční vidění i o rychlá data

S odolnými telefony se musí počítat. Tenhle tank se může opřít o vysoký výkon, noční vidění i o rychlá data

** Značka Blackview uvedla na trh dvě nová odolná monstra ** Pyšní se maximální odolností, obří baterií i podporou 5G sítí ** Jeden telefon vsadil na noční vidění, druhý zase na termovizi

Martin Chroust
TermokameraMIL-STD 810BlackView
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Druhotné softwarové licence. Kdo by nechtěl legální Windows za stovku…

Druhotné softwarové licence. Kdo by nechtěl legální Windows za stovku…

Koupě originálního programového vybavení přímo od výrobce není jedinou možností, jak sehnat pro váš počítač legální software. Další možností je koupit licenci od toho, kdo ji už nepotřebuje nebo nevyužije. Můžete ušetřit nemalou částku, zároveň si však dávejte pozor na podvodníky.

Jan Spěšný
Nejlepší aplikace pro tento týden: Lenivé kosti, topografické mapy a preventivka

Nejlepší aplikace pro tento týden: Lenivé kosti, topografické mapy a preventivka

**V marketech najdete množství titulů, ale jak objevit ty kvalitní? **Každý týden je vybírá Apple, ale řada z nich má i verzi pro Android. **Výsledkem jsou kolekce těch nejlepších aplikací svého druhu.

Adam Kos
Nejlepší aplikace
Týden Živě: Boj s řemínky na hodinky. Jeden vám sežere ruku, druhý stojí celé jmění

Týden Živě: Boj s řemínky na hodinky. Jeden vám sežere ruku, druhý stojí celé jmění

** Microsoft uspořádal konferenci Build 2022 ** Mapa ukáže, kam dojedete vlakem ze svého města ** Podívali jsme se na základní typy řemínků

Jakub ČížekJan Láska
Týden ŽivěVideo
Ušetříte za data. Návod, jak na YouTube poslouchat jen zvuk

Ušetříte za data. Návod, jak na YouTube poslouchat jen zvuk

Na YouTube existuje spousta videí, u kterých stačí pouze poslouchat zvuk. Zásadně se tím sníží objem přenesených dat.

Jiří Kuruc
YouTubeTipy