Za tři tisíce u nás koupíte smartphone, který funguje a je z šedého plastu. V Číně přidají sklo, kov a povedený vzhled. Zkusili jsme Oukitel U2.
Napsali nám z e-shopu CooliCool: „Nechcete vyzkoušet nový Oukitel U2? Je to kovovo-skleněný iPhone za 2 700 Kč.“ No jasně, známe tyhle čínské iPhony a známe i čínský „kov“ a „sklo“. Ale nakonec proč se nepodívat? Teď mám Oukitel v ruce a žasnu, co se za takové peníze dá pořídit. Uživatelé, kterým nejde o parametry a výkon, opravdu mohou mít reprezentativně vyhlížející telefon za cenu pod tři tisíce korun.

Ani design není dokonalý, podívejte se na fotku s detailem plastové hranice mezi jednotlivými segmenty obvodového rámu. V tomhle Oukitel na iPhone jednoduše nemá.



Rezervy výrobního procesu lze najít tam, kde se stýká kov s plastem.
Jinak však vzhledové stránce nemám co vytknout. Rámeček je skutečně vyfrézovaný z kovu (ověřeno vrypem), přední sklo je skutečně sklo (ověřeno vrypem) a kupodivu i zadní sklo je sklo – i když je kryt baterie otevíratelný (ano, i tady jsem si rýpnul). Obě krycí skla jsou na okrajích efektně zakřivená. Jinak je to designová variace na iPhone, jednoduchá elegance, nenápadné logo na zádech, na pohled tenké rámečky kolem displeje trochu matou, protože ne celé černé pole je displej.









Jednoduchá a už mnoha výrobci ověřená elegance. Design nepřnáší nic nového, ale „funguje“.
Výbava / výkon
Vychytávky jako NFC nebo bezdrátové nabíjení nehledejte, ale to v této cenové kategorii snad ani nikdo nečeká. Naopak nechybí stále důležitější LTE (pouze na jedné ze dvou SIM), z „českých“ frekvencí chybí pouze Vodafonská 900 MHz. Fotoaparát má 8 MPx a senzor dodalo Sony, výstupy můžete posoudit níže. Procesor je čtyřjádrový MediaTek MT6735, jeho výkon v Antutu stačí na 19 tisíc bodů, což odpovídá nižší střední třídě. To samé se dá říct o 1 GB paměti.



Baterie má pouhých 2 050 mAh,ale při nenáročném procesoru a displeji to neznačí žádnou katastrofu.
Telefonu jsem naměřil tloušťku asi 8,5mm.
V reálném projevu telefonu nevidím problém, v relativně prázdném telefonu šlape všechno jak má, zpomalovat začne až po zavalení balastem, ale tak to mají všechny Androidy. Zkusil jsem i graficky náročnou hru (Asphalt 8: Airborne), příklad plynulosti to není, ale hrát se dá, o čemž svědčí mé vytržení z reality asi na hodinu. Mimochodem po takovém výkonu poznáte, kde je umístěn procesor (v oblasti pod fotoaparátem), ale zahřátí není ani nepříjemné.



Šetřilo se na displeji. Nejde snad ani o relativně nízké rozlišení (960 × 540 pixelů), vadilo mi spíše lehce nepřirozené podání barev, které utíkají do modra. Slabá je také uživateli dostupná paměť. Je to netypických 5 GB, na čisté instalaci má uživatel k dispozici 4,34 GB, takže paměťová karta bude nutností.
Nejnovější Android






Operační systém je Android 5.1 s lehkými úpravami a bez zásadního překvapení.












Systém je v Češtině, ale občas zabrousíte do nepřeložené podnabídky a musíte se tak vypořádat s Angličtinou. Hrát si můžete se spouštěním aplikací ze zhasnutého displeje, nebo s 3D gesty.






Ukázka předinstalovaných aplikací.





Prostředí fotoaparátu/kamery.
Ukázkové snímky a video






Sluníčko Oukitelu příliš nepřálo.








Bez a se zapnutým režimem HDR.


Jde to i s bleskem.
Proti „českým plasťákům“
Na e-shopu svítí $99.99, když při nákupu zadáte kód CICU2, dostanete 10 dolarů slevu. Naopak přičíst musíte české DPH, které bude vyměřeno na vstupu do ČR. Počítat je potřeba také s kratší roční zárukou a s tím, že její vyřízení bude zdlouhavé a s nejistým výsledkem. Doprava trvá 1 až 4 týdny, připlatit si můžete za DHL, ale dalších 60 dolarů u takto levného přístroje jednoduše nedává smysl.
Co na U2 říkáte? Vidíte pro něj na českých e-shopech adekvátní konkurenci? Napište nám do diskuze.