Outlook Lite běží i na Androidu s 1 GB RAM. Podporuje ale jen jeden účet

  • Ve vybraných zemích Microsoft vydal Outlook Lite.
  • Odlehčenému e-mailovému klientu stačí mobil s 1 GB operační paměti.
  • E-mail nabízí i nadstandardní funkce, kalendář je omezený na dva typy zobrazení.

Éra vydávání odlehčených variant aplikací ještě neskončila, protože Microsoft na vybrané trhy vypustil Outlook Lite pro Android. Česko ani Slovensko mezi ně nepatří, redmondský gigant cílí na vybrané rozvojové trhy. Podobně v roce 2017 vydal např. Skype Lite, který nakonec zpřístupnil globálnímu publiku.

Argumentace pro vznik a použití těchto aplikací je pokaždé stejná. Outlook Lite je menší, rychlejší a funguje i v pomalých sítích. Což je u e-mailového klientu zvláštní argument, posílání jednoduchých zpráv obvykle zvládnete i v sítích druhé generace – větší smysl dávala právě optimalizace datově náročnějších hlasových nebo obrazových hovorů.

Ačkoli mi plnotučný Outlook nepřipadá pomalý, Outlook Lite bude příjemnější volbou na pomalých telefonech. Podle výrobce dokonce běží na zařízeních s jediným gigabajtem operační paměti. Neměl by ani zabírat moc místa na úložišti a ani tolik vysávat akumulátor. Logika aplikace se prakticky nezměnila, takže v jednom balení získáte pošťáka i kalendář.

Jen jeden účet. A pozor na kalendář

Při práci s poštou si většinu času nebudete připadat výrazně omezenější. Microsoft také do varianty Lite zakomponoval tzv. chytré odpovědi, prioritní doručenou poštu nebo rychlé akce vyvolané tažením do strany. Jen při tvorbě e-mailu se musíte obejít bez nástrojů na formátování textu. Podpora štítků chybí stejně jako v plnohodnotné variantě.

Největší chyták objevíte v případě, že budete chtít přidat další účet. Aplikace momentálně podporuje pouze jeden e-mailový účet, navíc to musí být služba od Microsoftu, ať už osobní, nebo firemní. S Gmailem nebo jiným poskytovatelem máte zatím smůlu. Podporu více účtů nicméně výrobce v aplikaci slibuje.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Ve srovnání s e-mailem je podstatně osekanější kalendář, který nabízí pouze agendu a denní zobrazení. Třídenní a měsíční náhledy chybí úplně. Lupu ve spodní navigační liště Microsoft vyměnil za přehled kontaktů. V ní už univerzální vyhledávání narazíte, přičemž nahlíží do zpráv a událostí podobně jako v plnohodnotném Outlooku.

Ačkoli si Outlook Lite v Česku z Google Play Storu oficiálně nestáhnete, můžete se v případě potřeby podívat po souboru APK, který váží pouze 5,5 MB. Pokud se ke stažení uchýlíte, ověřte si, že stahujete z důvěryhodného zdroje (např. APKMirror). I tak existuje riziko, že je v balíčku přidaný škodlivý kód. Instalaci provádíte na vlastní nebezpečí.

Mimochodem, aplikace běží také ve starších řadách Androidu. Konkrétně jí stačí i Android 5.1.

Zdroje: Google Play Store via Windows Central

Diskuze (1) Další článek: Google omezí neočekávané reklamy na Androidu. Nová pravidla pro jejich zobrazení mají konečně jasnou podobu

Témata článku: Android, Mobilní aplikace, Google Play, Microsoft, Gmail, E-mail, Operační paměť, Kalendář, Skype, E-mailový klient, Slovensko, Outlook, Windows Central, Aplikace, Google Play Store, Formátování, Česká republika, Účet, Google Play Storu, APK, Telefony s Androidem na Heureka.cz