Ověřeno uživateli. Toto jsou nejlepší aplikace z pohledu jejich kvality a stability

  • Aplikace nehodnotíme pouze podle jejich funkcí a užitečnosti
  • Důležitým hlediskem je i jejich „řemeslná“ vývojářská kvalita
  • Umělá inteligence spočítala uživatelské hodnocení kvality

Často se u nás, ale i jinde na webu můžete setkat s různými žebříčky aplikací. Většinou se řadí podle počtu stažení, výdělku, popularity mezi uživateli a mnoha dalších faktorů. Málokdy ale analýza jde až úplně na dřeň a hodnotí samotnou kvalitu a optimalizaci aplikací nebo jejich praktické chování.

Klepněte pro větší obrázek
Celkové hodnocení všech sledovaných aplikací je 75 bodů, tedy uspokojivé, ale s prostorem pro zlepšení.

To se nyní pokouší změnit agentura UnitQ využívající umělou inteligenci. Společnost se rozhodla jít do hloubky a v průběhu roku 2021 a 2022 sbírala data od uživatelů, která třídila pomocí vlastních algoritmů. Nešlo přitom o malá čísla –algoritmy se musely probrat více než 120 miliony udělenými hodnoceními, a to  nejen v marketech. Sledováno bylo zhruba 4 400 nejpopulárnějších aplikací z obchodů Google Play a Apple App Store.

Tisíce aplikací, miliony vstupních dat

UnitQ pak posuzovalo, co uživatelé o aplikacích říkají a snažilo se jejich dojmy kvantifikovat. Zdrojů informací od zákazníků bylo hned několik, od hodnocení v obchodech s aplikacemi, sociálních sítí, chatbotů daných služeb nebo i systémů podpory dané aplikace. To vše pak bylo zahrnuto do celkového hodnocení.

Nyní, po více než roce měření, firma ukázala první výsledky hodnocené číselně od 0 do 100 s jednotlivými váhami:

  • 100 – 95 bodů: nejlepší aplikace v dané kategorii
  • 95 – 85: aplikace se skvělou kvalitou, ale stále prostorem pro zlepšení.
  • 85 – 70: uspokojivá kvalita, ale velký prostor pro zlepšení
  • 70 – 0: špatná kvalita, aplikace vyžaduje nutně vylepšit

Celkové výsledky si můžete zobrazit zde. Pokud se ale podíváme na ty úplně nejlepší, tak jedinou aplikací s nejvyšším hodnocením (96 bodů) byl videoeditor InShot. O bod nižší hodnocení pak získaly populární hry a aplikace Candy Crush Saga, Subway Surfers nebo Google Fotky. Pochvalu za skvělé provedení získaly i známé sociální sítě jako TikTok, WhatsApp, Telegram, Snapchat nebo Facebook. Překvapivě dobře dopadly i některé prodejní aplikace jako Aliexpress.

Android má více problémů, ale horší je iOS

Pokud se vezmou v úvahu všechny testované aplikace, průměrné hodnocení bylo 75 bodů, což odpovídá uspokojivé kvalitě.  Zhruba 13 % aplikací se však potýkalo s některými problémy. Mezi nejčastější patřil nízký výkon aplikací, pomalé načítání, jejich nečekané ukončování, chyby při startu, zamrzávání nebo problémy při jejich instalaci.

Klepněte pro větší obrázek

Zajímavou statistikou závěrem je i srovnání podle platforem. Zde nastává trochu paradox. Nejvíce chyb bylo zaznamenáno na platformě Android, kde bylo 82 % všech hlášených problémů. Přesto v průměrném hodnocení 78 bodů dopadl Android lépe. Apple iOS totiž mělo průměrné hodnocení pouze 61 bodů, což si lze vysvětlit tak, že přestože problémů bylo na počet méně, byly zřejmě mnohem závažnějšího rázu.

Aplikace pro lepší práci se schránkou:

Zdroj: UnitQ

Nejlepší aplikace

Každý týden na MobilManii doporučujeme nejlepší mobilní aplikace pro všechny tři nejrozšířenější mobilní platformy: Android od Googlu, iOS od Applu a EMUI/HarmonyOS od Huawei. U každého titulu se dozvíte základní charakteristiku a zaměření aplikace, její hodnocení z marketu i naši redakční zkušenost. 

Sledujte naše seriály s aplikacemi:

Diskuze (18) Další článek: Smartphony dostanou ještě rychlejší paměti. Standard UFS 4.0 od Samsungu posouvá hranice pro čtení a zápis

Témata článku: Apple, Google, Android, Mobilní aplikace, Smartphony, Nejlepší aplikace, iOS, Google Play, WhatsApp, Apple App Store, Mobilní hry, Umělá inteligence, Obchod s aplikacemi, AliExpress, Facebook, Telegram, Snapchat, TikTok, Uživatelé, Subway Surfers, Aplikace, Uživatelské hodnocení, Kvalita, Hodnocení kvality, Candy Crush Saga, Telefony s iOS na Heureka.cz