Palm opět odkládá svůj nový operační systém

Téměř šest let čekáme na nástupce Palm OS 5 Garnet. Již třetí v pořadí, operační systém Palmu založeném na Linuxu, se odkládá o více než rok.
Palm opět odkládá svůj nový operační systém

Když jsem minulý článek o Palmu končil slovy víry v to, že se už dalšího rušení projektů nedočkáme, netušil jsem, že již další týden budu připravovat opět článek podobného znění. Nejedná se sice o rušení jako takové, ale více než roční odklad dlouho očekávaného nástupce stávajícího a v lecčem nedostačujícího OS 5 Garnet k tomu nemá daleko.

Jelikož současný Palm OS 5, nyní Garnet OS, poprvé spatřil světlo v roce 2002, je právem očekáván nástupce. Měl jím být Palm OS 6 Cobalt, který byl připravený a de facto hotový již o dva roky později po pětce, v roce 2004. Nikdy však nebyl licencován a použit v mobilních zařízeních. Poslední vážné zmínky o tomto systému lze dohledat v minulém roce, kdy byl na veřejnosti ukázán prototyp handheldu běžící na Cobaltu, ale od té doby je tato vývojová větev považována za mrtvou. Podobnost s Foleem, tedy neúspěchem a „zabitím“ prakticky hotového produktu, je čistě náhodná.

Linux může být spásou

I samotný Palm si prožil za ta léta své. Podrobný rozbor by vystačil na celý další článek. Po snahách o striktním oddělení hardwarové a softwarové části, následném odprodání PalmSource (SW část) japonské společnosti Access, vrácení se ke svému původnímu názvu (z palmOne zpět k Palm), pozbytí kontroly nad vývojem OS a následně zpětné odkoupení práv na úpravu zdrojového kódu Garnetu, odmítnutí licencování systému ALP (Access Linux Platform) vyvíjený bývalým PalmSourcem, nyní Accessem, a započetím vývoje vlastního systému založeném na Linuxu pod svou vlastní střechou se kolotoč završil. Nejeden by se divil, jak je možné, že firma vše ustála.

Problém Garnetu je především v jeho koncepci. Jeho vývoj prakticky dosáhl vrcholu a další je velmi obtížný, ne-li nemožný. Ukázkovým příkladem může být evropské UMTS, které stále není zaimplementováno v systému (jestli vůbec někdy bude), i když Amerika má své CDMA funkční. Sám šéf Palmu Ed Colligan se nechal slyšet, že na Palm není možné vytvářet produkty podporující zároveň data a hlas. Je potřeba modernizovat jádro platformy.

Vraťme se k nově vyvíjenému systému pod hlavičkou Palmu, který bude založen na Linuxu. První odhady hovořily již o konci tohoto roku, kdy jsme se měli setkat s prvními produkty používající tento OS. Později tyto málo reálné odhady byly zpřesněny na první půlku dalšího roku, 2008. Pro Guardian však Colligan nedávno uvedl, že první zařízení přijdou na trh nejdříve za rok až rok a půl. Podstatná část vývoje Palmu je teď zaměřená na přepsání Palm OS5 na linuxové jádro. Analytici se bojí také úspěchu nového operačního systému, až přijde na trh. Pokud by se opět neprosadil, byla by to rána pro Palm jako takový a pokud by ji ustál, pravděpodobně by jeho zařízení pak už neběžela na jeho vlastním OS, ale na nějakém licencovaném.

Bez komunikace a rychlých dat to nepůjde

Síla Palmu spočívá v jeho prodejích. Je stále největší prodejce klasických PDA, avšak tento segment postupně zákazníci opouštějí a dávají přednost zařízením s integrovaným telefonním modulem – smartphonům a komunikátorům. I v teto oblasti má Palm silného hráče. Komunikátory Treo se staly po celém světě velmi oblíbené a tvoří největší část příjmů společnosti. Ale rozhodně to není důvod k radosti. Možnosti Trea jsou omezené použitým OS, proto se uchýlil Palm k licencování dřívějšího konkurenta – Windows Mobile. Popularita windowsových Treí je velká, obzvláště proto, že Palm si systém mírně upravil a dodal své tolik ceněné intuitivní ovládání. Avšak nová konkurence objevující se na trhu s karty a tržními výsledky tohoto roku může zahýbat a otřást dosud pevnými základy Palmu. Velmi kladně přijatý Apple iPhone s jeho ohromnými prodeji, připravovaný GooglePhone, staří konkurenti RIM a jejich BlackBerry, to vše činí pozici Palmu těžší a těžší, mimo jiné i tím, že vlastní produkty jsou co se týče vybavenosti docela průměrné. Na trhu již není problém nalézt smartphony s integrovanou WiFi, GPS modulem, podporou 3G a dalších funkcí. I co se týče přidaných služeb je Palm velmi chudý. Vždyť RIM vystavila svůj úspěch především na uceleném e-mailovém komunikačním řešení pro korporátní sféru. Palm nic podobného nemá.

Budeme i nadále sledovat vývoj Palmu a osobně mu držím palce. Jsem víceméně spokojený uživatel jednoho Trea, ale již pryč jsou časy, kdy jeho budoucnost byla hezky růžová. Byla by velká škoda, kdyby se ze jména Palm, který spoludefinoval nový segment elektrotechniky, stal jen pojem v historii. Zatím má Palm stále dostatek financí a zdravý základ. Uvidíme, co přijde za rok.

Diskuze (31) Další článek: O2: iPod Classic za objednávku ADSL

Témata článku: Palm, Software pro mobily, Software pro PC, Opera, Apple iPhone, Apple iPhone 16GB, Apple iPhone 4GB, Vývojová větev, Pevný základ, Striktní oddělení, Operační systém, Nový segment, Nová konkurence, Zabití, System, Systém, Podstatná část, Nov, Linuxové jádro, Roční odklad


Určitě si přečtěte

Na práci i pro zábavu. Vybíráme 12 nejzajímavějších tabletů pod stromeček

Na práci i pro zábavu. Vybíráme 12 nejzajímavějších tabletů pod stromeček

** Jak se zorientovat v široké nabídce tabletů a proč tablet vůbec chtít? ** Vybíráme 12 nejlepších modelů ze všech cenových kategorií ** Cena použitelných tabletů začíná na dvou tisících korunách

Martin Miksa | 40

Samsung Pay (neoficiálně) v ČR! Poradíme, jak můžete hodinkami Galaxy platit i vy

Samsung Pay (neoficiálně) v ČR! Poradíme, jak můžete hodinkami Galaxy platit i vy

** Oficiální podpora Samsung Pay v Česku je zatím nedohlednu ** Ukážeme vám postup, které vám umožní již nyní platit hodinkami od Samsungu bezkontaktně i v ČR! ** Budete muset sáhnout po kartě Curve a upravit software hodinek

Martin Chroust | 196