Palm Pre: bájný Fénix vstává z popela

Legenda se vrací s novým operačním systémem, s novým komunikátorem a velkými ambicemi. Celé to vypadá zatraceně dobře!
Kapitoly článku

Telefony s e-mailem, internetem, fotkami a hudbou, to není nic nového. Takže co by musel telefon umět, aby vás uchvátil?

To jsou dvě úvodní věty z videa nového přístroje jménem Palm Pre a podobné otázky jsem si kladl i já. Na nový operační systém existenčními problémy zmítaného Palmu se čekalo tak dlouho, že už jen málokdo čekal, že opravdu přijde, ale nakonec je tu. Nebude to mít lehké proti zavedenému Symbianu, Windows Mobile, či Apple OS X, ani z plenek vykukujícímu Androidu. Ale na druhou stranu Palm vždycky uměl zaujmout a fandové nedají na jeho pověstnou ergonomii dodnes dopustit.

Klepněte pro větší obrázek 
Příznivci vymodlený Palm Pre
Klepněte pro větší obrázek
Současné portfolio značky Palm: čtyři modely, tři operační systémy

webOS, naučte se nový pojem

Při premiéře v Las Vegas včera zněla slova jako „revoluční“, „přelomový“ a podobně. Kolikrát už jsme něco takového slyšeli? S čím tedy Palm přichází? S něčím, čemu říká „webOS“, tedy webový operační systém. Od základu nový systém postavený pro novou hardwarovou platformu má žít z neustálého spojení s internetu. Tisková zpráva výrobce je plná hesel jako „synchronizace“, „informace na pochodu“ atd. Pravdou ale je, že Palm byl vždycky o přímočarosti, jednoduchosti používání. Tyhle vlastnosti slibuje i nyní, ale to je něco, co bez osobní zkušenosti a takhle přes internet jen těžko poznáme. Napovědět by však mohlo následující video přímo z tiskové konference.

WebOSu zkrátka nechybí nic, co má moderní mobilní operační systém mít – dotykové prostředí, krásná grafika, animace, setrvačnost pohybu seznamů ala iPhone, práce s multimédii a webovými službami. Jestli chce ale Palm zaujmout, musí přinést i něco navíc a tím pravým by mohl být skvěle vypadající multitasking, který můžete vidět ve druhé polovině videa. V další části přenosu jsou pak zmíněny principy sloučení několika služeb do jednoho zařízení – týká se to kontaktů, kalendáře, e-mailu a webových služeb. V adresáři tak u konkrétní osoby kromě telefonního čísla a mailové adresy (třeba nasynchronizované z Outlooku) vidíte, že je právě on-line na instant messengeru, co naposledy napsala na svém blogu, nebo třeba na FaceBooku.

V další části videa uvidíte skvěle vypadající vyhledávání – jakmile začnete zadávat text, automaticky se prohledají kontakty, aplikace a další. Když zadané sekvenci znaků neodpovídá nic v telefonu, jsou nabídnuty možnosti hledání na síti – ať už jde o klasické vyhledávání přes Google, nebo třeba hledání v mapě. Skvělé. Uvidíte také další nezbytnou součást moderního komunikátoru – webový prohlížeč. Podle těch několika záběrů se zdá, že umí všechno co moderní browsery jako je Safari v iPhonu, nebo Opera Mini: zobrazení náhledu stránky, zoomování s následným přizpůsobením obsahu velikosti displeje, natáčení obsahu pouhým otočením přístroje.

V poslední části tiskové konference vidíme elegantně vyřešené notifikace na události. Upozorněni můžete být nejen na zmeškaný hovor nebo příchozí SMS, ale i na e-mail, zprávu z instant messengeru, změnu písničky v hudebním přehrávači, novou položku v RSS čtečce… Možnosti jsou prakticky neomezené a záleží pouze na fantazii vývojáře aplikace a následném nastavení uživatelem.

Témata článku: Palm, , Apple iPhone, Apple iPhone 16GB, Apple iPhone 4GB, HTC Touch, HTC Touch 3G, HTC Touch HD, Palm Pre, Vestavěný čip, VST, Nový pojem, Současné portfolio, Pře, Krásná grafika, Neustálé spojení, F +, QCELP, Fén, Existenční problém, Popel, Vývojář aplikace, Elegantní tvar, Běžný chod, Systém postavený