Palm Pre: bájný Fénix vstává z popela

Legenda se vrací s novým operačním systémem, s novým komunikátorem a velkými ambicemi. Celé to vypadá zatraceně dobře!
Kapitoly článku

Telefony s e-mailem, internetem, fotkami a hudbou, to není nic nového. Takže co by musel telefon umět, aby vás uchvátil?

To jsou dvě úvodní věty z videa nového přístroje jménem Palm Pre a podobné otázky jsem si kladl i já. Na nový operační systém existenčními problémy zmítaného Palmu se čekalo tak dlouho, že už jen málokdo čekal, že opravdu přijde, ale nakonec je tu. Nebude to mít lehké proti zavedenému Symbianu, Windows Mobile, či Apple OS X, ani z plenek vykukujícímu Androidu. Ale na druhou stranu Palm vždycky uměl zaujmout a fandové nedají na jeho pověstnou ergonomii dodnes dopustit.

Klepněte pro větší obrázek 
Příznivci vymodlený Palm Pre
Klepněte pro větší obrázek
Současné portfolio značky Palm: čtyři modely, tři operační systémy

webOS, naučte se nový pojem

Při premiéře v Las Vegas včera zněla slova jako „revoluční“, „přelomový“ a podobně. Kolikrát už jsme něco takového slyšeli? S čím tedy Palm přichází? S něčím, čemu říká „webOS“, tedy webový operační systém. Od základu nový systém postavený pro novou hardwarovou platformu má žít z neustálého spojení s internetu. Tisková zpráva výrobce je plná hesel jako „synchronizace“, „informace na pochodu“ atd. Pravdou ale je, že Palm byl vždycky o přímočarosti, jednoduchosti používání. Tyhle vlastnosti slibuje i nyní, ale to je něco, co bez osobní zkušenosti a takhle přes internet jen těžko poznáme. Napovědět by však mohlo následující video přímo z tiskové konference.

WebOSu zkrátka nechybí nic, co má moderní mobilní operační systém mít – dotykové prostředí, krásná grafika, animace, setrvačnost pohybu seznamů ala iPhone, práce s multimédii a webovými službami. Jestli chce ale Palm zaujmout, musí přinést i něco navíc a tím pravým by mohl být skvěle vypadající multitasking, který můžete vidět ve druhé polovině videa. V další části přenosu jsou pak zmíněny principy sloučení několika služeb do jednoho zařízení – týká se to kontaktů, kalendáře, e-mailu a webových služeb. V adresáři tak u konkrétní osoby kromě telefonního čísla a mailové adresy (třeba nasynchronizované z Outlooku) vidíte, že je právě on-line na instant messengeru, co naposledy napsala na svém blogu, nebo třeba na FaceBooku.

V další části videa uvidíte skvěle vypadající vyhledávání – jakmile začnete zadávat text, automaticky se prohledají kontakty, aplikace a další. Když zadané sekvenci znaků neodpovídá nic v telefonu, jsou nabídnuty možnosti hledání na síti – ať už jde o klasické vyhledávání přes Google, nebo třeba hledání v mapě. Skvělé. Uvidíte také další nezbytnou součást moderního komunikátoru – webový prohlížeč. Podle těch několika záběrů se zdá, že umí všechno co moderní browsery jako je Safari v iPhonu, nebo Opera Mini: zobrazení náhledu stránky, zoomování s následným přizpůsobením obsahu velikosti displeje, natáčení obsahu pouhým otočením přístroje.

V poslední části tiskové konference vidíme elegantně vyřešené notifikace na události. Upozorněni můžete být nejen na zmeškaný hovor nebo příchozí SMS, ale i na e-mail, zprávu z instant messengeru, změnu písničky v hudebním přehrávači, novou položku v RSS čtečce… Možnosti jsou prakticky neomezené a záleží pouze na fantazii vývojáře aplikace a následném nastavení uživatelem.

Témata článku: Palm, Fénix, Apple iPhone, Apple iPhone 16GB, Apple iPhone 4GB, HTC Touch, HTC Touch 3G, HTC Touch HD, Palm Pre, Nový pojem, Elegantní tvar, Vestavěný čip, Vývojář aplikace, Existenční problém, Krásná grafika, Pře, Systém postavený, Běžný chod, Fén, Současné portfolio, Pop, Neustálé spojení, QCELPTipy na 20 nejlepších sluchátek do 1500 Kč. Poměr cena/výkon je důležitý i o Vánocích

Tipy na 20 nejlepších sluchátek do 1500 Kč. Poměr cena/výkon je důležitý i o Vánocích

Ani když máte malý rozpočet, nemusíte rezignovat na kvalitu. Připravili jsme výběr sluchátek všech kategorií s nejlepším poměrem cena/výkon.

Jaromír Puk
Sluchátka
Švýcaři legalizovali sebevražednou kapsli Sarco vytištěnou na 3D tiskárně

Švýcaři legalizovali sebevražednou kapsli Sarco vytištěnou na 3D tiskárně

** Firma Exit International chce usnadnit proces asistované sebevraždy ** Jako řešení nabízí „kapsli“ Sarco vytištěnou na 3D tiskárně ** S důstojným odchodem pomůže dusík a umělá inteligence

Karel Kilián
ŠvýcarskoSebevraždaTechnologie
Přehled zařízení, která dostanou Android 12. Aktualizace se týká topmodelů i levnějších telefonů

Přehled zařízení, která dostanou Android 12. Aktualizace se týká topmodelů i levnějších telefonů

** Pixely už jej mají, postupně se přidávají další mobilní výrobci ** Android 12 přináší spoustu softwarových novinek a vylepšení ** V našem seznamu se dozvíte, kdy aktualizace dorazí i na váš telefon

Martin Chroust
Android 12Aktualizace softwaruSmartphony
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v říjnu 2021 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v říjnu 2021 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Rusko obviňuje astronautku NASA ze sabotáže Mezinárodní vesmírné stanice
Jiří Černý
Mezinárodní vesmírná staniceNASARusko
Pozor na AliExpress. Aby byl pořád levný, musíte zvolit správný způsob dopravy

Pozor na AliExpress. Aby byl pořád levný, musíte zvolit správný způsob dopravy

** Už několik měsíců platí nová daňová pravidla pro zásilky nejen z Asie ** Tkaničky z AliExpressu mohou být stále laciné ** Musíte ale zvolit správného dopravce, jinak poště zaplatíte 150 Kč

Jakub Čížek
E-shopyAliExpress
Nejlepší aplikace pro tento týden: Počasí s radarem, focení makra a zábavné programování

Nejlepší aplikace pro tento týden: Počasí s radarem, focení makra a zábavné programování

** V marketech najdete množství titulů, ale jak objevit ty kvalitní? ** Každý týden je vybírá Apple, ale řada z nich má i verzi pro Android. ** Výsledkem jsou kolekce těch nejlepších aplikací svého druhu.

Adam Kos
Nejlepší aplikace
Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace prosinec 2021)

Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace prosinec 2021)

Vzali jsme týdenní přehledy nejstahovanějších filmů, které se objevují na torrentech, a spojili je do jednoho žebříčku. Tohle jsou aktuálně filmy, o které je na světě největší zájem, které se nejvíc pirátí.

Ondřej Králík
Filmy a seriály