Palm Treo Pro: Návrat na špičku (test)

Palm vzal osvědčený systém, doplnil jej o několik svých vychytávek, vše zabalil do líbivého kabátu a na světě je povedený všeuměl.

Není to až tak dávno, co řada Palm Treo představovala jednu z nejlepších koupí v oblasti komunikátorů. S pokračujícím zaostávání vlastního systému společnosti Palm – Garnet – se do zařízení Treo vkrádal konkurenční Windows Mobile. Zprvu byla tato implementace úspěšná, Palm si systém upravoval a přidával různé vlastnosti, na které byli uživatelé PalmOSu a předchozích modelů Trea zvyklí. Pak ale začal vývoj této řady stagnovat jak po hardwarové stránce, tak i po té systémové, kdy se z čím dál větší míry začala používat základní instalace mobilních „oken“.

Se stále silnější konkurencí se staly Palm Trea z dřívější špičky průměrné stroje nenabízející žádnou přidanou hodnotu, kterou by zákazníky výrazně přesvědčili. Další vývoj směřoval k vytvoření nové produktové řady, když se systém PalmOS Garnet dedikoval do low-end komunikátoru Centro. S ním Palm slaví ohromné úspěchy. Palm Centro láme prodejní rekordy. Stále ale společnosti něco v portfoliu chybí, respektive chybělo. Pokud jste se podívali na jeho produktovou skladbu, většinou se jednalo o vyložené low-endy, sem tam se podařilo najít zástupce middle-endu. Až dosud. Nové Palm Treo Pro je přesně to, po čem velká část fanouškovské základny volala. Přístroj, který jim nabídne prakticky všechny dnes dostupné technologie. Od Palmu jsme se navíc dočkali několika vylepšení jemu vlastních jako bonus.

Klíčové vlastnosti

  • elegantní design
  • pohodlná QWERTY klávesnice
  • barevný čtvercový displej s rozlišením 320 × 320 obrazových bodů
  • WiFi/UMTS/HSDPA
  • GPS
  • spousta fines zpříjemňujících obsluhu
  • 3,5 mm audiojack

Hlavní nedostatky

  • kvalita fotografií by mohla být lepší
  • nevyužitost indikační diody

Palm Treo Pro
Klepněte pro větší obrázek Komunikátor se vším všudy. Má displej s vysokým rozlišením, QWERTY klávesnici a podporuje Wi-Fi i veškerá mobilní data. Běh Windows Mobile 6.1 zařídí 400MHz procesor a 128MB paměť RAM. Jako bonus má telefon konektor 3,5mm jack a navigaci GPS. rozměry a hmotnost: 114 × 60 × 13 mm, 133 g
displej: 2,5'', aktivní TFT, 320 × 320, 65 tisíc barev
sítě: GSM (850/900/1 800/1 900 MHz), 3G, GPS
data: GPRS tř. 10, EDGE tř. 10, UMTS, HSDPA
konekt.: microUSB, Bluetooth (A2DP), Wi-Fi
paměť: 128 MB, paměťové karty microSDHC
baterie: Li-Ion 1500 mAh, procesor: 400 MHz
operační systém: Windows Mobile 6.1 Professional
hudba: přehrávač hudby, 3,5mm jack
fotoaparát: 2MPx (1 600 × 1 200), video
81 %
(26. místo z 963)
katalog info výrobce
cena: cca 11 000 Kč (září 2008)

Inspirace doma i u sousedů

Treo Pro je zařízení dvou tváří. Zepředu si hned vybavíte šlágr Centro, se kterým sdílí prakticky stejné rozložení prvků. Otočíte-li jej, pak se zamyslíte nad nápadnou podobností se zády Apple iPhonu 3G. Vzhled nového Palmu jde se současným minimalistickým trendem, kterému vévodí lesklá černá barva vyvolávající punc elegance. Ovšem až do doby, kdy na povrchu ulpí první otisky prstu. Pak se přihlásí o slovo utěrka z mikrovlákna nebo alespoň otření o oděv. Ovšem přežili jsme otisky nejen na celočerných plochách HTC Touch Diamond a Apple iPhonu, ale i na mnoha dalších telefonech. Navíc, oproti zmiňovaným konkurentům díky přítomnosti velkého množství hardwarových kláves není zašpinění na přední straně tak markantní.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
U Palmu si dali záležet i na balení přístroje

Přítomnost čtvercového displeje u komunikátorů vybavenými systémem Windows Mobile je stále raritní. U Trea Pro ovšem také přední části vévodí displej s rozlišením 320 × 320 obrazových bodů, a proto se nejeden uživatel Palmu může domnívat, že se jedná o produkt s Garnetem. Displej je zarovnán s okolím, tudíž hrozí větší riziko jeho poškrábání. Ač se to na první pohled nemusí zdát, je samozřejmě dotykový. Podání barev je syté, zobrazí jich maximálně 65 tisíc. Na přímém slunečním světle už musíte přistoupit k zesílení jasu na vyšší úrovně pro zachování uspokojivé čitelnosti. Na trhu nalezneme lepší komunikátory v tomto aspektu, nejedná se ovšem o žádnou tragédii. Po zhasnutí velmi chválím inverzního zobrazení data a času, případně informačních ikonek. Font je dostatečně velký.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Detail klávesnice a leská zadní strana

Jedná se o jednu z mnoha vychytávek, které vám budou zpříjemňovat každodenní práci se zařízením. Pod displejem pak najdeme kruhový křížový ovladač s potvrzujícím středem a logem výrobce, který ohraničují čtyři funkční tlačítka pro vyvolání nabídky start, zavření aplikace, vyvolání kalendáře a nabídku zpráv. Taktéž je v krajích přítomno kolečko červené a zelené barvy pro přijmutí hovoru nebo jeho odmítnutí, zamčení přístroje atp. Po funkčním bloku kláves pak následuje známá QWERTY klávesnice, kterou jsme mohli s nepatrnými odlišnostmi vidět už u Centra. Na rozdíl od něj jsou ale klávesy vyrobené z plastu a trošičku dále od sebe, což jen zpříjemňuje její obsluhu. Kromě alfanumerických znaků jsou přítomny i speciální znaky přístupné pomocí přepínacího tlačítka.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Stylus je schován v těle přístroje

Znaky s diakritikou lze volit při psaní pomocí klávesy alt. Na klávesnici uvidíme také dvojici shiftů (na každé straně), enter a backspace. Stejně jako u předchozích modelů řady Treo (včetně těch se systémem Garnet) i zde můžeme vyvolat „horké klávesy“ například pro regulaci jasu či vyhledávání. Výborně. Na klávesnici, ač se mohou zdát tlačítka malá, se píše výborně. Klávesy mají ideální zdvih – optimálně tuhý. Ke konci testování, kdy mám komunikátor u sebe, mohu prohlásit, že se mi dosud na žádné klávesnici zařízení této koncepce (QWERTY klávesnice ihned pod displejem) nepsalo tak dobře, jako právě na té Trea Pro. Předčí dokonce i skvělou klávesnici blahé paměti Trea 650. Pokud píšete obouruč, pak po navyknutí napíšete 160 znakovou SMS za pár desítek sekund.

Při jednoručním ovládání musíte počítat s prodlevami, které si vynutí přehmatávaní palce. Šířka přístroje mu v tom nepomáhá. Přesto lze psát i jednou rukou, což na mnoha komunikátorech s vysouvací klávesnici není možné.

Témata článku: Palm, Recenze, HTC Touch, HTC Touch 3G, HTC Touch Diamond, Palm Centro, Palm Treo Pro, Samsung i780, Kompaktní balení, Návrat, Palm Treo, Vybavený systém, Předchozí komunikátor, Celá škála, Stejné tlačítko, Kazeta, Společnost palm, Hlavní síla, Lesklá černá, Milé překvapení, Pro +, Široké uplatnění, Test, Zaostávání10 důvodů, proč přejít z iPhonu na Android. Přesvědčí vás tento seznam o změně mobilní platformy?

10 důvodů, proč přejít z iPhonu na Android. Přesvědčí vás tento seznam o změně mobilní platformy?

** Google se snaží přesvědčit uživatele iOS o přechodu na Android ** Vytyčil deset největších důvodů pro změnu platformy ** Nám to však příliš nestačí, spokojíte se s hlavními důvody alespoň vy?

Martin Chroust
GoogleiOSAndroid
Pokud v létě u T-Mobilu vyčerpáte data, v mobilní aplikaci si aktivujete ještě jednou tolik a zadarmo

Pokud v létě u T-Mobilu vyčerpáte data, v mobilní aplikaci si aktivujete ještě jednou tolik a zadarmo

** T-Mobile představil svou letní kampaň ** Pokud vám dojdou data, v apce Můj T-Mobile dostanete zdarma stejnou porci ** Akce platí i pro firemní zákazníky a předplacenky

Martin Chroust
Můj T-MobileMobilní dataT-Mobile
Jak prodloužit výdrž baterie smartphonu. Tohle je osm tipů, které byste měli znát

Jak prodloužit výdrž baterie smartphonu. Tohle je osm tipů, které byste měli znát

** Výdrž baterie smartphonů je věčné téma, poradíme jak ji prodloužit ** Některé triky přidají i hodiny výdrže navíc ** Jiné zas pomohou udržet její dlouhou životnost

Martin Miksa
VýdržBaterieTipy a triky
Kurvítka v základní výbavě, výrobci mají umělé zastarávání v malíku. Začalo to bateriemi, pokračuje softwarem

Kurvítka v základní výbavě, výrobci mají umělé zastarávání v malíku. Začalo to bateriemi, pokračuje softwarem

** Nejen mobilní výrobci jsou naučeni rok od roku prodávat stále více telefonů ** Tento trend se však zákonitě musí někdy zastavit ** Jenže, co naplat, když jsou starší zařízení „uměle“ nepoužitelná?

Martin Chroust
Prasklý displejBaterieAktualizace softwaru
Xiaomi Mi Band 7 Pro se přiblížil hodinkám. Vypadá stylově, dostal GPS a zachovává slušnou výdrž

Xiaomi Mi Band 7 Pro se přiblížil hodinkám. Vypadá stylově, dostal GPS a zachovává slušnou výdrž

** Xiaomi poprvé představilo „Pro” verzi svého populárního náramku ** Mi Band 7 Pro dostal GPS a funkcemi má blízko k hodinkám ** Cena i výdrž baterie přitom stále potěší

Martin Miksa
Chytré náramkyNositelnosti
První problémy Nothing Phonu. Uživatelé hlásí zelený nádech displeje, mrtvé pixely a nevzhledné pruhy

První problémy Nothing Phonu. Uživatelé hlásí zelený nádech displeje, mrtvé pixely a nevzhledné pruhy

** Nothing Phone je v prodeji pouhých pár dní ** První uživatelé už se přesto potýkají s nečekanými problémy ** Všechny se točí okolo displeje, který firma ze startu dost chválila

Martin Miksa
DisplejeProblém
Nokia má nové tlačítkové mobily. Jeden je známá reinkarnace, druhý slouží i jako pouzdro na sluchátka

Nokia má nové tlačítkové mobily. Jeden je známá reinkarnace, druhý slouží i jako pouzdro na sluchátka

** Nokia ukázala tři nové tlačítkové telefony, které mají čím zaujmout ** Model 5710 XpressAudio slouží zároveň i jako krabička pro sluchátka ** Další hrají na nostalgii a lákají nenáročné uživatele

Martin Miksa
RetroTelefonyHudba v mobilu
Cestujete? Mobil je nejlepší pomocník. Uložte do něj doklady, pohlídejte zavazadla a další tipy

Cestujete? Mobil je nejlepší pomocník. Uložte do něj doklady, pohlídejte zavazadla a další tipy

** Jedete na výlet nebo na dovolenou? ** Smartphone vám na cestách může být nenahraditelným pomocníkem ** Dáme vám několik tipů, jak konkrétně telefon pomůže

Martin Miksa
Tipy a trikyMobilní aplikacePro turisty a cyklisty
Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

** Jak poznat, že váš telefon má nejlepší dny za sebou? ** Vypadá potlučeně, má pavučinu nebo nedostává aktualizace? ** Ukážeme si, kdy má smysl jeho oprava, a kdy už jen koupě nového

Martin Chroust
Prasklý displejVysloužilý mobilSmartphony
Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

** Jak poznat, že je váš smartphone hacknutý? ** Hledejte známky po nestandardním chování telefonu ** Stačí když telefon vydrží méně nebo topí i v klidovém režimu...

Martin Chroust
Jak...Malware
Jak na Androidu skrýt soukromé fotografie a videa. Stačí tato základní aplikace a úvodní nastavení

Jak na Androidu skrýt soukromé fotografie a videa. Stačí tato základní aplikace a úvodní nastavení

** Víte, jak snadno na Androidu schovat fotky a videa? ** Vystačíte si se základní aplikací a krátkým nastavením ** Fotky ukryjete za sken obličeje či za otisk prstu

Martin Chroust
FotografieJak...Soukromí
Kde se vzala potřeba velkých operačních pamětí v telefonech a kolik RAM zabírá Android?

Kde se vzala potřeba velkých operačních pamětí v telefonech a kolik RAM zabírá Android?

** RAM je po procesoru druhým nejdůležitějším HW parametrem ** Stará se o rychlý multitasking a o svižné načítání dat ** Věděli jste, kolik v RAM průměrně zabírá Android 12?

Martin Chroust
Virtuální RAMOperační paměť
Vybíráme nejlepší fotomobily současnosti. Dobře mohou fotit i telefony za 6 tisíc

Vybíráme nejlepší fotomobily současnosti. Dobře mohou fotit i telefony za 6 tisíc

** Smartphony válcují nejen levné, ale už i pokročilé kompakty ** Vlajkové modely jsou skoro jistota, dobře fotí ale i levnější přístroje ** Po kterých fotomobilech byste měli aktuálně sáhnout?

Jan Pánek
FotomobilyVýběry
Digitální peněženka přichází i k nám. Google Wallet nahradí fyzické karty i aplikaci Google Pay

Digitální peněženka přichází i k nám. Google Wallet nahradí fyzické karty i aplikaci Google Pay

** Google Wallet je náhradou Google Pay ** Kromě bezkontaktního placení toho ale umí mnohem víc ** Chce být agregátorem všech vašich karet, klíčků či dokladů

Martin Miksa
Digitální dokladyAndroid 13Mobilní aplikace