PalmOne LifeDrive: ve znamení kapacity (megarecenze)

Nový kapesní počítač Palm LifeDrive v sobě skrývá pevný disk o kapacitě 4 GB, na který lze uložit prakticky cokoli. Od kancelářských dokumentů až po multimediální soubory. Ani další technologická výbava Palmu LifeDrive není špatná. Je to ideální PDA?
PalmOne LifeDrive: ve znamení kapacity (megarecenze)

Pokud nesledujete internet každý den, může vás nový LifeDrive z produkce společnosti PalmOne zaskočit. První oficiální zmínka o tomto inovativním kapesním počítači se objevila teprve před měsícem a už dnes jej můžete zahlédnout na pultech obchodů, stránkách internetových prodejců, ti šťastnější pak na svém stole. A to možná nevíte, že v USA byl tento Palm v prodeji v podstatě hned po uvedení. Tento přístup je mnohem lepší než nekonečné několikaměsíční čekání a odkládání, nemyslíte?

Rychlé odkazy

 parametry přístroje v katalogu kapesních počítačů 
 
• fotogalerie se všemi obrázky
 •
nerozdělená recenze v textové verzi

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
To je on: PalmOne LifeDrive

Hned zpočátku mohu říct, že jsem se na recenzi nového Palmu moc těšil. Po dlouhé době totiž konečně přináší osvěžení do stojatých vod kapesních počítačů. Za poslední technologický skok v této oblasti považuji integraci VGA displeje u platformy Windows Mobile, a to je již hodně pátků nazpět.

Vestavěný pevný disk 4 GB představuje z pohledu ostatních kapesních počítačů úctyhodnou kapacitu. Vždyť jejich základní paměť se pohybuje mírně za hranicí sta megabajtů! LifeDrive ale není prvním kapesním počítačem s integrovaným pevným diskem, minulý rok byl představen stejně vybavený Sharp Zaurus SL-C3000 postavený na Linuxu. Te se k nám ale oficiálně nedováží. Pokud byste se chtěli stejnou kapacitou chlubit i ve svém PDA, můžete. Nicméně pevné disky do slotu Compact Flash stojí zhruba stejně jako celý LifeDrive, což mu nahrává do karet.

Na velikosti záleží

Uživatele kapesních počítačů značky PalmOne možná při prvním shledání překvapí velikost LifeDrive. Výška ani šířka nevybočují ze zavedených zvyklostí, jak si můžete ověřit v katalogu kapesních počítačů. Hlavním problémem je tloušťka. LifeDrive zkrátka oproti předchozím modelům poněkud přibral.

V řeči čísel nepředstavují čtyři milimetry ve srovnání s té pětkou zbytečně diskutovatelný problém, v praxi se ale tloušťka projeví. Osobně jsem zvyklý spíše na kapesní počítače platformy Windows Mobile, se kterými je LifeDrive plně srovnatelný. Hmotnost 190 gramů je nadprůměrná, nicméně zcela pochopitelná a ospravedlnitelná integrací pevného disku a povrchovou úpravou materiálů. Zde se pouštím na tenký led, dovolím-li si konstatovat, že je hlavním stavebním prvkem plast s tenkou vrstvou kovu. Připomíná mi to starší iPaqy řady 36x0 až 39x0, které stejně jako LifeDrive na dotek příjemně chladily. Měl-li některý z čtenářů LifeDrive skutečně rozebrán, budu rád, podělí-li se se svými poznatky v diskusním fóru pod článkem.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Srovnání s platební kartou

Po stránce dílenského zpracování jsem si již stoprocentně jistý: perfektní. Všechny části lícují a LifeDrive ani při silnějším promačkání nevrže. Pevnost je dána také absencí skořepiny chránící akumulátor, který je integrován napevno do útrob přístroje. PalmOne opět tvrdošíjně opomíjí výměnný akumulátor. Měl by si uvědomit, že jeho kapesní počítače zdaleka nevydrží tak dlouho, jako před dvěma-třemi roky. Drobnou záplatou na bolístku mohou být bateriové nabíječky. Při současné ceně nabíjecích vysokokapacitních baterií nejde o špatnou volbu. K výdrži se pak vrátím v samostatném odstavci na konci recenze.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek  
Srovnání s MDA Compact, který je mezi kapesními počítači mrňousem

LifeDrive se díky větší tloušťce a rakvičkovému tvaru spodní části drží velmi pohodlně a jistě. Nemáte pocit jako u starších tenčích palmů, že vám každou chvíli vyklouzne z ruky.

Displej je důležitý

Velkou část přední strany zaujímá dotykový displej. S úhlopříčkou 96 milimetrů nabízí rozlišení 320 × 480 obrazových bodů, které jsou schopny rozlišit pětašedesát tisíc barev. Mezi neduhy současných barevných displejů všech kapesních počítačů patří horší čitelnost na přímém slunečním světle a LifeDrive není výjimkou. Musíte najít správný úhel odrazu světla, ale i když jej najdete, ztratíte barvy a na delší pohodlnou práci to rozhodně není. Vyhráno ale nemáte ani ve chvíli, kdy je pod mrakem. Podsvícení zkrátka není dostatečně intenzivní pro vyrušení odrazů oblohy. Kvality displeje se naplno projeví až v šeru. Barvy jsou přirozené a nepřesycené. Škoda jen průměrné intenzity podsvícení. Dotyková vrstva je velmi citlivá, při psaní na displej nemusíte takřka vůbec tlačit.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Displej LifeDrive a jeho srovnání s MDA Compact

Zavzpomínejme v souvislosti s rozlišením: první kapesní počítače platformy Palm disponovaly displeji s rozlišením 160 × 160 obrazových bodů, velký skok pak představovalo čtyřnásobně zvýšení počtu bodů na 320 × 320. Modely s virtuální grafitti ploškou pak získaly dalších 160 obrazových bodů na výšku. Pro srovnání, konkurence s platformou Windows Mobile disponuje v současné době rozlišením 240 × 320 obrazových bodů a mluvíme-li pak o modelech od cenové hranice zhruba třinácti tisíc korun, máme k dispozici plné VGA rozlišení, tedy 640 × 480 bodů. To najde uplatnění zejména při prohlížení webových stránek a práci s textovými i tabulkovými dokumenty. Právě z tohoto důvodu by měl PalmOne o VGA displejích alespoň výhledově uvažovat.

Procházka po těle

Pod displejem je umístěna čtveřice hardwarových tlačítek a pětisměrný ovladač. V horizontálním směru jsou vždy dvě tlačítka spojena do jednolitého celku, což působí velmi elegantně. Funkce tlačítek lze samozřejmě upravit v nastavení, v základu slouží k návratu na hlavní obrazovku, přístupu k souborům, otevření obrázkového prohlížeče a spuštění přehrávače hudby. Už jen toto základní určení tlačítek napovídá příklonu k multimédiím a zábavě. Pětisměrný ovladač je perfektní: potvrzovací tlačítko uprostřed je dostatečně velké pro prsty dospělého člověka. Prstenec je sice poměrně malý, vystupuje však nad okolní povrch a jeho použití mi nečiní žádné potíže.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Pětisměrný ovladač se zdařil

Nad displejem si můžete vedle jména kapesního počítače všimnout malé dvojbarevné diody. Oranžová značí nabíjení a také bliká do noty pevnému disku, podobně jako u běžných počítačů či notebooků. Zelená značí ukončení nabíjecího cyklu, upomínky a také práci bezdrátové karty. Jen technologie Bluetooth se svou činností navenek nijak nechlubí.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Dioda nad displejem bliká jen dvěma barvami

Na spodní hraně se zastavím u tří prvků. Otvor pro soft-reset je konečně dostatečně velký pro hrot ovládacího pera, které se nemusí demontovat. Sousedící konektor pro sluchátka má standardní rozměr 3,5 milimetrů. Synchronizační konektor je pro mne poněkud zklamáním. PalmOne se chlubí funkcí Drive Mode, která udělá z kapesního počítače běžný přenosný disk s podporou Mass Storage. Praktické uplatnění je ale polovičaté, když spolu s kapesním počítačem musíte nosit i synchronizační kabel. Osobně bych uvítal konektor mini-USB, který díky MP3 přehrávačům a digitálním fotoaparátům vlastní snad každá domácnost a pokud ne, jeho pořízení je otázkou několika desetikorun. Na druhou stranu respektuji, že jde o multifunkční konektor pro připojení příslušenství.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Velký systémový konektor a otvor pro soft-reset


V druhé kapitole budeme pokračovat popisem konstrukce přístroje. Dále se zaměříme na paměť, procesor a rychlost.

Témata článku: Palm Treo 650, T-Mobile MDA Compact, Správný úhel, Stejné video, Konvence, Citlivý mikrofon, Kapesní přehrávač, Výsledná cena, Vestavěný program, Znamení, Pískání, Tenký led, Mega, Průměrná doba, Jediný prvek


Určitě si přečtěte