Co si však budeme nalhávat - kapesní počítače s operačním systémem PalmOS již delší dobu na konkurenční přístroje hodně ztrácí. Konkurenčními přístroji však nemyslím pouze PocketPC, ale v podstatě i všechny ostatní alternativy včetně hned několika linuxových distribucí, zařízení postavených na operačním systému Symbian. Vše šlo dokonce tak daleko, že daleko lepšími se již stávaly i asijské napodobeniny Palmího operačního systému - za všechny mohu zmínit kupříkladu Penbex OS, jehož podpora barevných displejů, rozšiřujících karet či multimediálních funkcí je skutečně na velmi vysoké úrovni.
Palm však nelenil a usilovně pracoval nejen na nové hardwarové architektuře, ale především na nové verzi operačního systému. První zprávy o připravované páté verzi byly skutečně zajímavé - výrobce sliboval navýšení rychlosti, vylepšení grafického uživatelského rozhraní či bezproblémovou kompatibilitu s několika tisíci existujících aplikací pro platformu Palm; právě počet existujících aplikací je pro příznivce tohoto systému mocným argumentem při bouřlivých diskusích s uživateli konkurenčních přístrojů.
Velká očekávání a naděje ještě zvýšila zpráva o pohlcení společnosti Be Inc. přímo mateřským Palmem. Vývojový tým společnosti Be je beze sporu velmi kvalitní - vždyť jejich operační systém v mnohém předběhl svoji dobu a ještě dnes má spoustu zarytých příznivců.
Je tedy více než jasné, co všichni od nové verze operačního systému PalmOS očekávali - změněný ( či alespoň vylepšený, zmodernizovaný) vzhled systému a jeho aplikací, navýšení rychlosti a stability způsobené implementací výborných vlastní BeOS a bezproblémovou kompatibilitu se staršími aplikacemi.
Nový Tungsten T je mezi námi již dostatečně dlouhou dobu k tomu, abychom si o něm mohli udělat odpovídající závěry sami. Přístroji jako takovému není co vytknout - jedná se o malé a poměrně rychlé zařízení s některými vtipnými konstrukčními prvky. Přestože ve srovnání s konkurencí disponuje poměrně nízkým výpočetním výkonem a operační pamětí, lze jej s úspěchem používat.
Velkým zklamáním je však operační systém - PalmOS prostě nesplnil snad žádné z výše jmenovaných očekávání. Vzhled systému i aplikací zůstal nezměněn - přestože se rozlišení displeje zvětšilo, jeho využití je žalostné a běžný uživatel nepozná vizuální rozdíl mezi barevnou verzí třetí verzí tohoto systému a nejnovější pětkou.
Jako bych již slyšel vaše argumenty říkající, že tento krok je chválihodný kvůli zachování návyků z předchozích verzí operačního systému. Jenže - proč všichni ve Windows 95 používali ikony na ploše a tlačítko start, přestože měli možnost používat i běžného Správce programů, na nějž byli všichni zvyklí z předchozích verzí operačního systému?
Co však Palm těžce nezvládl, je právě již zmiňovaná kompatibilita s programovým vybavením určeným pro starší verze operačního systému. V praktických testech se ukázalo, že jste schopni spustit asi jen pouhých dvacet procent existujících aplikací, u dalších prostě máte smůlu. A uznejte, že dvacet procent je žalostně málo.
Přitom emulace vlastního systému by pro Palm neměla být vůbec problémem - vždyť vývoj skvělého emulátoru POSE (Palm Operating System Emulator) je veden samotným Palmem a procesor nového Tungstenu T disponuje dostatečným početním výkonem pro bezproblémové zvládnutí tohoto úkolu. Proč jen si Palm nevzal příklad třeba z kalifornského Applu, který za dobu své existence vystřídal ve svých osobních počítačích tři různé (a navzájem nekompatibilní) typy procesorů a uživatelé si tohoto díky emulaci vestavěné přímo v operačním systému ani nevšimli?
Nemůžu nezmínit také množství paměti a její potřebnost. Častým argumentem ortodoxních Palmistů je skutečnost, že programy pro tento operační systém jsou velmi malé ve srovnání s konkurenčními PocketPC. Jaký argument však použijí nyní? Prohlédneme-li si cédéčko dodávané k Tungstenu T, nestačíme se divit, protože instalace webového prohlížeče si ukousne celé dva megabajty paměti, stejně tak i e-mailový klient a kancelářský balík se spokojí s megabajty třemi. Dva plus dva plus tři je sedm megabajtů obsazené paměti z čtrnácti mega paměti využitelné. Kde jsou tedy ty malé programy pro Palm? Uvědomují si uživatelé těchto kapesních počítačů, že majitelé přístrojů s PocketPC mají již tyto programy nainstalovány v ROM paměti společně s operačním systémem a jsou schopni je používat přímo po zakoupení - a to okamžitě po vytažení nového kapesního počítače z krabice? S nově zakoupeným Palmem do doby, než jej prvně sesynchronizujete se stolním počítačem toho příliš nepořídíte - a to zde nezmiňuji ještě takové problémy, které může přinést nechtěný hard reset na týdenní služební cestě - zatímco majitel PocketPC je schopen po provedení základního nastavení prakticky okamžitě pracovat s emaily či internetem, Palmistovi zbudou pouze oči pro pláč.
Abychom však jenom nekritizovali - Tungsten T již obsahuje vestavěné modrozubé připojení (jak dlouho známe Bluetooth v konkurenčních přístrojích?) a jeho začlenění do operačního systému je zvládnuto poměrně dobře a nelze k němu mít příliš výhrad. Problém je v tom, že toto je snad jediná vlastnost nového Palm OS verze 5, kterou je možno pochválit.
Je mi líto, že je to právě model Tungsten T, jehož pověst silně poznamená nepovedená verze operačního systému. Palm OS 5 totiž nemůžeme chápat jako finální produkt - spíše jako takový vývojový mezičlánek mezi čtvrtou verzí systému a verzí novou, šestou - která snad již všechna očekávání splní. Je smutné, že systém 5 zřejmě čeká jepičí život a pro majitele Tungstenu T může být útěchou fakt, že šestou verzi by mělo být možno nahrát i do jejich nového kapesního miláčka.