Pamatujete na ICQ? Je jednou ze 16 aplikací, které výrobci musí Rusům nabídnout k instalaci do mobilu

První duben byl dnem, ke kterému musí výrobci elektroniky dodávat ve svých produktech nabídku ruských aplikací. Tedy samozřejmě pouze v zařízeních koupených na území Ruska. A není to žádný nejapný aprílový vtípek. Toto na začátku roku schválila ruská vláda. Podvolit se musí nejen výrobci počítačů, ale i chytrých televizí a samozřejmě smartphonů. Jednou z doporučených aplikací je i kdysi populární chatovací titul ICQ.

Kecálek ICQ (zdarma pro Android a iOS), celým názvem I Seek You, byl vyvinut izraelskou firmou Mirabilis a vydán v roce 1996. O dva roky později byl prodán společnosti AOL, která jej v dubnu 2010 prodala skupině Mail.ru vlastnící i sociální sítě i VKontaktě nebo Odnoklassniki. I tyto dvě platformy již mají být doporučené k instalaci každému novému majiteli chytrého elektronického zařízení koupeného v Rusku.

Za vše může ruský zákon o ochraně práv spotřebitele, který uděluje výrobcům povinnost doporučovat software od ruských vývojářů schválený ruskou vládou. Pokud se výrobce nepřizpůsobí do července, hrozí mu značné finanční sankce. V případě mobilních telefonů se má jednat o 16 schválených aplikací, které jsou uživateli po prvním jeho spuštění nabídnuté formou seznamu. Nabízí se zde i antivirus od Kaspersky Lab nebo produkty společnosti Yandex. Nechce-li uživatel nic instalovat, nemusí. Seznam kdykoli dohledá v App Store nebo Google Play.

I když se vše točí kolem ochrany práv, může tomu být zcela opačně. Např. právě iCQ má povinnost ukládat veškeré údaje a v případě potřeby je poskytnout tajným službám (toto se týká i ruských sociálních sítí atd.). Ruská vláda tak možná jen chce docílit toho, aby co nejvíce občanů používalo místní aplikace a tím o nich měla ještě více informací. Protože se ale jedná o velký trh, nechce jej kvůli tomuto opustit ani Apple ani Google.

Diskuze (27) Další článek: Je to oficiální. LG už nebude vyrábět mobily

Témata článku: Android, iOS, Google Play, Kaspersky, Sociální sítě, Rusko, Výrobce, Mirabilis, America online, Kecálek ICQ, ICQ, App Store, Elektronika, Vláda, Mobil, Yandex, Instalace, Aplikace, VKontakte, Ruská vláda, Telefony s Androidem na Heureka.cz