Panoptikum: co všechno dokáže Bluetooth

Plnohodnotná počítačová klávesnice do kapsy i pro váš mobil • Bezdrátem můžete ovládat také své oblíbené mobilní hry • Stereo sluchátka s vestavěným rádiem a MP3 přehrávačem • Spojte několik počítačů až na kilometr bez jediného drátku • Motorkář je skutečný pán Bluetooth připojení
Panoptikum: co všechno dokáže Bluetooth

Zkuste to bez drátů, milý Marconi

Technologie Bluetooth pro bezdrátový přenos dat na krátké vzdálenosti se konečně masově rozšiřuje, ve spoustě oblastí se s ní však stále míjíme. Je to škoda, protože pro překlenutí kratších vzdáleností je určitě vhodnější než budovat třeba bezdrátovou síť. Například k prodloužení klasického sériového portu je Bluetooth přímo ideální.

Stejný nápad měla také nepříliš známá společnost Kanda, která přináší na trh Bluetooth adaptér nazvaný Parani10. Je zajímavý především tím, že je určen pro připojení k běžnému sériovému portu osobního počítače a pracuje ve dvojicích až sedmicích. Dokáže tak propojit dva počítače „bezdrátovou imitací“ běžného kabelu typu null-modem. Adaptér stojí necelých sto padesát amerických dolarů (uf!), výrobce garantuje dosah až dvě stě metrů v zastavěné oblasti a při použití speciální anténky dosah více než jeden kilometr. Je to vůbec možné?

Pořádná písmena pro váš smartphone

Současné chytré mobilní telefony jsou veskrze užitečné přístroje. Ovšem pro psaní textů delších než několik běžných textových zpráv se jejich klávesnice příliš nehodí a ani dotykový displej není pro tuto činnost zrovna nejvhodnější. Vhod by proto mohla přijít klávesnice Eleksen sbalitelná do úhledné ruličky.

Klepněte pro větší obrázek

Za necelých sto amerických dolarů můžete ke svému chytrému telefonu postaveném na bázi operačních systémů Windows Mobile či Symbian pořídit v podstatě plnohodnotnou klávesnici. S telefonem ji snadno propojíte prostřednictvím Bluetooth. Klávesnice funguje na dvě mikrotužkové baterie a materiály výrobce hovoří až o měsíci životnosti jedné sady při pravidelného používání. Ovladače pro PalmOS 5 jsou ve vývoji.

Trocha zábavy neublíží

Pro trošku jiný typ uživatelů je určena Bluetooth herní klávesnice Chainpus BGP100. Je řešena jako klasický herní gamepad pouze s tím rozdílem, že mezi oběma bloky kláves je posuvný držák určený pro uchycení mobilního telefonu. Dokáže udržet telefon široký více než 48 a méně než 60 milimetrů.

Klávesnice podporuje chytré mobily se Symbianem nebo Windows Mobile, systém PalmOS v tomto případě zůstal na odstavné koleji. Ovladač umožňuje namapovat fyzické klávesy telefonu na klávesy modulu Chainpus BGP100. Díky tomu můžete ovládat opravdu kteroukoli mobilní hru, kterou lze ovládat prostřednictvím vnitřní klávesnice mobilu. Cena prozatím nebyla uvedena, klávesnice bude navíc v prodeji pouze na Tchajwanu.

Hudba buší do mých uší

Tento týden se s modrozubými zařízeními doslova roztrhl pytel. Další mobilní zajímavostí jsou totiž povedená stereofonní sluchátka s vestavěným hudebním přehrávačem – a samozřejmě s Bluetooth. Hudební soubory podporovaných formátů MP3 a WMA musí být uloženy na běžné paměťové kartě SD či MMC, která se vkládá do jednoho ze sluchátek.

 Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Vestavěný akumulátor typu Li-Ion vystačí na velmi pěkných osm hodin přehrávání hudby. Pokud vás omrzí písničky uložené na paměťové kartě, můžete se rozptýlit rozhlasovým vysíláním – uvnitř sluchátek totiž bydlí také FM tuner. To vše včetně poměrně velkého černobílého displeje se slušným rozlišením váží velmi příjemných 88 gramů. Jak jen to v té Asii dělají?

Milujete jedinou stopu?

Hezké slunečné počasí posledních několika dnů bezpečně vyhnalo z vytopených garáží spoustu milovníků jednostopých vozidel. Nejeden motorkář již jistě zkoušel telefonovat za jízdy. Pokud ano, jistě mi dá za pravdu, že se nejedná o nic jednoduchého a už vůbec ne bezpečného. Samozřejmě předpokládám, že nikdo z vás nedrží na motorce mobil u ucha!

Jenže jakou handsfree sadu použít, aby fungovala také v ochranné přilbě? Již před časem se na trhu objevila helma s vestavěnou soupravou pro snadné telefonování vyvíjená částečně americkou Motorolou. Zajímavé řešení chystá uvést na trh také společnost Scala. Její Bluetooth náhlavní souprava Rider je určena pro snadné vestavění do jakékoli ochranné helmy. Obsahuje speciální signální procesor, který se stará o vyčištění hlasu a odfiltrování všech rušivých jevů snímaných mikrofonem – ať již se jedná o svištění větru, vrčení motoru, řinčení mačkaného plechu či nárazu helmy na asfaltovou vozovku.

Diskuze (5) Další článek: Notepad pro Symbian Series 60

Témata článku: Bluetooth, Ostatní, Dok, Pravidelné používání, Bluetoot, Pán, Herní klávesnice, Helma, BLU, Pan, Herní gamepad


Určitě si přečtěte