Pantech IM-U140: to už je i na Korejce moc

Že už se Evropa na Japonsko a Koreu dotahuje? Pokud si to myslíte, při pohledu na nový Pantech IM-U140 změníte názor. Novinka nabízí takové finesy, jako je motoricky výsuvný displej do strany, vibrační dotykový displej, 3Mpx fotoaparát se stabilizátorem nebo čtyřkanálový prostorový zvuk.
Pantech IM-U140: to už je i na Korejce moc

Pantech rozvibroval displej

Pravidelní čtenáři MobilManie už jistě o značce Pantech slyšeli. Tento korejský výrobce vyrábí telefony především pro asijské trhy, ale má zastoupení i v Evropě. Bohužel ne ovšem u nás. Portfolio Pantechu je značně široké a zahrnuje i celkem běžné telefony se zajímavým designem, nejatraktivnější jsou ovšem elitní modely určené pro korejské sítě třetí generace. Poslední takovou novinkou je model IM-U140 a jako obvykle se jedná o velmi nevšední přístroj.

Pantech se nebojí experimentovat s netradičními konstrukcemi. Už jsme viděli výsuvný telefon s displejem, který se vyklápí do polohy videokamery podobně jako u Nokie N93 nebo třeba dvojitě otočný telefon složený ze tří vrstev a zajímavý je i slider s širokoúhlým displejem. Včera Pantech představil opět netradiční výtvor, jenž má displej umístěný uprostřed těla přístroje. Ten je přizpůsoben pro držení oběma rukama na podél a připomíná proto spíše herní konzoli. Zajímavostí konstrukce je ovšem vysunování displeje a zároveň jeho náklon do úhlu 30° – to vše s motorickým pohonem tam i zpět.

Umístění displeje a jeho náklon je pochopitelně přizpůsobeno pro sledování videa a filmů. A co víc, dokonce i digitální televize, protože tento Pantech je schopen příjmu DMB vysílání. Pokud by vám byl displej malý, můžete si telefon pomocí TV výstupu připojit k televizi a sledovat tak velký obraz. Vedle televize můžete poslouchat i běžné FM rádio a kromě videí lze v telefonu samozřejmě pouštět i hudbu ve standardních formátech.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Včera představená novinka - Pantech IM-U140

Velký displej s úhlopříčkou necelých sedmi centimetrů má rozlišení 320 × 240 bodů a zobrazí 262 tisíc barev. Je dotykový a kromě motorického vysouvání nabízí ještě jednu zvláštní funkci – vibrační reakce. Prostředí telefonu je přizpůsobeno pro ovládání prstem a pokud potvrdíte nějakou volbu, displej se jemně rozvibruje a dostanete tak hmatové potvrzení. Jak je tato funkce provedena technicky bohužel nevíme.

Domácí kino do kapsy

Pantech IM-U140 je přístroj především pro zábavu. A abyste si přehrávání televize, videa a hudby pořádně užili, vybavil výrobce i takto malý přístroj čtveřicí reproduktorů a do každého vyvedl zvláštní zvukový kanál. V kapse si tak nosíte malé domácí kino. Ale je jasné, že by se využití pro čtyřkanálový zvuk v telefonu příliš nenašlo, a tak druhý pár reproduktorů slouží především k posílení prostorového vjemu stereofonního poslechu.

Zabavit se dále můžete s třímegapixelovým fotoaparátem, který je vybaven autofocusem a stabilizátorem obrazu, nebo velmi kvalitními 3D hrami vyvinutými pro tento unikátní přístroj. Hraní to může být velmi příjemné, protože pro každý palec máte k dispozici pětisměrný ovládací prvek.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Přístroj se bude prodávat pod značkou Sky, Pantech dále nabízí telefony se značkou Curitel a Pantech. Je v tom trochu zmatek, ale dá se to zjednodušeně vysvětlit tak, že Pantech se zmocnil Sky a Curitelu a využívá jejich dobrého jména. A tak má svoji nabídku rozdělenou na tři základní řady pojmenované právě podle výrobců.

Přestože telefon není vybaven otevřeným operačním systémem, výrobce u něj poukazuje na multitasking, tedy možnost spuštění více aplikací najedou. Kromě smartphonů to umí například nový Sony Ericsson K800i.

Rozměry tohoto multimediálního zázraku jsou 119 × 53 × 23 mm a hmotnost 158 g. Zdá se vám to mnoho? Oproti běžnému mobilu snad, ale třeba taková Nokia N93 je oproti Pantechu pěkný macek (119 × 56 × 28 mm, 180 g). Pantech ušetřil místo pro klávesnici díky výsuvnému displeji – klávesnice je skryta pod ním. Vzhledem k podélnému držení a rovnocennému přístupu pro oba palce byste zde možná hledali QWERTY klávesnici, ale místo titěrných tlačítek jsou tu velké klávesy klasické telefonní klávesnice. Jen je trochu netradiční, že má čtyři sloupce a tři řádky, nula se symboly je totiž napravo.

Telefon je dále vybaven Bluetooth nebo slotem pro paměťové karty microSD. Bohužel je upřednostňována pouze zábava, a tak chybí třeba takový užitečný doplněk, jakým je Wi-Fi. Telefon se začne v Koreji prodávat ještě tento měsíc za doposud nestanovenou cenu.

Diskuze (4) Další článek: HTC MTeoR: nástupce Qteku 8310 (první dojmy)

Témata článku: Pantech, pant, Nokia N93, Nokia N93i, Sony Ericsson K800i, Pán, Představená novinka, Užitečný doplněk, Moc, Pan


Určitě si přečtěte