PC Control: ovládejte počítač pomocí mobilu

Na internetu jsem narazil na velmi zajímavý prográmek PC Control, který umožňuje částečné ovládání vašeho počítače mobilním telefonem vybaveným technologií Bluetooth. Jak to funguje a co k tomu potřebujete?
Podmínkou pro využití tohoto programu je technologie Bluetooth jak v počítači, tak v telefonu. Předem však upozorňuji, že instalace i používání programu PC Control je pouze na vaše vlastní riziko.

Co budete potřebovat

V prvé řadě potřebujete počítač, na kterém budete program používat. Není doporučena žádná minimální konfigurace, program je vcelku nenáročný, takže by měl fungovat téměř na každém počítači. Toto tvrzení berte s rezervou, na stařičké 486 ho možná nerozběhnete.

Dále budete potřebovat technologii Bluetooth. Některé počítače a notebooky ji mají přímo v sobě, do některých je potřeba ji doplnit. Já spadám do té druhé skupiny, a proto používám Bluetooth USB dongle MSI BToes.

Další ingrediencí našeho receptu je telefon s technologií Bluetooth. Podporovány jsou: Ericsson R520, T39, T68 a Sony Ericsson T610, Z600 a T68i. PC Control by měl fungovat i se Sony Ericssony P800 a P900, nicméně to zatím nemáme ověřeno.

Nakonec přidáte samotný prográmek PC Contol, který můžete stáhnout například z této stránky. Soubor s instalací má 1,85 MB.

Jak program nastavit?

Instalace proběhne rychle, pak už je jen potřeba program spustit, nastavit a začít používat. Po spuštění programu se otevře okénko se dvěma tlačítky Connect a Settings a se seznamem portů. Před připojením k telefonu doporučuji nejdříve nastavit všechno potřebné, takže nejprve klikněte na tlačítko Settings.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 

Otevře se vám velké okno, ve kterém najdete verzi programu, v mém případě 3.5.1, a dále budete už jen nastavovat. Rychlost pohybu myši doporučuji nastavit na maximální hodnotu, pomalá myška je pěkně otravná. V devíti kolonkách vyberte cestu k programům, které budete pomocí telefonu spouštět, a pojmenujte si je.

V další kolonce zadejte cestu k přehrávači Winamp, ovšem pozor, jsou podporovány jen verze 2.xx. Nakonec si pomocí zaškrtávacích políček zvolte programy, které budete telefonem ovládat. Jsou to MS Windows, MS PowerPoint, MS Word, MS Outlook, Winamp, MS Internet Explorer 6 a Netcaptor.

Klepněte pro větší obrázek

Jak program ovládat?

Vyskočte z nastavení, vyberte ze seznamu port, přes který se budete připojovat k telefonu, v mém případě 3, a klikněte na tlačítko Connect, které vás s telefonem spojí. Až se popisek Connect změní na Connected, je vše hotovo. Nyní můžete začít ovládat počítač pomocí telefonu. Pokud na tlačítku stále zůstává popisek Connect, někde se stala chyba a program se nemůže s telefonem spojit.

Každý z vás má bohužel trochu jiné podmínky i jiné vybavení, proto zde nemohu rozebírat chyby, které by mohly způsobit, že se nelze k telefonu připojit. Jen doporučím ještě jednou kontrolu portu v nastavení Bluetooth a kontrolu, zda je ten samý port nastaven i v PC Control.

Pokud vám vše běhá správně, podívejme se, jak budete počítač z telefonu ovládat. Já osobně používám Sony Ericsson T610, ale postup se u ostatních modelů skoro neliší. V menu najeďte na Připojitelnost, vyberte Příslušenství a následně PC Control. Objeví se vám seznam toho, co můžete s programem dělat.

Mouse Move

Tato funkce umožňuje ovládat pomocí joysticku nebo čtyřsměrného kříže kurzor na monitoru. Levým kontextovým tlačítkem nahrazujete levé tlačítko na myši, náhrada pravého bohužel chybí. Na Ericssonu T39 lze kurzorem posunovat pouze do stran, nikoli nahoru a dolů. Pokud při používání funkce Mouse Move stisknete křížek, můžete přepínat mezi jednotlivými programy, jejichž možnost ovládání jste si zaškrtli na začátku. Pro pochopení ovládání jednotlivých programů stačí hvězdičkou vyvolat pomocné menu, ve kterém jsou pro daný program popsané jednotlivé akce přiřazené tlačítkům.

Ještě jedna perlička na závěr: po stisknutí tlačítka 0 se objeví tzv. Input Box, pomocí kterého můžete na telefonu napsat text a pak ho odeslat do programu, který právě používáte. Input Box bohužel nezvládá diakritiku a problémy mu dělají i mezery. Text „Jak se mas?“ vypadá takto „Jaksemas“ a například slovo „člověk“ odešle telefon v podobě „lovk“.

Application

Tato funkce umí spustit devět vámi předdefinovaných programů. Ty jste si nastavili na začátku, když jste procházeli nastavení programu PC Control. Spuštění je velmi rychlé, ale samozřejmě záleží na rychlosti vašeho počítače. Mně se programy spouštějí maximálně do tří sekund.

Winamp

Poslední funkcí programu PC Control je ovládání Winampu. Podporovány jsou pouze verze 2.xx. Já používám verzi 3.0, takže jsem byl nucen pro vyzkoušení nainstalovat 2.91. Nicméně ani s tou mi PC Control nefungoval. U verze 3.0 psal, že Winamp nejspíš běží, ale že ho nemůže najít. U verze 2.91 zase argumentoval tím, že je potřeba mít v playlistu minimálně 12 písní. Tato hláška mě iritovala obzvlášť v případě, kdy jsem měl v playlistu 20 písniček! Nicméně Winamp lze vcelku spolehlivě ovládat i přes funkci Mouse Move.

Vyhrajete si dosyta

Program PC Control si asi těžko najde místo v běžném denním využití. Spíš bych ho nazval „prográmkem pro hračičky“, kteří se s ním nejen pobaví, ale budou také ohromovat své okolí tím, že dokáží ovládat počítač mobilem. Pro tyto hračičky je PC Control příjemně oddechový a velmi povedený prográmek.

Diskuze (97) Další článek: Alcatel One Touch 535: delší zkušenosti

Témata článku: Ostatní, Sony Ericsson T610, MS PowerPoint, Počítač, Pomoc, MOBI, Mobil