Peněženka Google přestane brzy fungovat na některých zařízeních s Androidem. Není mezi nimi i to vaše?

Pokud máte starý telefon nebo chytré hodinky, měli byste se připravit na blížící se ukončení podpory Peněženky Google (Google Wallet). Web 9to5Google si na oficiálních stránkách podpory všiml informace, podle které bude aplikace v případě telefonů vyžadovat Android 9 nebo novější a na hodinkách Wear OS 2.x či vyšší. Nový požadavek vstoupí v platnost od 10. června 2024, tedy za necelý měsíc.

„Od 10. června 2024 bude Peněženka Google vyžadovat telefon se systémem Android 9 nebo novějším a chytré hodinky se systémem Wear OS 2.x nebo novějším.“ stojí doslova na českých stránkách nápovědy k Peněžence Google.

Peněženka Google na starších operačních systémech

Peněženka Google je platební řešení, které umožňuje rychlé provádění plateb pomocí bezdrátové bezkontaktní technologie NFC a umí ukládat průkazy, vstupenky a další dokumenty. Podle webu AppBrain, který nabízí podrobnější statistiky a informace než Obchod Google Play, má tuto aplikaci nainstalovanou více než 890 milionů uživatelů prakticky z celého světa.

Google tento krok vysvětluje snahou o zvýšení bezpečnosti. „Abychom i nadále zachovali zabezpečení některých funkcí Peněženky, například bezkontaktních plateb, musíme mít možnost odesílat aktualizace zabezpečení do vašeho zařízení.“ uvádí na stránce podpory.

V tomto směru je podstatné, že aktualizace zabezpečení nejsou pro Android nižší verze než 9 k dispozici. Bez bezpečnostních aktualizací je přitom větší pravděpodobnost, že telefony mohou být napadeny hackery nebo škodlivými aplikacemi.

Stále podporuje šest let starý systém

Z obecného hlediska lze tento krok považovat za poměrně logický. Android 9 byl uveden v roce 2018 a dnes se tak jedná o bezmála šest let starý operační systém. Běží na něm například telefony Samsung Galaxy S8 a Galaxy Note 8, Huawei P10 nebo Xiaomi Mi 6.

Na starší stránce nápovědy, která zatím nebyla aktualizována, je jako minimální požadavek uveden systém Android 7.0, což platí až do 10. června. Když byla aplikace Google Wallet v roce 2022 spuštěna (aby nahradila aplikaci Google Pay), uváděl Google jako minimum Android ve verzi 5.0.

Uživatelé, kteří chtějí nebo potřebují Peněženku Google nadále používat, tak mají v podstatě jen dvě možnosti. Pokud je pro jejich zařízení dostupná aktualizace na Android 9 nebo vyšší, měli by si ji v nejbližších dnech nainstalovat. V opačném případě si výhod této aplikace budou moci užívat pouze po výměně telefonu za novější model.

Diskuze (21) Další článek: 16 let s Androidem. Jak se vyvíjel nejrozšířenější mobilní operační systém na světě

Témata článku: , , , , , , , Telefon, Aplikace, Peněženka, Google Wallet, Zařízení,