Pět důvodů, proč si nekupovat chytré hodinky. A dva důležité, proč ano

  • Chytré hodinky jsou vhodným doplňkem k mobilu
  • Jenže mají i spoustu nevýhod, o kterých byste měli vědět
  • Na závěr přidáme dva důvody, proč má jejich koupě smysl

Chytré hodinky jsou bezesporu užitečným doplňkem, který mnozí ke smartphonu pořizují automaticky. A, byť vám výrobci chytrých hodinek běžně předhazují zejména výhody nositelné elektroniky na zápěstí, v praxi je třeba myslet právě na jejich nedostatky.

My se tedy primárně zaměříme na jejich nevýhody, pět nejvýraznějších z nich probereme postupně. A na závěr si spravíme chuť dvěma důvody, kvůli kterým stojí za to si chytré hodinky pořídit. Ostatně, to, že je už před dvěma lety nosilo na ruce více než 200 milionů uživatelů po celém světě, rozhodně není náhoda.

1. Časté nabíjení a mizerná výdrž

Jako by nestačilo, že musíme smartphony nabíjet každý den. Když si pořídíte chytré hodinky, máte další zařízení, jehož úroveň nabití musíte hlídat. Čím chytřejší hodinky, tím méně vydrží. Časem se hodinky možná v nabíjení „synchronizují“ s vašim telefonem, jenže když ne, často se vám stane, že si hodinky ráno nasadíte na zápěstí, a ony budou vybité. A všimnete si toho třeba až v práci.

Klepněte pro větší obrázek
Některé modely od Garminu mají na displeji vrstvu určenou pro solární nabíjení, zázraky od ní nečekejte, přesto je to jeden z mála bonusů, který podporuje delší výdrž hodinek na jedno nabití. Jinak platí přímá úměra - čím více funkcí, tím rychleji se hodinky vybíjejí

Tzv. polochytré hodinky s uzavřenou verzí systému vydrží často i řádově déle, než hodinky s WatchOS či s Wear OS, jenže jste zase omezeni jejich funkcemi. Prakticky si tedy vybíráte mezi delší výdrží a funkcemi či způsobem využití hodinek, což není zrovna dvakrát jednoduchý výběr. 

I samotné nabíjení hodinek má svá úskalí. Spousta modelů má své vlastní docky, pokud jej nemáte po ruce, hodinky prostě nenabijete. Některé modely nabijete i bezdrátově, což je sice pomalejší, ale zato univerzální možnost. V nejhorším případě hodinky dobijete i ze zad některých smartphonů.

Klepněte pro větší obrázek
S výdrží se dá bojovat i pomocí hybridních hodinek, jenže jejich displej už je jen černobílý, a celý produkt přichází o „wow efekt“. Hodinky mají delší výdrž na jedno nabití, ale i tentokrát je to o kompromisu

Pokud však chcete hodinky využívat opravdu na maximum, a vychutnat si u nich vše, co se dá, vše začíná a končí u hodně neslavné výdrže.

Kdybyste u hodinek alespoň měli zajištěno, že měří přesně... V další části článku se dozvíte, že to až tak veselé není.

Diskuze (93) Další článek: Kaktus slaví 10 let. Celý den od 10. 10. s ním můžete datovat neomezeně zdarma

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , Zápěstí, Apple Watch Ultra,