Pevná vs. mobilní a kralující ADSL

ČTÚ zveřejnil zprávu o dění na našem trhu elektronické komunikace. Vybrali jsme dvě nejzajímavější témata.
Pevná vs. mobilní a kralující ADSL

Český telekomunikační úřad vydal monitorovací zprávu týkající se celého spektra záběru této autority. My jsme z 15 stránek vybrali to nejzajímavější, statistiky sledující využívání pevných a mobilních telefonních linek v ČR. Jako bonus jsou přiloženy grafy mapující vývoj počtu připojení k internetu, tedy to, co se týká nás všech internetem zasažených.

Údaje týkající se telefonních linek každoročně v březnu zveřejňuje Evropská komise ve své implementační zprávě. Data do ní jsou získávána od jednotlivých členských zemí a pro tento účel je Česká republika je zastoupena právě ČTÚ. Úřad se však zjištěnými údaji nijak netají a proto si jeho závěry můžeme prohlédnout už dnes.

Statistiky potvrdily to, co všichni tušíme. Pokračuje pokles využívání pevných linek a jevem téměř zrcadlově obráceným je nárůst provozu v mobilních sítích. Tento trend je patrný nejen u nás, ale v různé míře po celé Evropské Unii. Dle ČTÚ souvisí s rostoucí oblibou mobilní komunikace, ale také s nabitým konkurenčním prostředím, které přináší nové nabídky operátorů, nové služby. Na druhé straně pak stojí všeobecný pokles zájmu o pevné linky. Jsme sice svědky snahy o oživení ze strany O2 a dalších subjektů (televize či internet přes pevnou linku), ovšem statistika a níže přiložený graf postihují pouze telekomunikační stránku věci.

Klepněte pro větší obrázek 
Dvě linky znázorňující objem komunikace v ČR přes pevné a mobilní linky v letech 2001 až 2006 hovoří jasně

ADSL vládne téměř polovině českého internetu

O úspěšnosti technologie ADSP pro širokopásmové připojení koncových uživatelů k internetu vypovídá meziroční změna tržního podílu. Zatímco v pololetí roku 2006 mělo ADSL 38 % koláče, v létě 2007 už to bylo 45 %. Druhým nejvyužívanějším způsobem připojení jsou sítě Wi-Fi: před rokem i letos to bylo stejných 30 %. Jen mírný nárůst zaznamenalo připojení přes kabelovou televizi: z 20 na 21 %.

O více jak 100% penetraci SIMkaret jsme na MobilManii psali již několikrát, údaj o penetraci širokopásmového připojení k internetu bude pro mnohé z vás nový: 13,8 %.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Podíl jednotlivých technologií používaných pro přístup k internetu • Počet připojení xDSL aktuálně již přesáhnul hranici půl miliónu

Zdrojem informací mi byla Měsíční monitorovací zpráva ČTÚ č. 14 (.pdf)

Diskuze (24) Další článek: Mobility 10/07 – ovládání mobilů

Témata článku: Ostatní, Mobil, Ads, Pevná, MOBI


Určitě si přečtěte