Philips Fisio 620: nenápadnost je předností (test)

Mobilní telefon Philips Fisio 620 najdete v kategorii levnějších telefonů, přestože si rozhodně zaslouží vyšší ohodnocení. Jeho manažerské schopnosti nás příjemně překvapily.
Philips Fisio 620: nenápadnost je předností (test)
Kapitoly článku

Mezi novinkami pro letošní rok se pod vlajkou Philips objevily tři modely – Fisio 120, Fisio 620 a manažerský model Fisio 820. My jsme se podívali na zoubek modelu s číselným označením 620, který má ambice zaútočit na celou střední třídu svými funkcemi a také rozumnou pořizovací cenou.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Jednoduchý, ale milý vzhled

Již v nadpise této  recenze se objevuje slovíčko nenápadnost, které výstižně charakterizuje vzhled celého mobilu. Telefon je možná až příliš „uhlazený“ bez výraznějších módních kreací. Přesto mu nelze upřít určitý styl, neboť i v jednoduchosti se skrývá krása. Pokud nedáte na první pohled, zjistíte, že se v celku jedná o velmi milý telefon. Vzhled dokresluje i tvar mobilu, který je opět velmi jednoduchý. Vyznačuje se zaoblenými rohy a celkovou kulatostí. Díky tomu sedí dobře a příjemně v ruce.

Velkou zásluhu na tom má taky použitý materiál zadního krytu. Jedná se o plast s měkčenou povrchovou úpravou - jako by byl pogumovaný. Testovaný exemplář byl vyveden v kombinaci dvou odstínů modré barvy tzv. Soft blue. Vzhled mobilu lze jednoduše změnit a to pomocí výměnných krytů. Zadní kryt se uvolňuje dvojicí tlačítek, které se nachází naproti sobě na boku telefonu. Na první pohled je lze mylně považovat za sklíčka IrDA portu, neboť jsou oproti zbylému materiálu o dost lesklejší. Výměna krytu není složitá, ale vyžaduje trochu cviku nebo větší sílu. Ještě větší sílu budete muset užít k uvolnění předního krytu. Pevnější uchycení se logicky odráží v dobrém usazení krytů, které nevržou ani po důkladném prohmatání.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Zadní kryt je jakoby pogumovaný

Po odkrytí zadního krytu objevíte důmyslný mechanismus upevnění baterie. Je jednoduchý a na první pohled velmi účinný. Baterie je typu Li-Ion a disponuje dostatečnou kapacitou 570 mAh, která udrží telefon při životě až nečekaně dlouho. Při každodenním používání musel telefon navštívit nabíječku asi po devíti dnech. Pod baterií, která se ani nehne, je prostor pro vsunutí karty SIM. Ta se nijak nezacvakává, protože je ve správné pozici udržována blokem baterie.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Karta SIM se vtipně ukrývá pod baterií; podsvícení je optimální 

Okno do světa

Displej mobilu je rozměrný a i když nenabízí pestrou paletu barev, ale pouze několik odstínů šedi, zobrazené znaky jsou jasné, jemné a dostatečně výrazné. Čitelnost se mění podle barvy použitého podsvětlení. Telefon totiž nabízí hned šest variant, počínaje světle zelenou - přes oranžovou – a konče sytě červenou až rudou. Barevné varianty uprostřed nabízené škály dosti splývají a tak i přes nevůli výrobce počítejme s třemi barvami. Pokud nastavíte rudé podsvícení, mimochodem velmi efektní, bude čitelnost nejslabší. Nejlepší bude při zeleném podsvícení. Potenciál 110 x 80 pixelového displeje nejlépe zužitkujete, pokud si aktivujete spořič nebo tapetu, ale o tom až později.

V klidovém stavu je na displeji zobrazen pouze operátor, hodiny, datum a dvě ikony se stavem baterie a signálu. Postupem času se displej ikonami bude jen hemžit a proto se budou postupně zmenšovat, tak aby se tam všechny pohodlně usadily. Displej pak zůstává stále přehledný. Hodiny jsou efektní, zejména pokud zapomenete na digitální zobrazení a aktivujete analogové. Jistě jste si všimli, že se Philips snaží ručičkové hodiny udat snad ve všech svých produktech a budiž mu za to chvála.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Hlavní menu --- Barevné varianty podsvícení --- Rotující menu

Ovládání

Pod displejem se nachází pětisměrný joystick a dvojice kláves s piktogramy sluchátek. Pod nimi pak klávesa  „C“ spolu s klávesou pro vstup do světa WAPu a tradiční pole numerických tlačítek s velkými rozestupy. Na první pohled by se mohlo zdát, že tato kombinace je zárukou příjemného ovládání. Bohužel jen na první pohled. Joystick je sice praktický, ale vyznačuje se přílišnou citlivostí a hodně často budete místo potvrzení skákat na další položku v řadě. Klávesy pod displejem se přímo nabízí pro potvrzování  a odmítnutí položek v menu, ale ve skutečnosti slouží jen pro příjem hovoru nebo vypnutí telefonu. Jejich funkce, jinde obvyklé, přebral joystick s klávesou „C“. Často to působí zmatek, ale jde jen o zvyk. Hůře si budete zvykat na tlačítka numerické klávesnice. Mají sice dostatečné rozestupy, ale na úkor jejich velikosti. Jsou drobná a ke všemu ještě s nepatrným zdvihem. Ještěže u psaní textovek bude asistovat český slovník T9.

Až se vám zatočí hlava

Menu telefonu je kompletně animované a jednotlivé položky v něm rotují v půlkruhu. Toto řešení je velmi působivé, ale jen do té doby, kdy podmenu obsahuje třeba jen dvě položky a spoustu prázdných míst. Potom rotace zbytečně zdržuje, neboť postupně přeskakuje prázdná místa. I na to však výrobce myslel a vy máte možnost učinit rotujícím položkám v menu přítrž, neboli je vypnout. Avšak budete-li chtít zapůsobit na své okolí, raději rotaci znovu zapněte. Je to sice zpomalovací faktor, ale jak jsem již konstatoval – velmi působivý.  I když je struktura menu vyřešena přehledně a logicky, práci s telefonem výrazně urychlíte, pokud si nadefinujete k jednotlivým položkám klávesové zkratky nebo hlasové příkazy. K dispozici máte čtyřicet paměťových míst, které však sdílíte i s hlasovým vytáčením. 

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Malý manažer

Rozpačitý dojem z klávesnice z vás ihned opadne, pokud zabrousíte do telefonního seznamu. Takovým seznamem by nepohrdl kdejaký manažerský model, natož low-end, kam chtě - nechtě spadá i Fisio 620. Místo se zde našlo až pro 300 záznamů, přičemž ke každému můžete uložit pět telefonních čísel, email a jednu poznámku. Nejrychleji se do něj dostanete pohybem joysticku směrem dolů. Opačným směrem zamíříte přímo do registru hovorů. Při listování telefonním seznam je zobrazeno pět řádků. Pokud se zobrazí kontakt s dlouhým jménem – bude jméno rolovat. Velice jednoduchá je i volba, které z čísel u jednoho kontaktu budete volat. Po najetí kurzorem na kontakt vybíráte čísla pohybem joysticku vlevo nebo vpravo. Poté již stačí potvrdit stiskem. V předchozím odstavci jsem se zmínil o hlasovém vytáčení. Jelikož s ním má Philips dlouhodobé zkušenosti, nikoho snad nepřekvapí, že funguje na jedničku. Za zmínku stojí i netradiční funkce Mute, kterou při hovoru vypnete mikrofon a můžete bezstarostně pomlouvat volajícího.

Témata článku: Philips, Recenze, Philips Fisio 120, Philips Fisio 620, Philips Fisio 820, Zelené podsvícení, Jednotlivý parametr, Rozepsaná textovka, Phil, Velký rozestup, Nena, Přednost, Test, Nen, Pře


Určitě si přečtěte