PhoneCopy: univerzální záloha a správa mobilních dat

Je zdarma a funguje bez ohledu na značku přístroje. Služba PhoneCopy umí zálohovat, spravovat a synchronizovate vaše mobilní data.

Záloha, synchronizace dat s externími databázemi, či online správa dat jsou pojmy, které poslední dobou slýcháme ze všech stran stále častěji. Zálohování dat má praktický význam již jen z důvodu možné ztráty zařízení a s ním i mnohdy cenných kontaktů a dat. Koupě nového přístroje s sebou někdy nese i zdlouhavé přehrávání kontaktů z jednoho přístroje na druhý, nemluvě o tom, že mezi různými operačními systémy není zaručená 100% kompatibilita. Navíc, někdy je prostě lepší mít údaje i na vzdáleném serveru, s kterým můžete telefon synchronizovat prakticky kdykoliv (přes mobilní sítě nebo Wi-Fi). Dnes si ukážeme jedno takovéto řešení, jehož domovskou stránkou je portál PhoneCopy.com.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Po založení uživatelského účtu je další krok nastavení samotného mobilního zařízení.  Obecné nastavení byste měli doplnit návodem k přístroji, který si vyberete z databáze. Zde je také zobrazeno, které telefony jsou podporovány, nebo byly alespoň vyzkoušeny. Někdy ale váš model nenajdete, takže by jste se měli řídit podobnými modely nebo pohledat v manuálu vašeho mobilního telefonu.

Aktuálně používám Sony Ericsson Satio, který mezi uvedenými modely chybí, takže jsem zvolil nastavení pro Nokii 5800. U operačního systému S60 páté edice se k synchronizaci dostanete přes položky Nastavení - Připojení - Přenos dat - Synchronizace, kde si můžete vytvořit vlastní profil. Zatím je možno synchronizovat kontakty, zprávy, kalendář, úkoly a poznámky (se synchronizací e-mailů, MMS zpráv a záložek se počítá du budoucna), takže nezapomeňte vyplnit správné názvy databází vzdáleného serveru. Nesmí chybět ani uživatelské jméno a heslo, tedy stejné údaje, které jsou použili při registraci.

Nyní je čas na to, aby jste provedli svou první synchronizaci. Poté můžete postoupit ke třetímu kroku, kde je vašemu uživatelskému účtu přiřazen mobilní telefon podle IMEI čísla a jeho názvu. Pokud byla předešlá synchronizace úspěšná mohou být tyto údaje již předvyplněné. Máme tedy nastaveno a můžeme se připravit na plnohodnotnou synchronizaci.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Uživatelské rozhraní se přehledně člení na vrchní panel s daty, o něco níže je zobrazená časová linie se zvýrazněnými synchronizacemi a změněnými položkami. Kontakty je možno vyhledávat, mazat, přidávat předem definovanou mezinárodní předvolbu (pokud při ukládání do telefonu nebyla zadána) nebo výměnu jména a příjmení. Na webovém rozhraní můžete přidat také nový kontakt, mimo obrázků, nespočetně čísel, e-mailů a webových adres nechybí přidání tří druhů adres, poznámka nebo profil. Každý nastavený telefon se totiž synchronizuje jen s profily, kterým je přiřazen. Máte-li odkazům typu mailto: přiřazen mailový klient, pak se po kliknutí na znak @ dostanete přímo k psaní e-mailu dané osobě.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Kalendář zobrazuje události v denním nebo týdenním náhledu, popř. v seznamu. U nových položek můžete přidávat délku trvání události s možností nastavení připomenutí. Pro uživatele Gmailu je připravena synchronizace událostí s primárním Google kalendářem. Sekce zpráv nabídne dohromady doručené a odeslané zprávy, pokud chybí číslo adresáta či odesílatele v seznamu kontaktů, můžete jej hned přiřadit novému či stávajícímu kontaktu jako druhé číslo.

Mezi úkoly taktéž nechybí položka pro přidání nového záznamu i s časovými detaily a popisem, ve výpise pak úkoly můžete řadit i podle priority. Poslední položkou v hlavním menu jsou textové poznámky, opět zde můžete zvolit profil, ke kterému se mají po uložení přidat. Pro všechny položky platí, že jsou editovány i smazané kontakty z webového rozhraní, které můžete v budoucnu snadno obnovit. Umožněn je také export všech dat ve formátu *.csv.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

S aplikací se sžívám již několik dní a je rozhodně zajímavou alternativou již zavedených služeb. Jakožto uživatel Sony Ericsson používám i synchronizační službu Uss od Sony Ericssonu, pokud bych měl vytyčit rozdíly, zaměřil bych se hlavně na nastavování. Zatímco u PhoneCopy nad ním strávíte pár desítek minut, u Uss si necháte zaslat konfigurační zprávu a je hotovo. Na druhou stranu PhoneCopy je univerzální řešení bez závislosti na určité značce. Pokud v aplikaci smažete některý údaj a sesynchronizujete, zmizí z telefonu ale na webu se objeví mezi smazanými položkami. Pokud v telefonu smažete údaj a provedete synchronizaci, v aplikaci se daná položka přesune mezi smazané.

Při testování se mi však s modelem Satio nejprve nepovedlo synchronizovat kontakty, telefon jen střídal chybové hlášky, jinak šlo vše ostatní bez problémů. Před pár dny jsem však obdržel zprávu s tím, že telefon vracel interní databázi kontaktů s malým písmenem na začátku, přesto začínala databáze ve skutečnosti velkým písmenem. Když se databáze odesílala ze serveru pod stejným názvem jak přišla, došlo k chybě. Tato chyba je nyní opravena, takže již nic nebrání plnohodnotnému používání této služby.

Diskuze (24) Další článek: HTC Smart: jako hloupý Android (test)

Témata článku: Záloha, Sony Ericsson Satio, Žal, Phone, MOBI, Mobil, Správa, Imei čísla, Druhé číslo, Externí databáze, Plnohodnotné používání


Určitě si přečtěte