PhoneDirector: nechte mobil zakousnout do jablka

Všude jsou to samá okna, Windows nebo „xpéčka“, jakoby ani jiný operační systém neexistoval. Ale existuje a výrobci mobilních telefonů jej příliš neberou na vědomí. Ani Nokia svůj PC Suite neposkytuje pro jiné platformy. Jsou majitelé stále oblíbenějších iMaců a MacBooků od Apple ochuzeni o možnost správy telefonu prostřednictvím počítače? Rozhodně ne!
PhoneDirector: nechte mobil zakousnout do jablka

Operační systém Mac OS X je v současné verzi velmi dobře vybaven podporou pro mobilní telefony. Mnoho modelů nejznámějších značek lze prostřednictvím systémové aplikace iSync jednoduše synchronizovat se systémovým kalendářem i adresářem. Pokud však chcete nebo potřebujete se svým telefonem provádět náročnější operace, musíte se poohlédnout pro specializované aplikaci.

Uživatelé Windows mají k dispozici aplikaci Nokia PC Suite, která dokáže uspokojit všechny potřeby plynoucí z potřeby pokročilé správy podporovaného mobilního telefonu. Bohužel Nokia svůj komunikační systém nevyvíjí ve verzích pro jiné operační systémy a Mac OS X není výjimkou. Existuje ale povedená aplikace PhoneDirector slovenské společnosti MacMedia, která dokáže PC Suite velmi dobře zastoupit.

Komunikuje bez drátu

Instalace aplikace je velmi jednoduchá a spočívá v pouhém rozbalení archivu staženého ze stránek výrobce do libovolného adresáře. Přestože je aplikace kompilována pro procesory PowerPC, díky emulační vrstvě Rossetta velmi dobře funguje také na moderních Macích s procesory Intel. Podle vyjádření tvůrce PhoneDirectora by se během několika málo měsíců měla objevit nová verze zkompilovaná jako Universal Binary a tudíž plně nativní pro oba v současnosti používané procesory.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Prostředí aplikace PhoneDirector • informace o telefonu 

Běh aplikace je rychlý i v emulaci, není třeba mít strach o její praktickou použitelnost - při testu jsme ji k plné spokojenosti používali na nejslabším modelu počítače Mac mini s procesorem Intel Core Solo taktovaným na frekvenci 1,5 GHz.

PhoneDirector podporuje komunikaci pouze s mobilními telefony vybavenými bezdrátovou technologií Bluetooth, což v případě počítačů Apple není problém; podporu modrozubé konektivity obsahují standardně všechny současné modely v základní výbavě. Před prvním spouštěním aplikace je vhodné mít telefon spárován s počítačem prostřednictvím ovládacího panelu Bluetooth.

Po svém spouštění PhoneDirector nezačne automaticky připojovat váš telefon, ten je nutné připojit volbou položky Connect (Připojit) z menu Phone (telefon). Pokud je telefon spárován, přibližně do deseti sekund se PhoneDirector s mobilem spojí, o čemž vás informuje vypsáním názvu připojeného telefonu v pravé části nástrojové lišty.

S modulární vybavou

Nástrojová lišta je stále viditelnou částí aplikace. Obsahuje přehledné ikony, které reprezentují zástupce na jednotlivé funkční moduly aplikace. Program PhoneManager jejich prostřednictvím nabízí uživateli tyto moduly:

 • Phonebook (Telefonní seznam) - umožňuje pracovat s telefonním seznamem v paměti telefonu, podporuje také vícepoložkové seznamy včetně možnosti definovat a přiřazovat fotografii k vybranému kontaktu. Přímo z telefonního seznamu lze také odeslat rychlou textovou zprávu aktuálně vybranému kontaktu, samozřejmostí je také export a archivace celého adresáře.

  Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
  Telefonní seznam • úprava kontaktu
 • SIM card - tato volba zobrazí telefonní seznam uložený na SIM kartě. Možnosti této volby jsou podobné schopnostem editoru telefonního seznamu, pouze s omezeními reprezentovanými úložnými možnostmi SIM karty.
 • SMS - práce s textovými zprávami prostřednictvím počítače je velmi snadná a také pohodlná. PhoneDirector pracuje se zprávami uloženými ve vnitřní paměti telefonu a umožňuje zpráva číst, mazat, archivovat; můžete také psát nové zprávy, odpovídat na přijaté textovky a dokonce i přeposílat textovky jinému kontaktu. Sekce určená pro práci s textovkami plně respektuje jejich rozdělení do jednotlivých složek.

  Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
  Stahování zpráv • procházení a čtení zpráv • psaní textovky
 • Gallery - práce s vnitřní galerií telefonu je sice možná přímo prostřednictvím služeb samotného operačního systému, s využitím testovaného programu je však pohodlnější – jednotlivé úložné prostory telefonu jsou prezentovány jako samostatné disky, mezi kterými lze procházet v klasické stromové struktuře. Primárně slouží galerie pro práci s grafikou a u počítačů vybavených integrovanou kamerou iSight dokáže také jejím prostřednictvím pořizovat snímky přímo do paměti telefonu.

  Klepněte pro větší obrázek
  Galerie
 • Kalendář, To-do - kalendář je jednoduchý a přestože nabízí všechny důležité funkce, především kvůli velmi dobré synchronizaci Nokií se systémovým kalendářem iCal nebude zřejmě patřit k často využívaným částem programu. Stejně tak lze pracovat také se seznamem úkolů.

  Klepněte pro větší obrázek 
  Kalendář
 • WAP - nabízí snadnou správu záložek vestavěného wapového prohlížeče mobilních telefonů Nokia.
 • Java - poskytuje jednoduché rozhraní pro vzdálenou instalaci Java aplikací. Před instalací aplikace do telefonu také zobrazí základní informace o instalovaném programu.

  Klepněte pro větší obrázek 
  Správa aplikací
 • Notes - také poznámky v mobilním telefonu mohou být spravovány pohodlně prostřednictvím pohodlní klávesnice stolního počítače.

  Klepněte pro větší obrázek 
  Poznámky
 • Themes, Radio, PhoneInfo - pokud váš mobilní telefon podporuje témata vzhledu, můžete je velmi snadno nahrávat do telefonu prostřednictvím této volby. Také u modelů vybavených FM radiopřijímačem můžete editovat seznamy stanic a konečně volba Phone Info vám poskytne základní informace o vašem mobilním telefonu.

Dostatečná náhrada?

Aplikace PhoneDirector je velmi povedený balík softwaru, které dokáže velmi dobře zastoupit pro tuto platformu neexistující Nokia PC Suite. Přestož se jedná o shareware, není požadovaný licenční poplatek ve výši 29,95 dolarů (přibližně 660 Kč) vůbec nepřiměřený.

Diskuze (19) Další článek: Vodafone je oficiálním partnerem Ligy mistrů

Témata článku: Ostatní, Jablka, Radiopřijímač, MOBI, Úložné prostory, Licenční poplatek, Zak, Mac Mini, Mobil, NEC, Nejslabší model, PhoneDalší vlna podvodných SMS z čísla 2563. Neotevírejte odkaz a nezadávejte žádné platební údaje

Další vlna podvodných SMS z čísla 2563. Neotevírejte odkaz a nezadávejte žádné platební údaje

** Útočníkům první vlna nestačila, na důvěřivé Čechy útočí dál ** Nalákají vás na údajně nezaplacené clo ** Odkaz neotvírejte a podvodníkům rozhodně nic neplaťte!

Martin Chroust
PodvodOchranaSMS
Vyzkoušeli jsme levnou autodiagnostiku s Androidem. Servisy ohrnou nos, řidičům bude stačit

Vyzkoušeli jsme levnou autodiagnostiku s Androidem. Servisy ohrnou nos, řidičům bude stačit

** Smartphone s Androidem dnes využijete i pro autodiagnostiku ** Jednotku OBD-II dnes pořídíte za pár stovek ** Co se vše dokáže diagnostika s bezplatným SW v češtině?

Martin Chroust
DiagnostikaPro řidiče
Nahrávání hovorů na Androidu nadobro skončí. Nepomůže ani obcházení systémových omezení

Nahrávání hovorů na Androidu nadobro skončí. Nepomůže ani obcházení systémových omezení

** Google 11. května vypne nahrávání hovorů na Androidu ** Aplikace nebudou moci k nahrávání využívat API pro Usnadnění ** Uživatelé mají pouze dvě možnosti, jak nahrávání zachovat...

Martin Chroust
Nahrávání hovorůAndroid
Další velká věc pro chytré hodinky. Změří cukr v krvi, daleko víc modelů ohlídá teplotu

Další velká věc pro chytré hodinky. Změří cukr v krvi, daleko víc modelů ohlídá teplotu

** Chytré hodinky se prakticky každý rok naučí měřit něco nového ** Letos by se mělo jednat o neinvazivní měření krevního cukru ** Měření teploty kůže by se mělo dostat i na další chytré hodinky

Martin Chroust
Měření glykémieMěřeníChytré hodinky
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v květnu 2022 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v květnu 2022 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Dochází prostor v úložišti? Může pomoct vymazání mezipaměti. Poradíme, jak na to

Dochází prostor v úložišti? Může pomoct vymazání mezipaměti. Poradíme, jak na to

** Dochází vám v Androidu volné místo? ** Je třeba šetřit, kde se dá ** Nejméně bolestivým krokem je odstranění dočasných souborů

Martin Chroust
PaměťJak...Android
S jakou navigací na dovolenou? Vybrali jsme 7 nejlepších aplikací, které vám ukážou cestu

S jakou navigací na dovolenou? Vybrali jsme 7 nejlepších aplikací, které vám ukážou cestu

** Vybrali jsme sedm nejlepších navigací pro Android a iOS ** Na své si přijdou řidiči, cyklisté i pěší ** Většinu aplikací lze používat zdarma

Karel Kilián
Pro turisty a cyklistyPro řidičeNavigace
Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Google na obchodu Play pustil do oběhu malware obřích rozměrů. Dostal se do více než 60 milionů smartphonů

Google na obchodu Play pustil do oběhu malware obřích rozměrů. Dostal se do více než 60 milionů smartphonů

** Doslova každý týden se na Google Play objeví nový malware ** Ten nejnovější si do mobilů stáhlo na 60 milionů uživatelů ** Vývojáři aplikací vydělávají na přeprodeji citlivých dat

Martin Chroust
Google PlayMalwareAndroid
Studie sledovala přesnost chytrých hodinek. V měření kalorií jsou prakticky nepoužitelné

Studie sledovala přesnost chytrých hodinek. V měření kalorií jsou prakticky nepoužitelné

** Chytré hodinky dnes změří spoustu věcí, přeností ale někdy pokulhávají ** Studie se zaměřila na měření spálených kalorií ** Výsledky pro žádné z hodinek nedopadly dobře

Martin Miksa
MěřeníChytré hodinkyApple Watch
eSIM dostanete do každého smartphonu. Vypadá jako běžná nanoSIM, má však svou paměť i systém

eSIM dostanete do každého smartphonu. Vypadá jako běžná nanoSIM, má však svou paměť i systém

** Víte, že eSIM dnes může mít úplně každý telefon s Androidem ** Budete jen potřebovat kartičku eSIM.me, která vypadá jako nanoSIM ** Podle její ceny se odvíjí kapacita úložiště eSIM profilů

Martin Chroust
SIMeSIMAndroid
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace