Pie je nejrychleji rostoucí Android. Přesto se mu budou iPhonisté jenom smát

Na konferenci I/O se Google pochlubil i zajímavými čísly. Android už běží na více než 2,5 miliardy aktivních zařízení, přičemž poslední půl miliardy přibylo za pouhé 2 roky. Google navíc může slavit i kvůli zrychlujícímu se šíření nových verzí.

Android 9.0 Pie je totiž vůbec nejrychleji rozšířenou verzí v historii. K prvnímu květnovému týdnu totiž jeho zastoupení mezi aktivními zařízeními tvořilo 10,4%, což je prý výrazně dříve před plánovaným cílem. Pro srovnání loňská verze Oreo měla v květnu 2018 pouhých 5,7%. Verze Pie byla sice pro telefony Pixel vypuštěna o pár týdnů dříve než ta předchozí, ale to na takto velkém procentuálním rozdílu nesehraje velkou roli.

Aktuálně je Pie se svým zastoupením zatím na 5. místě, ovšem tímto tempem se velmi brzy dostane na vyšší příčky. První místo aktuálně drží Android Oreo, jehož verze 8.0 a 8.1 mají na trhu dohromady 28,3%. Kus za ním je o rok starší Nougat s celkovými 19,2%, dále Marshmallow se 16,9% a čtvrté místo si překvapivě drží 5 let starý Lollipop se 14,5%. Podrobný seznam s dalšími verzemi najdete v galerii.

Na zrychlující se distribuci nejnovějšího systému má velký vliv hlavně Project Treble představený s Androidem Oreo, který umožňuje rychlejší aktualizace oddělením systémové části od Googlu a nadstavby výrobce. V rámci projectu Treble se výrobci také mohou rychleji zapojit do beta testování, což potvrzuje i nový Androidu Q, jehož betu lze nyní nainstalovat na telefony od 12 výrobců.

Diskuze (31) Další článek: Týden mobilně 484: Zkusili jsme Android Q a vybrali největší hity konference Google I/O

Témata článku: Google, Android, Smartphony, Marshmallow, Operační systémy, Lollipop, Beta, Nougat, Pie, Project Treble, Oreo, HTTPS, Pře, Android oreo, Oddělení, Journey, Verze, Pius, Výrobce


Určitě si přečtěte

Tim Cook: Apple pracuje na něčem ještě větším, než je iPhone [komentář]
Filip Kůžel
KomentářTim CookHospodaření a finance
Skvělá zpráva pro řidiče: Mapy.cz podporují Android Auto
Karel Kilián
Android AutoMapy.czSeznam.cz
RECENZE: Nokia 8.3 5G – dlouhé čekání na telefon Jamese Bonda

RECENZE: Nokia 8.3 5G – dlouhé čekání na telefon Jamese Bonda

** Design a modrá barva je parádní, to se musí nechat ** Výkony ultraširokého foťáku jsou slabé, škoda ** Telefon má čistý Android 11, ten ale bude potřebovat péči

Jakub Michlovský | 16

Jakub Michlovský
Android OneRecenze
Android 12: Nainstalovali jsme první preview, tady jsou hlavní novinky
Filip KůželVladislav Kluska
Android 12Video
AAWireless: malá krabička, která zpřístupní Android Auto i bez kabelu
Jan Láska
Chytré autoAndroid AutoPro řidiče
Nejlepší univerzální tarif za tři stovky. Vodafone se spojil s Kauflandem
Lukáš Václavík
Tarify a mobilní službyVodafone
Hodinky Huawei se naučily instalovat aplikace a reagovat na notifikace. Ale…
Filip Kůžel
Polochytré hodinkyTýden mobilně