Pixel 6 bude mít vlastní procesor. Qualcomm si z toho dělá legraci, pro uživatele je to skvělá zpráva

Americký gigant Qualcomm si na Twitteru utahuje z Googlu, který příští týden v pondělí představí řadu Pixel 6 postavenou na čipsetu Tensor. Použil k tomu červené vlaječky, které jsou symbolem toho, že něco není tak úplně v pořádku. Ovšem, ukazuje se, že právě Qualcomm u svých čipsetů ukončuje podporu velmi brzy, a tak se mohou být potenciální uživatelé nových Pixelů těšit hned na několik let softwarových aktualizací. Tedy něco, co by s čipsetem Snapdragon zřejmě nebylo možné...

Přínos vlastního čipsetu si můžeme ukázat u šest let starého „férového“ smartphonu Fairphone 2. Ten se na trh dostal s Androidem 5 a letos v květnu byl aktualizován na Android 9. Možná si říkáte, že se není čím chlubit (Android 9 je na trhu už tři roky), jenže telefon postavený na čipsetu Snapdragon 801 měl problém již při updatu na Android 7. Qualcomm přestal poskytovat podporu k čipsetu, takže museli vývojáři stojící za Fairphonem využít open source systém Lineage OS, aby měli vůbec šanci uživatelům nabídnout novou verzi systému.

A jsou to právě dlouhodobé aktualizace systému, které výrobce nutí dvakrát uvažovat nad použitým čipsetem. Qualcomm se totiž v prodloužené podpoře svých čipsetů nijak „nevyžívá“, a ve světě, kde výrobci začínají prodlužovat softwarovou podporu svých smartphonů, tak může velmi lehce ztratit svou domnělou pozici číslo jedna. Samsung od loňska nabízí tři roky softwarových updatů, Xiaomi ke třem letům přidává čtyři roky bezpečnostních záplat. Tři roky slibuje u vybraných modelů i značka Nokia. A brzy se přidají i další...

Fairphone 2 se i bez podpory Qualcommu dočkal Androidu 9:

Jenže k těmto odvážným tvrzením musí mít výrobci zajištěnou i podporu čipsetu, a v tomto ohledu se Google osamostatní. Dle uniklých informací je jasné, že Pixely 6 budou dostávat zabezpečení po dobu pěti let od svého uvedení na americký trh. S ohledem na systém Android se mají nové telefony dočkat až čtyř generací Androidu, což by byl bezprecedentní krok.

Qualcomm sice dříve podporoval čipsety jen po dobu dvou let, což vloni prodloužil o další rok. I to však některým výrobcům prostě nestačí, a z tohoto důvodu se musí poohlížet po alternativách. Vlastní čipset Tensor tak pro Google vypadá jako ideální řešení, v případě budoucích updatů softwaru tak nebude závislý na externí firmě.

Via 9to5google, arstechnica

Diskuze (21) Další článek: Samsung příští rok výrazně zvýší podíl čipsetů Exynos u smartphonů řady Galaxy

Témata článku: Android, Mobilní procesory, Aktualizace softwaru, Snapdragon, Qualcomm, Twitter, Tensor, Mobilní čipsety, Podpora, Fairphone, Lineage OS, Procesor, Legrace, Uživatelé, Arstechnica, Skvělá zpráva, ČipsetVybrali jsme nejlepší telefony, které si v říjnu 2021 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v říjnu 2021 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Jak promítnout displej telefonu na počítač s Windows 10

Jak promítnout displej telefonu na počítač s Windows 10

Chcete jednoduše ukázat známým fotky z dovolené a displej vašeho telefonu vám přijde malý? Promítněte si jej na obrazovku počítače, bez nutnosti kopírování nebo připojení přes kabel.

Jan Spěšný
SmartphoneWindows 10Android
Recenze dostupného, ale výborného integrovaného Hi-Fi zesilovače NAD C 316BEE V2

Recenze dostupného, ale výborného integrovaného Hi-Fi zesilovače NAD C 316BEE V2

Zesilovač C 316BEE V2 je snad až příliš dobrý na to, kolik stojí – je trochu svůj, nicméně přináší opravdový požitek z hudby a stojí za každou korunu, kterou do něj investujete.

Daniel Březina
Zesilovače