Placení hodinkami je otrava kvůli zadávání hesla. Vyřešila by to čtečka otisků prstů, ale nikdo nechce být první

  • Mám chytré hodinky na ruce, ale raději platím kartou nebo telefonem
  • Nebaví mě časté odemykání hodinek, třeba přímo při placení
  • Vše by jednoznačně vyřešila čtečka otisků prstů v hodinkách

Zrovna před pár dny jsem si při placení kartou opět položil otázku, proč neplatím chytrými hodinkami s WearOS. Problémem je pro mě zámek displeje, který je u hodinek vyžadován i několikrát během dne a často i při placení. Vše by však značně zrychlila čtečka otisků prstů, jenže do její integrace do hodinek se žádná značka nehrne.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Chcete mít v hodinkách s WearOS uloženou platební kartu, tak v tom případě musíte používat zámek displeje. Buď znak nebo PIN kód, jehož zadávání není na tak malém displeji nic jednoduchého

Pokud hodinkami neplatíte, je velká pravděpodobnost, že u nich ani nemáte zámek displeje. Pokud se chcete podívat na notifikace nebo spustit aplikaci, prostě je rozsvítíte a uděláte to, co je třeba. Když však např. ve WearOS stáhnete aplikaci Google Peněženka, musíte mít na hodinkách aktivní zámek displeje. To je v lepším případě gesto, v tom horším pak číselný PIN kód. Gesto však může kdokoliv snadno odpozorovat a několikrát denně vyťukávat na klávesničce displeje PIN kód taky není zrovna to nejšťastnější řešení.

Zámek displeje zas a znova

Ano, hodinky po nasazení odemknete jednou a nezamknou se, dokud je nesundáte. Ale tato detekce není bezchybná, a často si hodinky po běhání myslí, že jsou sundané, ale vy je máte stále na zápěstí. Při psaní na počítači si je sundávám, to stejné platí i při sprchování, při nabíjení nebo při spaní, pokud zrovna netestuju měření kvality spánku. 

Dospěl jsem tak do fáze, že, než abych hodinky každý den neustále odemykal (ano, je to moje „chyba“, že je při práci sundávám) a jednou za čas s nimi zaplatil (samozřejmě často až po zadání PIN kódu), raději zaplatím telefonem s ověřením pomocí čtečky otisků prstů. Proč by rovnou nemohla být v hodinkách?

Klepněte pro větší obrázek
Už rok existuje čtečka otisků prstů v displeji pro chytré hodinky. Žádný výrobce ji však do komerční podoby hodinek dosud nedostal. A to je velká škoda

Troufám si tvrdit, že čtečka otisků prstů v hodinkách by spoustu uživatelů při placení přinutila nechat kartu v peněžence a telefon v kapse. Stačilo by navíc takto chránit jen platební aplikaci, a pokud by to bylo nutné, i odemykání hodinek otiskem prstu při nasazení nebo při chybné detekci nošení by se asi dalo překousnout. Přišlo by mi to daleko přirozenější, než několikrát denně vyťukávat kód na miniaturním displeji hodinek.

Technologie čteček otisků prstů v posledních letech značně pokročila, a tak se ptáme, proč už dávno není v hodinkách? Zřejmě je to kvůli rozměrům snímačů, které mají u telefonů relativně dost místa, ale u hodinek by možná muselo dojít ke zvětšení jejich těla nebo ke zmenšení baterie. Výdrž chytrých hodinek s Wear OS a watchOS už teď není nijak závratná, a optická čtečka by to ještě mohla zhoršit. Přesto však už existuje komerčně dostupný snímač, který lze integrovat pod stávající OLED displeje. Všichni velcí výrobci jej ale zatím přehlížejí.

Uvítali byste v mainstreamových hodinkách čtečku otisků prstů?

Zdroj: CsensorAndroidauthority

Diskuze (206) Další článek: Vybrali jsme 15 nejlepších tabletů. Použitelné jsou i ty nejlevnější, drahé zastoupí počítač | Vánoce 🎄

Témata článku: , , , , , , , , , , , Otisk, Otisky prstů, Čtečka otisků, Karta, Placení, Čtečka, Prst, Displej, Google Peněženka