Plantronics: sluchátka s příslušenstvím (test)

Bluetooth sluchátka Discovery 650 a 665 nabízejí povedený design, příjemné ovládání a také bohaté příslušenství.

K redakčnímu testu jme obdrželi dvojici sluchátek Plantronics Discovery. Nižší model má číselné označení 650, vyšší pak charakterizuje číslo 665. Obě sluchátka vypadají na první pohled stejně. V základním balení ale nabízejí jiné příslušenství a mají také odlišné funkce. Po přečtení tohoto testu zjistíte, které sluchátko se bude více hodit právě vám.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Bluetooth sluchátka Plantronics Discovery 650 a 665

Jednoduchý, ale moderní design

Sluchátka na první pohled zaujmou jednoduchým, ale moderním designem. Jejich tvary lze s trochou nadsázky označit za přímo aerodynamické. Stříbrné tělo sluchátek je na přední straně doplněno černým plastem, který má v případě nižšího modelu metalickou úpravu. Kromě malého číselného označení na zadní straně je toto jediný způsob, jak obě sluchátka od sebe rozeznat. Velikostně se sluchátka řadí do průměru. Sympatické rozměry 54 × 26 × 15 mm ještě podporuje nízká hmotnost, která činí jen 9 g.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Tlačítka se ovládají příjemně • velikostně jsou sluchátka průměrná

Ve stříbrném pruhu na přední straně sluchátka najdete trojici tlačítek. Hlavní tlačítko, které slouží pro ovládání hovorů i jako vypínací, je dostatečně rozměrné a bez problému jej nahmatáte, i když máte sluchátko pověšené na uchu. Tlačítko má obvod z průsvitného plastu, kudy proniká světlo z červeno-modré informační diody. Kromě přijmutí a ukončení hovoru s ním lze také například vytočit posledně volané číslo nebo aktivovat hlasové vytáčení.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Pod ovládacím tlačítkem se nachází dvoubarevná informační dioda • pohled na zadní stranu, kde se nachází také nabíjecí konektor

Na přední straně sluchátka se ve stříbrném proužku nachází dvojice tlačítek pro ovládání hlasitosti. Hmatově je snadno naleznete díky vystouplým šipkám. Jejich stisk je bezproblémový. Současným stiskem obou tlačítek vypnete, resp. zapnete mikrofon sluchátka.

V uchu drží i bez spony

Trn na zadní straně sluchátka je opatřen silikonovou násadou, kterou lze na obě strany natáčet v úhlu asi třiceti stupňů. Sluchátko si tak snadno přizpůsobíte k nošení na pravém i levém uchu. Silikonová násada má speciální tvar s vystouplou přední částí, aby ve zvukovodu dokonale držela a přitom netlačila. A musím hned dodat, že toto se výrobci skutečně podařilo. Když si násadu natočíte na správnou stranu, sluchátko lze do ucha snadno nasadit a i bez spony nevypadne ani při prudších pohybech. Jeho nošení je přitom pohodlné. Sluchátko ani po delší době netlačí. V této vlastnosti budou sluchátka Plantronics těžko hledat vyrovnanou konkurenci. V základním balení jsou přitom silikonové násady tři - každá v jiné velikosti, takže si vybrat tu správnou, není žádný problém.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Silikonovou násadu lze mírně natáčet, aby lépe držela v uchu

Pokud byste přece jen chtěli stabilitu sluchátka v uchu vylepšit sponou, lze ji přichytit pod silikonovou násadu. Spona je tvořena černým plastem a nelze ji tvarovat. Můžete ji pouze natáčet okolo úchytu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
K oběma sluchátkům dostanete tři násady - každou v jiné velikosti

Sluchátko Discovery 650 je vybaveno Bluetooth 1.2, model 665 pak disponuje vyšší verzí Bluetooth 2.0. Obě sluchátka podporují profily Handsfree i Headset, takže je lze připojit k jakémukoliv telefonu s touto technologií. Dosah obou sluchátek je na volném prostranství přibližně deset metrů. Pokud se ale schováte za první zeď, objeví se u obou modelů praskání a výpadky. Maximální hlasitost zvuku je více než dostatečná. Kvalita se drží na standardní úrovni. Druhá strana hovoru si na špatnou srozumitelnost také nestěžovala. Vyšší model je navíc vybaven technologií AudioIQ, která zajistí lepší slyšitelnost v hlučnějších prostředích, například při jízdě v automobilu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Plastová spona se nasazuje po sejmutí násady • lze ji natočit podle potřeby

Nižší model naopak můžete připojit ke dvěma telefonům současně. Pokud právě telefonujete a na druhý telefon vám někdo zavolá, uslyšíte ve sluchátku na pozadí hovoru vyzváněcí melodii. Prvním stiskem hlavního tlačítka nejdříve ukončíte probíhající hovor a druhým přijmete ten příchozí.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Držák slouží nejen pro přenášení sluchátka, připojuje se k němu také nabíječka

Překvapí bohatým příslušenstvím

Sluchátkům dodává energii Li-Ion baterie o neznámé kapacitě. Výrobce pouze uvádí dobu výdrže. Ta u modelu 650 činí až pět hodin hovoru a sedmdesát hodin v pohotovostním stavu. Sluchátko s označením 665 pak vydrží až tři a půl hodiny hovoru a osmdesát hodin v pohotovosti.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Připojení síťové a USB nabíječky

Nabíjení je řešeno nestandardně pomocí držáku, který slouží také pro přenášení sluchátka. Síťová nabíječka se k držáku připojí zespodu a sluchátko se do něj jednoduše zasune. Držák má tvar válce a lze jej díky sponě přichytit k různým předmětům. Vytažením sluchátka z držáku je automaticky přijat příchozí hovor, zasunutím pak hovoru ukončíte.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nabíječku do automobilu najdete u modelu Discovery 665

Kromě elektrické sítě lze ovšem sluchátka nabíjet i méně obvyklými způsoby. Model 665 v základním balení obsahuje navíc nabíječku do 12V zásuvky v automobilu a USB nabíječku. Sluchátko Discovery 650 pak překvapí zcela ojedinělou nabíječkou na AAA baterii. Jednu AAA baterii najdete přímo v základním balení a údajně postačí pro dobití sluchátka na plnou kapacitu. Všechny tyto nabíječky se ke sluchátku připojují také prostřednictvím držáku.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Sluchátko Discovery 650 má v základním balení také netradiční nabíječku na jednu AAA baterii

Rozhodně zajímavá volba

Obě testovaná sluchátka Plantronics lze označit za povedené výrobky a jejich koupí rozhodně neuděláte chybu. Svou konkurenci poráží zejména skvělou stabilitou v uchu i beze spony, bezproblémovým ovládáním a širokými možnostmi nabíjení. Jejich cena je navíc velmi příznivá. Sluchátko Discovery 650 stojí přibližně 1 300 Kč, vyšší model je pak jen o cca 200 Kč dražší. Nejen z hlediska poměru výkon/cena se tak řadí v této kategorii mezi nejzajímavější produkty na trhu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Takto si sluchátka přinesete domů • v uchu drží obě výborně i beze spony

Plusy a mínusy

+ skvělá stabilita v uchu beze spony
+ široké možnosti nabíjení
+ příznivá cena

- slabší kvalita zvuku při větší vzdálenosti od telefonu

Sluchátka zapůjčila:

ADART COMPUTERS s.r.o.
Sokolovská 161
18000 Praha 8
www.aligator.cz

Diskuze (10) Další článek: CECT W100+: Telefon? Hodinky? Obojí!

Témata článku: Recenze, Příslušenství, Sluchátka, Sluch, Tvar válce, Zajímavá volba, PLA, Test


Určitě si přečtěte