Plastová SIM karta je odedávna spojena s mobilními telefony jako kdysi kroucená šňůra a telefonní sluchátko u terminálů pevných linek. Jako se ale s příchodem bezdrátových stolních telefonů poroučely šňůry, pomalu se krátí čas SIM kartám, jak je známe dnes. Plastové výlisky několika rozměrů a šuplíčky pro ně určené v mnoha různých provedeních zmizí a nahradí je čip zvaný eSIM, umístěný napevno v zařízení, o který se nebudeme muset zajímat.
Modul eSIM je výrazně menší než šuplíček na nanoSIM kartu
SIM (z anglického Subscriber Identity Module) je modul s jednoduchým elektronickým obvodem, na základě kterého se identifikuje uživatel připojený do mobilní sítě. Navenek je nejviditelnějším identifikátorem telefonní číslo. V průběhu let změnila standardizovaná SIM karta podobu hned několikrát – z velikosti platební karty přes menší mini-, micro- až po v současnosti nejběžnější nanoSIM s rozměry pouhých 12,3 × 8,8 × 0,67 mm.
Od formátu miniSIM používaného od poloviny 90. let se SIM karta stále zmenšuje
Další iterací je tzv. eSIM (z anglického Embedded SIM). Oblast s údaji, které dosud zpracovávala plastová SIM karta, bude nově přímo součástí základové desky zařízení, kde bude figurovat jako samostatný čip s možností přeprogramování. V okamžiku, kdy zákazník bude chtít změnit operátora nebo třeba prodat své zařízení, přepíše se modul jinými daty, což bude ekvivalent výměny SIM karty v šuplíčku. Výhodou pro výrobce hardwaru bude, že prostorově stále poměrně výrazné sloty na SIM karty už nebudou muset do svých zařízení dávat.
Řešení pro smartphony i internet věcí
Stejně jako každý nový prvek, který má používat více subjektů, musela také eSIM projít standardizací, kterou v tomto případě obstarala asociace GSMA sdružující téměř všechny světové mobilní operátory, spolu s dalšími zúčastněnými subjekty (výrobci koncových zařízení, SIM karet a polovodičových komponent). Proces trval déle, než se předpokládalo, a tak praktické testování bude moci začít až v příštím roce.
Archaické plastové výlisky, někdy i ořezané kvůli změně formátu, nikomu chybět nebudou
Do procesu je zapojený také Deutsche Telekom včetně své české dcery T-Mobilu. Náš operátor bude eSIM testovat v prvním čtvrtletí 2017 a během roku chce novou technologii uvést do komerčního provozu. Zpočátku se uvažuje o zabudování eSIM zejména do nejrůznějších jednoúčelových zařízení pro internet věcí (IoT). Komplexnější zařízení, jako jsou smartphony nebo tablety, přijdou na řadu později.
Budoucností je eSIM. Podle T-Mobilu nejpozději do 10 let zcela nahradí staré SIM karty
Už nyní existuje na trhu několik zařízení podporující eSIM. Je to například Apple iPad Pro nebo některé typy chytrých hodinek Gear S2 a S3 od Samsungu. Vzhledem k tomu, že společnosti si vyvíjely moduly eSIM samostatně, zůstává zatím otázkou, zda bude jejich řešení kompatibilní se standardem ustanoveným asociací GSMA.
Jak funguje eSIM?
eSIM má podobu speciálního čipu a je nedílnou součástí přístroje. Obsahuje informace o profilu uživatele v síti (ekvivalent digitálního obsahu klasické SIM karty) a lze ji programovat na dálku, což je hlavní rozdíl oprati klasické SIM – stačí například naskenovat nebo opsat ID kód produktu a ihned poté dojde k aktivaci a propojení s dalšími připojenými produkty zákazníka. Na eSIM může být souběžně uloženo několik profilů, přičemž pouze jeden je v daném okamžiku aktivní. Pokud chce zákazník kupříkladu přenechat svůj mobil jinému členu rodiny, nebo přejít ke konkurenčnímu operátorovi, může snadno a rychle smazat svůj původní profil a reaktivovat zařízení pod jinou smlouvou.