Plastovým SIM kartám zvoní umíráček. Český T-Mobile začne příští rok testovat eSIM

  • eSIM je čip zabudovaný uvnitř zařízení a nahradí plastové SIM karty
  • Změnit operátora i číslo bude jednodušší
  • T-Mobile začne eSIM testovat už na jaře 2017
Plastovým SIM kartám zvoní umíráček. Český T-Mobile začne příští rok testovat eSIM

Plastová SIM karta je odedávna spojena s mobilními telefony jako kdysi kroucená šňůra a telefonní sluchátko u terminálů pevných linek. Jako se ale s příchodem bezdrátových stolních telefonů poroučely šňůry, pomalu se krátí čas SIM kartám, jak je známe dnes. Plastové výlisky několika rozměrů a šuplíčky pro ně určené v mnoha různých provedeních zmizí a nahradí je čip zvaný eSIM, umístěný napevno v zařízení, o který se nebudeme muset zajímat.

Klepněte pro větší obrázek
Modul eSIM je výrazně menší než šuplíček na nanoSIM kartu

SIM (z anglického Subscriber Identity Module) je modul s jednoduchým elektronickým obvodem, na základě kterého se identifikuje uživatel připojený do mobilní sítě. Navenek je nejviditelnějším identifikátorem telefonní číslo. V průběhu let změnila standardizovaná SIM karta podobu hned několikrát – z velikosti platební karty přes menší mini-, micro- až po v současnosti nejběžnější nanoSIM s rozměry pouhých 12,3 × 8,8 × 0,67 mm.

Klepněte pro větší obrázek
Od formátu miniSIM používaného od poloviny 90. let se SIM karta stále zmenšuje

Další iterací je tzv. eSIM (z anglického Embedded SIM). Oblast s údaji, které dosud zpracovávala plastová SIM karta, bude nově přímo součástí základové desky zařízení, kde bude figurovat jako samostatný čip s možností přeprogramování. V okamžiku, kdy zákazník bude chtít změnit operátora nebo třeba prodat své zařízení, přepíše se modul jinými daty, což bude ekvivalent výměny SIM karty v šuplíčku. Výhodou pro výrobce hardwaru bude, že prostorově stále poměrně výrazné sloty na SIM karty už nebudou muset do svých zařízení dávat.

Řešení pro smartphony i internet věcí

Stejně jako každý nový prvek, který má používat více subjektů, musela také eSIM projít standardizací, kterou v tomto případě obstarala asociace GSMA sdružující téměř všechny světové mobilní operátory, spolu s dalšími zúčastněnými subjekty (výrobci koncových zařízení, SIM karet a polovodičových komponent). Proces trval déle, než se předpokládalo, a tak praktické testování bude moci začít až v příštím roce.

Klepněte pro větší obrázek
Archaické plastové výlisky, někdy i ořezané kvůli změně formátu, nikomu chybět nebudou

Do procesu je zapojený také Deutsche Telekom včetně své české dcery T-Mobilu. Náš operátor bude eSIM testovat v prvním čtvrtletí 2017 a během roku chce novou technologii uvést do komerčního provozu. Zpočátku se uvažuje o zabudování eSIM zejména do nejrůznějších jednoúčelových zařízení pro internet věcí (IoT). Komplexnější zařízení, jako jsou smartphony nebo tablety, přijdou na řadu později.

Klepněte pro větší obrázek
Budoucností je eSIM. Podle T-Mobilu nejpozději do 10 let zcela nahradí staré SIM karty

Už nyní existuje na trhu několik zařízení podporující eSIM. Je to například Apple iPad Pro nebo některé typy chytrých hodinek Gear S2 a S3 od Samsungu. Vzhledem k tomu, že společnosti si vyvíjely moduly eSIM samostatně, zůstává zatím otázkou, zda bude jejich řešení kompatibilní se standardem ustanoveným asociací GSMA.

Jak funguje eSIM?

eSIM má podobu speciálního čipu a je nedílnou součástí přístroje. Obsahuje informace o profilu uživatele v síti (ekvivalent digitálního obsahu klasické SIM karty) a lze ji programovat na dálku, což je hlavní rozdíl oprati klasické SIM – stačí například naskenovat nebo opsat ID kód produktu a ihned poté dojde k aktivaci a propojení s dalšími připojenými produkty zákazníka. Na eSIM může být souběžně uloženo několik profilů, přičemž pouze jeden je v daném okamžiku aktivní. Pokud chce zákazník kupříkladu přenechat svůj mobil jinému členu rodiny, nebo přejít ke konkurenčnímu operátorovi, může snadno a rychle smazat svůj původní profil a reaktivovat zařízení pod jinou smlouvou.

Diskuze (98) Další článek: Lama Mobile nabízí neomezený tarif s 1 GB dat za 299 Kč. Má ale další podmínku

Témata článku: Technologie, T-Mobile, eSIM, Zajímavosti, Deutsche Telekom, SIM, GSMA, Apple iPad, Apple iPad (3. generace), Apple iPad (3. generace) 16GB 3G, Apple iPad (3. generace) 32GB 3G, Apple iPad (3. generace) 32GB Wi-Fi, Apple iPad (3. generace) 64GB 3G, Apple iPad (3. generace) 64GB Wi-Fi, Apple iPad (4. generace), Apple iPad (4. generace) 128GB 3G, Apple iPad (4. generace) 128GB Wi-Fi, Apple iPad (4. generace) 16GB 3G, Apple iPad (4. generace) 32GB 3G, Apple iPad (4. generace) 32GB Wi-Fi, Apple iPad (4. generace) 64GB 3G, Apple iPad (4. generace) 64GB Wi-Fi, Apple iPad 16GB 3G, Apple iPad 2, Apple iPad 2 16GB 3G


Určitě si přečtěte

Vybíráme 13 smartphonů s nejlepším poměrem ceny a výkonu

Vybíráme 13 smartphonů s nejlepším poměrem ceny a výkonu

** Hledáme smartphone, který nestojí jmění, ale přitom je kvalitní ** Podle hlediska ceny a výkonu jsme vybrali 13 nejvýhodnějších modelů ** Připravte si šest až čtrnáct tisíc korun

Jan Láska | 27

Jan Láska
Střední třídaSmartphonyNákup a ceny
Nejlepší univerzální tarif za tři stovky. Vodafone se spojil s Kauflandem
Lukáš Václavík
Tarify a mobilní službyVodafone
Tim Cook: Apple pracuje na něčem ještě větším, než je iPhone [komentář]
Filip Kůžel
KomentářTim CookHospodaření a finance
AAWireless: malá krabička, která zpřístupní Android Auto i bez kabelu
Jan Láska
Chytré autoAndroid AutoPro řidiče
T-Mobile ztratil 140 tisíc zákazníků, mizí mu předplacenkáři. Na tržbách si ale polepšil
Jan Láska
StatistikaHospodaření a financeT-Mobile
Nový iPad Pro zamotá hlavu hned dvakrát. Prvně výkonem, pak cenou
Martin Miksa
iPadOSiPadTablety