PlayNow Arena: užitečná služba, nebo zbytečná ikona?

Hudbu a aplikace pro mobily Sony Ericsson zastřešuje portál PlayNow Arena. Má smysl jej porovnávat s konkurencí Apple iTunes nebo Android Market?

Vlastníte-li některý z novějších telefonů Sony Ericsson, patrně budete mít jako jednu z ikon v hlavním menu zelenobílé tlačítko se symbolem pro přehrávání hudby. Jedná se o vstup do online obchodu PlayNow Arena, který Sony Ericsson poměrně výrazně propaguje nejen ve svých telefonech, ale také na svých internetových stránkách. V poslední době o sobě dává vědět také tím, že u novějších telefonů se po aktualizaci firmwaru prostřednictvím služby SEUS objeví okénko s nabízeným poukazem k odběru jinak placených položek z této služby. Sony Ericsson vás tak vlastně odmění za aktualizaci firmwaru vašeho telefonu.

Klepněte pro větší obrázek 

Ono „odmění“ je zde trochu paradoxní, protože stažený obsah je vždy chráněn licencí, a pokud tedy aktualizujete firmware svého telefonu, o všechny uložené licence přijdete. Takže za jistých okolností to pro vás bude jen malá náhrada, využívali-li jste službu již dříve.

Nechtěná data

Většina uživatelů s telefony Sony Ericsson má na PlayNow spíše negativní vzpomínky. Pokud se v mobilním světě nepohybují denně, mohl jejich první kontakt vypadat tak, že při průzkumu položek v menu omylem PlayNow spustili a navýšili si tak nechtěně účet za datové služby. Toto vidím jako ne úplně šťastné řešení, telefon se vás zkrátka na nic nezeptá a rovnou se připojuje. To u ikony pro přístup na web se alespoň dostanete na offline domovskou stránku. Řekněme, že jste tedy v menu ikonu PlayNow stiskli zcela úmyslně, víte, co vás čeká?

Předně tedy doufám, že máte nějaký neomezený datový paušál, protože portál je poměrně datově náročný. Načtení úvodní stránky znamená přenos cca 55 kB. Navíc díky pestré grafice pohyb v něm není úplně nejrychlejší. Dovedl bych si představit graficky méně oslnivou verzi, kde by byla svižnost prohlížení přívětivější.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 

Na všech stránkách naleznete nahoře navigační ikony. Jsou ale bez popisků, takže jejich význam si musíte rozluštit sami (nebo můžete využít dolní textovou lištu). Jedná se o sekce s hudbou, hrami, aplikacemi, tématy, tapetami a vyzváněním. V sekcích s hudbou a vyzváněním (ano jde o různé typy obsahu, ukážeme si dále) můžete hledat podle názvu či interpreta. V ostatních sekcích si musíte vystačit s tříděním podle kategorií.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Bezpochyby zajímavou kategorií v každé sekci je bezplatný obsah. Zdarma tak můžete získat například některé aplikace či schémata. Zrovna v této kategorii mi trochu přijde zvláštní za schémata do telefonu vůbec platit. V době, kdy na internetu existují obrovské galerie schémat zdarma…

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 

Ovšem takto bychom mohli brát téměř veškerý obsah portálu PlayNow, což následně vyvolává otazníky nad smyslem jeho existence. Například ale hry a aplikace do mobilu legálně zakoupíte právě na takto orientovaných portálech, takže určitý smysl PlayNow mít bude. U nabízené hudby však budu kritičtější. Situace na našem trhu s legální hudbou je docela tragická, bohužel i PlayNow opatřuje staženou muziku ochranou proti kopírování, což ve výsledku znamená, že jakmile na telefonu provedete první přehrání firmwaru, či prostě obměníte model, o staženou hudbu přijdete.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Navíc, proč byste si legálně zaplacenou skladbu nemohli pustit také v jiném zařízení? Jedinou další možností přehrání je stažení zakoupené hudby do počítače, při nákupu však musíte být ke službě PlayNow přihlášeni. Registraci, pokud ji nemáte, můžete udělat jednoduše přímo z mobilu. Uživatelským jménem bude vaše e-mailová adresa, na kterou vám také přijde zvolené heslo, takže jej budete mít k dispozici, pokud byste jej zapomněli.

Klepněte pro větší obrázek 

Hudba je prvním důvodem, proč se na PlayNow registrovat. Druhým může být možnost uložení údajů pro platební kartu k vašemu účtu. Většinu položek totiž můžete zakoupit buď pomocí Premium SMS, nebo právě pomocí platby kartou. Ta je navíc o pár korun levnější. Ať tak či tak, placení probíhá velmi pohodlně, telefon vše zařídí a vám pouze po pár vteřinách přijde SMS o odečtení kreditu (pokud máte předplacenou kartu).

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Důležité je, že kredit se strhne až po dokončení stahování obsahu. Schválně jsem v polovině přerušil stahování hudby a za tuto položku mi kredit nebyl odečten. Určitě výhoda oproti objednávání obsahu z různých inzerátů, kde nejprve odesíláte platební SMS a až pak dostanete odkaz na stažení. Další výhodou služby PlayNow je ověřená kompatibilita stahovaného obsahu, respektive mnohem nižší riziko, že by vám stažený obsah nefungoval, oproti zmíněným inzerátům, které nabízí obsah pro velké množství značek a modelů a logicky je tedy riziko nekompatibility vyšší.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek 

Jen základní prohlížeče

Co se týče nabídky a způsobu orientace v ní, nemám téměř žádné námitky. U hudebních souborů máte možnost přehrání ukázky, nekupujete tedy zajíce v pytli. Navíc stažený soubor má vyplněné ID3 tagy a obsahuje také obal alba. Při vyhledávání souborů jsem přišel na velmi zajímavou situaci. Celá písnička v sekci hudba vychází na 35 Kč, ovšem úryvek té samé písničky v sekci vyzvánění stojí 50 Kč. Trochu zvláštní cenová politika. Když už jsme u těch cen, při pořízení celého alba pomocí stahování z PlayNow bych za něj zaplatil zhruba 350 Kč. Pokud si ale koupím běžné CD v obchodě, vyjde mě o asi 50 Kč levněji a skladby si mohu jednoduše zkonvertovat do MP3 formátu a využívat jich ve vícero zařízeních. Jistě, z tohoto procesu se vytrácí ona mobilita a rychlost, ale není na škodu připomenout si i tuto možnost.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 

Zmínil jsem se také o stahování do počítače, PlayNow samozřejmě naleznete také na internetových stránkách. Přihlásíte se tu stejnými údaji jako v mobilu, celkové možnosti nákupu obsahu jsou však menší. Z počítače lze nakupovat (a stahovat) pouze hudební soubory, vše ostatní půjde jen z mobilního telefonu. Navíc Sony Ericsson, ač má sám mezi výrobci mobilů poměrně malý tržní podíl, neoptimalizoval své stránky pro alternativní prohlížeče jako je Opera či Google Chrome. K některým funkcím jsem se tak dostal pouze s použitím rozšíření v Google Chromu, který se zamaskoval jako Internet Explorer.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 

Co ke službě celkově říci? Rozhodně se nejedná o konkurenci pro Android market, Apple iTunes, Ovi od Nokie a další podobné portály pro telefony s operačními systémy. Nejzajímavější stahovaný obsah dle mého názoru dnes tvoří právě jedinečné aplikace a těch je pro telefony s Javou výrazně méně než pro telefony s otevřeným systémem. PlayNow sice není bez šance na určitý úspěch, ale minimálně v Česku se jistě na vrchol oblíbenosti nedostane. Legální hudební obsah navíc s ochranou se mezi uživateli podpoře netěší, schémata si každý může zdarma najít například na zedge.net, tapetu jakbysmet a hry a aplikace nabízí každý operátor na svém vlastním portálu většinou i levněji. PlayNow úplně nezatracuji, pouze jsem po podrobném zkoumání nenašel důvody k ospravedlnění pro její samostatnou ikonu v hlavním menu telefonu.

Diskuze (5) Další článek: Nejpozději do dvou let se Symbian přestěhuje i do tabletů

Témata článku: Smartphony, Software pro mobily, AR, Služba, Zedge, Arena, Otevřený systém, Podrobné zkoumání, Ikona, Play, Stejný údaj, PLA, Apple iTunes, Stažený obsahSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v září 2022 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v září 2022 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle
Výrobci upouštějí od testování v Dxomark. Pokud nemá telefon šanci na první místo, nestojí to za to

Výrobci upouštějí od testování v Dxomark. Pokud nemá telefon šanci na první místo, nestojí to za to

** Mobilní výrobci přestali Dxomarku posílat telefony na testování ** Výsledky DXO se stále používají, tak v čem je problém? ** Pokud nemá telefon šanci na první místo, testování se nevyplatí

Martin Chroust
FotomobilyDxOMarkFocení mobilem
Počítače Apple z druhé ruky. Jak na nákup bazarového jablka

Počítače Apple z druhé ruky. Jak na nákup bazarového jablka

Ať už vybíráte první Mac, nebo chcete starší nahradit novějším, pak bude bazarový nákup lákavou variantou. Problémem ale bude především nedostatek kusů ve vhodných konfiguracích.

Stanislav Janů
MacBookTipyApple
Herní filosofie: hraní napříč časem aneb z gaučů do online světa

Herní filosofie: hraní napříč časem aneb z gaučů do online světa

Od diskety po Game Passy, aneb jak se mění obraz herní scény.

Ladislav Novák
Téma
S odolnými telefony se musí počítat. Tenhle tank se může opřít o vysoký výkon, noční vidění i o rychlá data

S odolnými telefony se musí počítat. Tenhle tank se může opřít o vysoký výkon, noční vidění i o rychlá data

** Značka Blackview uvedla na trh dvě nová odolná monstra ** Pyšní se maximální odolností, obří baterií i podporou 5G sítí ** Jeden telefon vsadil na noční vidění, druhý zase na termovizi

Martin Chroust
TermokameraMIL-STD 810BlackView
Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Ať už se chcete pochlubit fotkami z dovolené na velké obrazovce, nebo si přehrát video uložené na disku počítače, neobejdete se bez zrcadlení obrazovky. Ve výchozím stavu jej podporuje Windows i Android.

Stanislav Janů
NávodyTelevizeWindows
Vybíráme nejlepší fotomobily současnosti. Dobře mohou fotit i telefony za 6 tisíc

Vybíráme nejlepší fotomobily současnosti. Dobře mohou fotit i telefony za 6 tisíc

** Smartphony válcují nejen levné, ale už i pokročilé kompakty ** Vlajkové modely jsou skoro jistota, dobře fotí ale i levnější přístroje ** Po kterých fotomobilech byste měli aktuálně sáhnout?

Jan Pánek
FotomobilyVýběry