Po 14 letech s Androidem jsem přešel na iPhone. Co mě nejvíc pozitivně i negativně překvapilo?

  • Po 14 letech s telefony s Androidem jsem přešel na iOS
  • Narazil jsem na celou řadu věcí, které mě překvapily
  • Co je na iPhonech lepší, a co naopak horší?

Dlouhých čtrnáct let jsem používal chytré telefony s operačním systémem Android. Přestože jsem byl nadmíru spokojeným uživatelem, rozhodl jsem se k přestupu do jiného světa a koupil jsem si iPhone. V tomto článku se chci podělit o dosud nabyté zkušenosti, dojmy, a především o to, co mě nejvíc překvapilo.

Hned v úvodu musím upozornit, že mým cílem není „hejt“ ani na jeden ze zmiňovaných operačních systémů. S Androidem jsem byl spokojený, zpočátku bych své dojmy z něj dokonce popsal jako naprosté nadšení. Na druhé straně jsem nikdy nebyl fanatikem, který by za každou cenu kritizoval produkty značky Apple. Jsem si jistý, že každý z těchto systémů má své výhody, ale samozřejmě i nevýhody. Budu se snažit objektivně popsat dojmy dlouholetého „Androiďáka“, který přešel „na jablko“.

Má mobilní historie v kostce

Svůj první telefon jsem si pořídil v roce 2001. Jednalo se o Nokii 5110, za kterou jsem tehdy zaplatil poměrně citelných sedm tisíc korun. Následovaly Nokie 3310, 3410 a 6610i, pak krátká epizoda se Samsungem SGH-D900, po které jsem pokračoval za mě naprosto famózní Nokií N95.

Klepněte pro větší obrázek 
Okénko do mobilní historie – Nokia N95

V roce 2007 Apple představil první iPhone. Jobsova hláška „A ještě jedna věc…“ se mi vepsala do paměti, nicméně telefon s nakousnutým jablkem byl tehdy (pracoval jsem ve státním sektoru za tabulkový plat) mimo mé finanční možnosti. O rok později jsem s nemenším zájmem sledoval uvedení prvního telefonu s Androidem – HTC Dream G1.

V roce 2010 přišel Vodafone s telefonem Vodafone 845, který stál 3 577 Kč. To byl moment, kdy jsem si řekl „tak v nejhorším případě skončí v šuplíku,“ a vyrazil jsem do prodejny. V červnu 2010 jsem tak poprvé vyzkoušel chytrý telefon s Androidem. Přesto, že se jednalo o z dnešního pohledu dost podprůměrný mobil, mi Android naprosto učaroval.

V následujících letech jsem u něj zůstal a postupně se v mých dlaních střídaly telefony jako LG Optimus One, Samsung Galaxy S2, Samsung Galaxy S3, Sony Xperia Z, OnePlus 5, Xiaomi Mi 9 a jako poslední Xiaomi 12. Během té doby jsem také recenzoval desítky dalších telefonů různých značek – ve všech případech na nich běžel operační systém Android.

Diskuze (286) Další článek: Copilot umí ve Windows 11 spravovat a ovládat telefon s Androidem 14. Stačí jen zapnout doplněk

Témata článku: , , , , , , Apple iPhone 15 Pro, Tlačítko, Garage Band, Sony Xperia, Always on displej, Operační systém, Jobs, Nothing Phone, Knihovna aplikací, Aplikace, Martin Malý, Telefon, Dropbox,