Po chytrých mobilech přichází chytré hodinky

Začalo to chytrým mobilem, pokračovalo tabletem a teď jsou na řadě hodinky. Na trhu je několik modelů, pro které si můžete psát vlastní programy.

K narozeninám dostanu klasické hodinky. Záměrně přitom nepíšu nové hodinky, neboť žádné staré nevlastním. Jako u většiny kolegů v redakci u mě hodinky na zápěstí už dlouhé roky supluje telefon v kapse. Nakonec jsem si ale přesto vybral sportovní model se všemi možnými senzory, abych záhy objevil pro mě doposud zcela neznámý svět chytrých časostrojků.

Když dnes „v krámě“ koupíte chytrý televizor a chytrý mobil, není důvodu, proč byste nemohli koupit také inteligentní hodinky – nebo možná lépe řečeno zápěstní mikropočítače. Ty nejšílenější kousky zmapoval blog Royal Pingdom, nicméně mnohé z nich předpokládají, že jste dlouhá léta studovali blíže nespecifikovanou číselnou soustavu, která má s tou dekadickou pramálo společného. Čas tedy zobrazují nejroztodivnější futuristickou formou, která vyžaduje přinejmenším studium návodu.

To ale není případ dnešního článku. Podíval jsem se na několik zajímavých modelů, které rozhodně vypadají použitelně a jejich cena nepřesáhne 7 000 korun.

I’m Watch – design, Android a 4 GB za 6 300 Kč

Pokud hodláte do chytrých hodinek investovat co možná nejvyšší sumu, chcete kvalitní tělo, kapacitní dotykový 1,5“ TFT displej s podporou multidoteků a pořádné sklo, počkejte si ještě necelé dva měsíce, na lednové Consumer Electronics Show v Las Vegas totiž italský výrobce představí na první pohled docela povedenou řadu I’m Watch.

Mimochodem, ten maličký displej disponuje rozlišením 240×240 pixelů, obrazová hustota na palec je tedy 220 ppi. Jinými slovy, displej bude podobně jemný jako u čtyřpalcových telefonů s WVGA rozlišením 480 × 800 pixelů.

V nitru hodinek tepe čipset Freescale i.MX233 (CPU ARM926EJ-S, 454 MHz) a strojek disponuje 128 MB RAM, 4GB flash pamětí a konektivitou skrze Bluetooth. Podstatné je ale to, že se o chod systému postará upravený Android, díky němuž budete moci na hodinkách spouštět různorodé aplikace. Společně se samotnými hodinkami totiž výrobce na CESu představí také SDK nástroje pro vývojáře. Li-Pol baterie s kapacitou 450 mAh slibuje výdrž do 48 hodin při vypnutém Bluetooth, hodinky na hory to tedy nejsou ani v tom nejdivočejším snu.

Hodinky se nabíjí skrze USB, dalším konektorem je pak výstup na sluchátka (přehrává se MP3 a AAC). Nechybí také mikrofon a jednoduchý reproduktor. Při propojení s telefonem skrze Bluetooth nabízí hodinky nejširší podporu ze všech. Měly by si rozumět jak s Androidem, tak s iOS, BlackBerry, Symbianem, Windows Phone 7 a Badou. No a nakonec ještě jeden bonus. Díky Androidu nechybí česká lokalizace.

Klepněte pro větší obrázek 
Model I'm Tech 

Cena hodinek v předprodeji začíná u nejnižší řady na 249 eurech (asi 6 300 korun), nejdražší řada I’m Jewell s diamanty, případně zlatem, vás pak přijde na bezmála deset tisíc eur. Expedice začne až 30. ledna příštího roku.

InPulse – hackovací hodinky pro geeky za 2 800 Kč

Pokud nechcete hotový a také výrazně dražší produkt s Androidem, je tu levnější alternativa v podobě chytrých hodinek InPulse s 1,26“ obrazovkou s rozlišením 96×128 pixelů. Na dotykovou vrstvu zapomeňte – strojek se ovládá jedním tlačítkem. Ačkoliv se hodinky orientují hlavně na propojení s telefony BlackBerry, oficálně umí komunikovat také s vybranými telefony s Androidem (řada Nexus, Motorola aj.) a se všemi s Cyanogenmodem. Podporují také iPhone po jailbreaku. Přes Bluetooth je nicméně můžete programovat i ze svého počítače. Uvnitř běží blíže nespecifikovaný operační systém, klientské aplikace se programují v jazyku C (SDK se prý podobá vývoji pro Arduino) a k dispozici budou mít 1 MB paměti a armový čipset  Philips NXP LPC2103. Hodinky se nabíjí skrze USB a nechybí jim vibrační motorek.

Základní konstrukční provedení stojí 149 dolarů (asi 2 800 korun), výrobce expeduje i do Evropy a to nejdůležitější nakonec, jedná se o chytré hodinky, které se už reálně prodávají.

Klepněte pro větší obrázek 
Ukázky některých jednoduchých aplikací pro hodinky InPulse

Metawatch – programovatelné hodinky z Texasu za 3 750 Kč

Čipy od Texas Instruments najdete v kalkulačkách, pračkách nebo třeba v telefonu Galaxy Nexus. Není tedy důvodu, proč by se nemohly objevit i v chytrých hodinkách.

Modelová řada Metawatch nabídne na první pohled vcelku běžné monochromatické digitální a analogové kousky, přičemž oba jsou programovatelné pomocí SDK nástrojů. Digitální verze nabízí TFT obrazovku s rozlišením 96×96 pixelů, analogové hodinky pak mají k dispozici dva řádkové OLED displeje. Hodinky sice nenabídnou nikterak vysoký výkon, na druhou stranu ale disponují mnohem větší výdrží baterie a díky klasické konstrukci mají i rozumné rozměry.

Klepněte pro větší obrázek 
Hodinky mají tradiční design, přesto i tyto kousky můžete programovat

Oba modely se mohou pochlubit akcelerometrem, čidlem okolního světla, vibračním motorkem, Bluetooth konektivitou pro spárování telefonu s Androidem (iOS zatím není podporovaný) a USB pro nabíjení a programování. Díky jednoduššímu jádru už nepotřebují žádný náročný hardware, pohání je tedy šestnáctibitový procesor Texas Instruments MSP430.

Oba modely pořídíte za 199 dolarů (asi 3 750 korun) a na závěr asi ta nejdůležitější informace. Hodinky jsou sice skladem, jedná se ale o betaverzi pro vývojáře. Všechny programy si tedy budete muset napsat sami v jazyku C. Nevěšte ale hlavu, po ruce bude SDK balíček a TI má i vlastní IDE.

Projekt Dynawa TCH1 – vysněné hodinky s českými kořeny

Slibně vypadající experiment otevřené softwarové platformy, kterou vyvíjejí čeští geekové, tak trochu usnul na vavřínech, poslední aktualita na webu totiž pochází z ledna letošního roku. V projektu Dynawa je zainteresovaný i tuzemský arcigeek, filmový kritik a majitel homosexuální dvojice psů František Fuxoft Fuka.

Hodinky pohání originální operační systém WristOS, jazyk Lua a strojek umí skrze Bluetooth komunikovat s okolím, nicméně vše je dle posledních informací na webu ve velmi raném stádiu vývoje. To nakonec platí i o samotných hodinkách. Chybí masová výroba, zájemci se tedy musí ozvat přímo autorům, kteří výrobu zajistí – ovšem za částku více než 500 eur. Hardware v každém případě nabízí 8 MB RAM, displej se 160×128 barevnými pixely, pětici ovládacích tlačítek, akcelerometr, vibrátor, světelný senzor, USB anebo integrované SD úložiště.

Klepněte pro větší obrázek 
Chytré hodinky Dynawa TCH1 se zatím sériové výroby nedočkaly (Zdroj: dynawa.org)

Určitě se podívejte na blog projektu, kde najdete hromadu zajímavých technických videií.

SWaP – hodinky s mobilem za 3 800 Kč

Modely britského výrobce SWaP už tak trochu míří mimo tuto rubriku, nejsou to totiž chytré hodinky, ale zcela regulérní mobilní telefony s fotoaparátem, GSM modulem a dotykovým displejem. Na 1,76“ TFT obrazovce s rozlišením 176×132 pixelů nabídnou také přehrávání videa v MPEG-4, k čemuž jim dopomůže ARM procesor, 256 MB interní paměti a rozšiřitelnost skrze microSD. Toto už ale vážně nejsou hodiny – je to mobil s řemínkem.

Klepněte pro větší obrázek 
Už to nejsou hodinky, je to miniaturní mobil

Podobných gadgetů na ruku byste pochopitelně našli více, už ale pomalu přichází o své univerzální využití. Za zmínku tedy stojí ještě doplněk LiveView pro telefony od Sony Ericssonu, či třeba miniaturní iPod Nano, pro který najdete hromadu „adaptérů“ v podobě řemínku, třeba LunaTik.

Co myslíte, jedná se o okrajové drobnosti, nebo se ještě podobné miniaturní počítače mohou reálně a masově rozšířit? Znáte další podobné a především programovatelné kousky? Podělte se v diskuzi pod článkem.

Diskuze (13) Další článek: Galaxy Y Pro: messenger pro mladé [první dojmy]

Témata článku: Android, Technologie, Chytré hodinky, Hodinky, Příslušenství, Apple iPhone 4GB, Samsung Galaxy Nexus, Tradiční design, Chytrý mobil, Arduino, Mikropočítač, Nejdůležitější informace, MOBI, Chytrý, Mobil, Strojek, Hod, Geekové, Bluetooth hodinky, Maličký displej, Miniaturní počítač, Český kořen, Consumer Electronic Show, Sportovní model


Určitě si přečtěte