Po Covid pasu uložíme do mobilu i další doklady. Chystá se aplikace eDokladovka

Covid pas v mobilu byl jen první vlaštovkou, státní tiskárna cenin má v plánu do mobilů již brzy uložit i další osobní dokumenty jako např. cestovní pas, občanku, průkaz pro osoby se zdravotním postižením, povolení k pobytu nebo řidičský průkaz. Zastřeší je aplikace eDokladovka, která je prakticky hotová, čeká se jen na chybějící zákonnou legislativu pro využívání digitálních dokladů, která by celému projektu dala zelenou k jeho dopracování a zařazení mezi stávající eGovernment projekty v Česku.

Státní tiskárna cenin uvádí, že výroba českých osobních dokladů zahrnuje 60 procent její pracovní náplně, a převod osobních dokumentů do digitální formy, je vzhledem ke globální digitalizaci státní správy a probíhající pandemii, nevyhnutelný. Aplikace bude k dispozici pro Android a iOS, a od Covid pasu se bude lišit tím, že výměna dat primárně proběhne přes QR kód, sekundárně pak čtečka vašemu telefonu potvrdí úspěšně skenování přes Bluetooth. Bezpečnost uložení dat a výměny dat mezi aplikacemi zajistí celosvětová interoperabilní norma ISO 18013/5.

Ověřování dat bude fungovat i v offline režimu, a samotný uživatel si ještě před skenováním ověří, jaká data poskytuje ke kontrole. Vývojáři počítají s ochranami proti reverznímu inženýrství a s ochranou uživatelů proti hackerským útokům. Uživatelské rozhraní aplikace vypadá jednoduše, po přihlášení k aplikaci (PIN, heslo, otisk prstu, Face ID) si vyberete doklad a stisknete tlačítko pro jeho předložení druhé osobě. Ta se postará o skenování dokladu, nebo o zjištění dílčí informace (např. věku při konzumaci alkoholu nebo řízení vozidla). Jak bude aplikace vypadat v praxi, vidíte na videu níže:

Podívejte se, jak bude fungovat aplikace eDokladovka:

Dokud však zákonodárci neschválí příslušnou legislativu o využívání digitálních osobních dokumentů, budeme muset stále v peněžence nosit spoustu plastových kartiček...

Zdroj STC

Diskuze (67) Další článek: Nothing oznámil cenu svých sluchátek. Prodávat se začnou koncem července

Témata článku: Android, Smartphony, Mobilní aplikace, iOS, eDokladovka, Android 13, Bluetooth, Face ID, QR kód, eObčanka, QR, Tečka, Covid, Mobil, STC, Pas, Doklad, Aplikace, Osobní dokument, Cestovní pas, Data, PIN, Státní tiskárna cenin, Scanování, Česká republika, Telefony s iOS na Heureka.cz