Byl to úplně obyčejný den na konci letních prázdnin, který před 54 lety změnil naší historii. Projekt Svoboda není samozřejmost se i letos spojil s geolokační hrou Skryté příběhy, a díky tomu se můžete vydat po stopách srpnové okupace do Liberce, České Třebové, Holešova nebo zjistit, co čekalo servisního technika Československého rozhlasu v Praze na jeho noční směně během osudné noci.
Pražská trasa navíc přímo v den výročí okupace, tedy v neděli 21. srpna, ožije jako šifrovací hra Boj o rozhlas, při které bude možné na trase potkat i reálné postavy. Šifrovací hra Boj o rozhlas startuje v neděli 21. srpna mezi 14:00 a 14:30 hodin od budovy Českého rozhlasu Vinohradská 12.
V mobilní aplikaci Skryté příběhy (zdarma pro Android a iOS) jsou připraveny čtyři nové trasy, které mapují vpád Varšavských vojsk. Trasa nazvaná Liberecká okupace ukazuje Václava Havla, který pomáhá se svobodným vysíláním v Liberci okupovaném sovětskými vojáky. Trasa Poslední pluk se odehrává v Holešově na Kroměřížsku, kde elitní výsadkáři cvičení pro boj v týlu nepřítele jako poslední vzdorují okupaci. Trasa Modrá proti rudé v České Třebové ukazuje, jak čeští a slovenští železničáři vynalézavě bojkotovali přesuny okupačních vojsk a poslední je již zmíněná pražská trasa.
Všechny čtyři trasy vznikly díky spolupráci Skrytých příběhů s projektem Svoboda není samozřejmost operátora O2, který cílí na mladou generaci a snaží se jí pomoci orientovat v moderních dějinách naší země.
Venkovní hra Skryté příběhy je určena pro všechny věkové skupiny, a je k ní potřeba jen chytrý mobilní telefon. Aplikace je rozdělena do jednotlivých výletních tras po celé České republice a na každé je několik zastavení, kde se plní drobné úkoly, jejichž vyřešením se posouvá hráč dál.
O projektu Svoboda není samozřejmost:
Svoboda není samozřejmost je dlouhodobým projektem O2, v rámci kterého operátor pravidelně připomíná důležitost boje za svobodu a demokracii. Takto O2 připomnělo 17. listopad symbolickým „posledním zvoněním“ telefonních budek po celé ČR, upozornilo na za totality zakázané autory a dalo možnost stáhnout si jejich díla zdarma z O2 Knihovny.
O2 Pražská štafeta se nesla ve znamení hrdinského činu Emila Zátopka, který v roce 1952 umožnil odjet kolegovi Jungwirthovi na sportovní hry v Helsinkách, a během hokejového mistrovství operátor připomněl pohnutý osud československé hokejové reprezentace v roce 1950. Za posledních pět let O2 realizovalo mnoho dalších podobných aktivit, více o nich se dozvíte na www.svobodanenisamozrejmost.cz.
Zdroj: O2