PocketCM: kontakty jako v iPhonu. Zdarma

Vaše kontakty budou vypadat jako ty v jablečném telefonu, bude je možné ovládat prsty, a to vše bezplatně.

Již titulek napoví, že se v testu budeme zabývat velmi povedenou aplikací pro správu kontaktů ve vašem komunikátoru. PocketCM je určen zejména pro zařízení s větším displejem a operačním systémem Windows Mobile. Největší výhodou aplikace je totiž její snadné ovládání prsty přes dotykový displej.

Základní černo-šedý layout programu obzvlášť potěší majitele přístrojů s prostředím TouchFLO (HTC Touch, Tytn II či Cruise), po integraci do systému PocketCM kontakty vypadají, jako by do těchto telefonů vždy patřily. Struktura řazení kontaktů zůstala zachována a v zásadě se neliší od původního správce. Pouze ve spodní části přibyla lišta se zástupci pro oblíbené kontakty, SMS konverzaci, způsob řazení adresáře a konečně numerickou klávesnici. I přes drobné rozdíly přináší tento prográmek řadu vylepšení, které práci s kontakty velmi usnadňují.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Po instalaci a prvním spuštění na nás čeká důvěrně známé řazení adresáře dle abecedy. Čili řádky se jménem kontaktu dále doplněné o telefonní číslo, společnost/firmu, obrázek a počet zpráv v SMS konverzaci (viz níže). K procházení stačí tah prstu po displeji, což je příjemně svižné a velmi efektní. Cestu ke kýženému kontaktu lze zkrátit pomocí abecední lišty a kliknutí na počáteční písmeno jména. Pro výběr pokračujeme stiskem konkrétního řádku se jménem. Zdařilá animace odhalí další podrobnosti o kontaktu. Nechybí adresa, další telefonní čísla, www a samozřejmě email. Pro volání již jen tiskneme požadované číslo. Chceme-li u vybrané položky něco změnit, stačí dotyk na jméno v horní části a program zobrazí kontextovou nabídku pro další práci. Zde ale bohužel program končí, protože náhled či podrobná editace kontaktu nás vrací do standardního prostředí Windows Mobile.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Velmi zajímavou a opět užitečnou částí programu je správa SMS. Aplikace sama vyhledá v paměti uložené zprávy a ty pak zobrazí u každého kontaktu formou konverzace. Procházení je stejné jako v adresáři, takže pouze táhneme prstem po displeji. Osobně velmi oceňuji snadnost pokračování v SMSkování, aniž bych musel pracně vyhledávat, kde jsme to naposledy skončili… Stačí prstem stisknout spodní lištu, která vyvolá klávesnici a už vesele konverzuji. I konverzace nabízí kontextovou nabídku, kde je možné mimo jiné zvolit způsob zadávání textu či přímo vyvolat ten či onen typ softwarové klávesnice. Zde musím zmínit PocketCM Keyboard, která je od stejných tvůrců a při troše cviku umožňuje zadávání textu prstem, tedy jednou rukou! Té bychom se mohli podrobněji věnovat příště.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Na závěr zbývají tři zástupci ve spodní liště. Konkrétně oblíbené kontakty, způsob řazení kontaktů a numerická klávesnice. V zástupci „oblíbené“ najdeme ručně vytvořený seznam nejpoužívanějších kontaktů. Jistě praktická věc, nicméně uživatelé TouchFLO již mají své oblíbené v kostce Cube. Pro ostatní skvělá funkce. Dalším zástupcem je způsob řazení položek v adresáři. Na výběr je mimo jiné i vyhledávání dle firmy, či adresy. Numerickou klávesnici na závěr netřeba představovat. Nic nového se nekoná. Při zadávání telefonního čísla program našeptává možné alternativy z adresáře.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Pro finální verdikt musím trochu přimhouřit oko. Z hlediska praktičnosti je PocketCM skvělý správce kontaktů, nicméně žádná revoluce v podobě čistě „prstového“ ovládání se nekoná. O další kousek prodlužuje dosah prostředí TouchFLO, ale při podrobnější editaci kontaktu jsou tu zase ta stará známá Windows a stylus v ruce.

Klady:

+ intuitivní ovládání prsty
+ líbivé grafické provedení
+ SMS konverzace
+ aplikace je zdarma

Zápory:

- stále je potřeba stylus
- pomalé načítání u slabších procesorů
- chybí možnost přímého ukončení aplikace
- chybí česká lokalizace

Každopádně v mém telefonu se tato aplikace zabydlela a stejně tak bych ji doporučil i vám. Minimálně na vyzkoušení, je přece zdarma. Stahujte zde.

Diskuze (20) Další článek: Český trh s navigacemi: zajímavý rozhovor se šéfem Garminu

Témata článku: Smartphony, Windows, Software pro mobily, Zdarma, HTC Touch, HTC Touch 3G, HTC Tytn, HTC Tytn II, Pocket, Kontakt, Jak, Počáteční písmeno, Skvělá funkce, ŽďárRychlá pomoc pro návrat do normálu. K čemu je Android Safe Mode, a jak jej aktivovat?

Rychlá pomoc pro návrat do normálu. K čemu je Android Safe Mode, a jak jej aktivovat?

** V případě problémů s Android telefonem si hned vzpomeňte na režim Safe Mode ** V tomto módu se vypnou všechny vámi stažené aplikace ** Systém se zrychlí a zbaví chyb, jeho využití ale bude omezené

Martin Chroust
Nouzový režimAndroid