Podívejte se, jak vzniká prostředí mobilního Firefox OS

Nový mobilní systém obvykle přináší inovace v grafice a jinou filozofii ovládání prostředí. Jaký bude v tomto směru mobilní Firefox OS?

Společnosti Telefónica a Mozilla už nějakou dobu úzce spolupracují na vývoji operačního systému pro smartphony, který má konkurovat těm stávajícím. Firefox Mobile OS je stále ve fázi vývoje, avšak první reálná zařízení jsou slibována už na první kvartál příštího roku. Mezitím máme možnost náhlédnout do zákulisí zrodu tohoto systému.

Klepněte pro větší obrázek
Pojďme se podívat na principy, na kterých stojí grafické rozhraní Firefox OS (zdroj: blog.mozilla.org)

Podrobněji se o něm na oficiálním blogu Mozilly rozepsal jeden z jeho spoluautorů – Patryk Adamczyk. Jeho článek vznikl na základě nátlaku návštěvníků MozCampu 2012 ve Varšavě, kde o něm měl asi hodinovou přednášku. Ti po něm chtěli, aby publikoval textovou podobu svojí prezentace.

Správný design je základ

Základní myšlenkou celého prostředí je minimalistický, avšak efektivní a intuitivní design. Většina aplikací nebo částí samotného systému je podřízena jednotnému layoutu, kde nahoře vlevo je jedno z trojice tlačítek Zpět/Storno/Menu, uprostřed označení místa, kde se zrovna nacházíte a vpravo potom maximálně dva dále vedoucí ovládací prvky. Spodní lišta potom obsahuje maximálně pět ikon zahajujících nějakou akci.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Rozmístění ovládacích prvků na displejí dodržuje logický layout (zdroj: blog.mozilla.org)

Na uživatele má též logicky působit překrývání jednotlivých ploch/layoutů. Jedná-li se o předchozí nabídku či seznam, vyjede vždy zleva, zatímco jedná-li se o rozcestník dále, objeví se zprava. Přitom na displeji zůstane vždy ůzký pruh stávající aplikace.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Předchozí zleva, následující zprava. Bude mít arabština vlastní verzi? (zdroj: blog.mozilla.org)

Střiženo na míru

Vývojářské týmy si dávají opravdu záležet, aby grafiku dané aplikace přizpůsobili přesně podle preferencí. A tak se velikost jednotlivých položek na displeji bude měnit přesně podle toho, jak bude pro efektní ovladatelnost prostředí potřeba. Zatímco obrázky soustřeďují pozornost na sebe, a jsou proto všude na displeji a stejně veliké, videa třeba vybíráme jak podle názvu, tak podle náhledu. Nebo hudba, zde je název vepsán do horní části coveru, neboť každý si z hledané písně pamatuje něco jiného.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Rozvržení prostoru stránky v multimediálních aplikacích (zdroj: blog.mozilla.org)

Stejně tak apliakace jsou navrhovány tak, aby na displeji nezůstávalo zbytečně hluché místo. Pokud nejsou žádné informace, které lze na displeji v danou chvíli zobrazit, je prostředí vymodelováno klidně ve větších rozměrech, zato však přehledně. Někomu se nemusí pozdávat třeba hodiny na skoro celý displej, já osobně se ale přikláním k provedení: čím míň šedi, tím lépe.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Raději méně šedi, nebo adekvátní velikost zobrazovaných objektů? (zdroj: blog.mozilla.org)

Puntíčkářské ikony

Zdánlivě tak jednoduché věci jako podobě jednotlivých ikon nebo ovládacích prvků věnovali podle přiložených obrázků vývojáři mravenčí práci. Každá ikona je vyvtořena tak, aby jasně vyjadřovala svůj význam. Zároveň jsou všechny inspirovány jednoduchými geometrickými tvary, které se často navzájem prolínají, aby daly vzniknou zajímavým tvarům.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Tvorba ikon a podoby ovládacích piktogramů pod lupou (zdroj: blog.mozilla.org)
Diskuze (14) Další článek: Síť Vodafonu postihl výpadek, některá čísla se nemohou přihlásit

Témata článku: Smartphony, Software pro mobily, Jak, Mobil, Storno, Firefox OS, Geometrický tvar, Zajímavý tvar, Hluché místo, Prostředí, MOBI


Určitě si přečtěte

Na práci i pro zábavu. Vybíráme 12 nejzajímavějších tabletů pod stromeček

Na práci i pro zábavu. Vybíráme 12 nejzajímavějších tabletů pod stromeček

** Jak se zorientovat v široké nabídce tabletů a proč tablet vůbec chtít? ** Vybíráme 12 nejlepších modelů ze všech cenových kategorií ** Cena použitelných tabletů začíná na dvou tisících korunách

Martin Miksa | 40

RECENZE: Xiaomi Mi 10T Lite – 5G je ještě dostupnější a má sexy design

RECENZE: Xiaomi Mi 10T Lite – 5G je ještě dostupnější a má sexy design

** Xiaomi dostává 5G konektivitu do telefonu pod 8 000 Kč ** Líbit se bude i skvělý poměr cena/výbava a dlouhá výdrž ** Benefitem je 120Hz displej s funkcí Adaptive Sync

Martin Miksa | 15

Samsung Pay (neoficiálně) v ČR! Poradíme, jak můžete hodinkami Galaxy platit i vy

Samsung Pay (neoficiálně) v ČR! Poradíme, jak můžete hodinkami Galaxy platit i vy

** Oficiální podpora Samsung Pay v Česku je zatím nedohlednu ** Ukážeme vám postup, které vám umožní již nyní platit hodinkami od Samsungu bezkontaktně i v ČR! ** Budete muset sáhnout po kartě Curve a upravit software hodinek

Martin Chroust | 196