Podívejte se, kde se připojíte k 5G síti Vodafonu. Musíte mít ten správný telefon

Vodafonu od včerejška běží 5G síť. Zatím jen na území pěti českých měst, z toho v Praze i v některých stanicích a tunelech metra (psali jsme zde). Mezi připojením do sítě a vyzkoušením jejích předností zatím stojí jedna překážka – musíte mít správné podporované zařízení. Tím je momentálně pouze Samsung Galaxy S20 Ultra 5G, další modely chce operátor brzy přidat.

Operátor uvádí, že zařízení musí být ještě správně nakonfigurováno pro použití v jeho 5G síti. Zákazníky proto nepřímo vybízí, aby si podporovaný telefon zakoupili u něj: „Ideální je pořídit si zařízení přímo u nás ve Vodafonu, pak můžeme garantovat, že služby poběží správně. A nejde tady o konkurenční boj, ale jen o specifické nastavení 5G u každého operátora,“ stojí v odpovědích na často kladené otázky na stránce Vodafonu věnované 5G. Teoreticky by tak měly fungovat podporované typy zařízení zakoupené i mimo distribuční síť Vodafonu, jen v nich bude zřejmě nutné provést nějaké softwarové přenastavení.

Pokrytí na stávajících frekvencích

Dobrou zprávou je, že k připojení do 5G sítě Vodafonu nebude třeba měnit SIM kartu (pokud ovšem nemáte úplně starou SIM, která nepodporuje ani předchozí generaci 4G/LTE sítí). Operátor totiž zatím provozuje pouze tzv. NSA typ 5G sítě, tedy sítě, která z velké části využívá technologické řešení starší 4G. Díky technologii DSS (Dynamic Spectrum Sharing) dokonce umožňuje sdílet stejné frekvenční pásmo dvěma generacemi sítí (4G a 5G) a dynamicky jej přidělovat podle toho, jaká zařízení jsou v dosahu.

Z mapy pokrytí už se dá přehledně vyčíst, v jakých oblastech 5G síť Vodafonu běží a na jakých frekvencích ji operátor provozuje. Zatím jde obecně spíše o provizorní řešení, protože „ty pravé 5G frekvence“ 700 MHz a 3,5 GHz se budou teprve dražit. Nejčastěji používané pásmo je nyní 1 800 MHz, kde může přenos dosáhnout teoretické rychlosti až 440 Mbit/s. Na této frekvenci pokrývá Vodafone prakticky celé území Karlových Varů a Jeseníku, a také převážně levobřežní část Ústí nad Labem. Na „osmnáctistovce“ běží také 5G v pražském metru.

Samotná metropole Praha a také část Brna jsou pokryty na frekvenci 2 100 MHz. Zde kvůli menší šířce pásma v daném spektru může maximální rychlost stahování dosáhnout 330 Mbit/s. Tímto způsobem je pokryta část Prahy 13 včetně Stodůlek, kde má Vodafone svoji tuzemskou centrálu. V Brně se dá k 5G připojit v městské části Královo Pole také v části Žabovřesk a Medlánek. Malá část Karlových Varů je potom pokryta na 3,7 GHz (max. rychlost 300 Mbit/s). Pokrytí v jednotlivých městech si můžete zkontrolovat v galerii tohoto článku.

Sítě 5G

5G je zkratka pro bezdrátové sítě páté generace. Mají kratší odezvu, vyšší přenosové rychlosti, kapacitu a variabilitu. Jsou vyvíjené tak, aby zvládaly širokopásmové připojení miliónů lidí a strojů v metropolích, energeticky nenáročné senzory, které s jedinou baterií vydrží roky, a cokoliv mezi tím.

Ve světě začalo hromadné spouštění 5G sítí v roce 2019, start 5G v Česku byl opožděný. Nejvýznamnějšími vývojáři 5G technologií a výrobci síťových komponent jsou Huawei, Nokia, Ericsson a Samsung.

Váš názor Další článek: Eset má vylepšený antivirus pro Android. Novinkou je zabezpečení plateb

Témata článku: Sítě 5G, Technologie, Pokrytí, Mobilní sítě, SIM, Metro, Vodafone, Frekvence, Žabovřesky, Brno, Praha, Jeseníky, NSA, Zařízení, Operátor, DSS, Dynamic Spectrum Sharing, SIM karta, Královo Pole, Stodůlky, MHz, Síť, Karlovy Vary, Ústí nad Labem


Určitě si přečtěte