25
Fotogalerie

Podívejte se na rodokmen mobilů s duálními fotoaparáty. Znáte je všechny?

  • Apple není první. Dvojité fotoaparáty jsou s námi skoro dekádu
  • Smysl dvou objektivů se různí, ale úspěch nezaznamenal žádný
  • Máme pro vás také exoty se třemi zadními či pěti předními kamerami

S příchodem iPhonu 7 Plus poskládal magazín Engadget historii telefonů s dvojitými fotoaparáty. Časová osa sahá překvapivě daleko, až do roku 2007. Různé jsou také motivy pro osazení dvojité optiky.

Samsung SCH-B710

Klepněte pro větší obrázek
(obr.: Aving.net)

V dubnu 2007 byl představen první mobil s dvojitým fotoaparátem, Samsung SCH-B710. Každý ze senzorů měl 1,3 MPx, malý 2,2" displej měl 3D obsah zobrazovat. 

Pokračování 2 / 20

LG Optimus 3D

Klepněte pro větší obrázek

Na druhý telefon jsme čekali do roku 2011 a LG Optimus 3D se objevil i u nás v České kotlině. Dvakrát 5 MPx sloužilo ke 3D záznamu 720p videa. Displej sliboval patřičný obsah zobrazit, ale 3D efekt byl spíše mizerný.

Pokračování 3 / 20

LG Optimus 3D Max

Klepněte pro větší obrázek

Korejci konceptu 3D v mobilu věřili, a tak o půl roku později přišel Optimus 3D Max. Byl tenčí, větší, výkonnější a měl NFC, ale když si teď po letech zahrajeme na pověstné „generály hodnotící bitvu až po jejím skončení“, ani ten technologický bonus nestačil, 3D mobily se jednoduše neujaly.

Pokračování 4 / 20

HTC Evo 3D

Klepněte pro větší obrázek

V roce 2011 to se dvěma kamerami poprvé zkusilo také HTC. 3D uměla jak kamera, tak displej. Tady se naplno ukázalo, že 3D v této formě lidi nezajímá, HTC Evo 3D přesto zaznamenalo úspěch, ale jen díky skvělé výbavě a ceně, která klesala až do pater vyhrazených telefonům střední třídy.

Pokračování 5 / 20

Sharp Aquos

Klepněte pro větší obrázek

Rok 2011, rok duálních fotomobilů. Zkusili to také Japonci, Sharp Aquos SH-80F měl dva 8MPx fotoaparáty, což je zajímavý růst rozlišení, ale ani to nestačilo. Velký úspěch se nedostavil a sympatický Aquos se nedostal mimo japonský trh.

Pokračování 6 / 20

HTC One M8

Klepněte pro větší obrázek

V roce 2014 se dva fotoaparáty dostaly do vlajkové lodi HTC One M8. Tentokrát už nešlo o 3D, ale mapování hloubky scény a následné rozmazání pozadí. To je vlastnost známá z velkých zrcadlovek (efekt bokeh), její umělý mobilní protějšek se však příliš nepovedl.

Pokračování 7 / 20

Amazon Fire Phone

Klepněte pro větší obrázek

V titulku článku je řeč o dvojitých fotoaparátech, ale byla by škoda nezmínit i tohoto exota. Co do počtu fotoaparátů je to mezi smartphony rekordman, má jich rovnou šest. Kromě běžné selfie kamery a hlavního foťáku vzadu je zde také kvarteto kamer pro technologii, které Amazon říká Dynamická perspektiva. 

Jedna kamera v každém rohu, všechny sledují obličej uživatele a podle jeho polohy upravují obsah zobrazovaný na displeji. Aby technologie fungovala i ve tmě, doplnila mobil infračerveným přísvitem.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Už to chápete? Empire State Building můžete vidět ze všech stran tak, že se prostě podíváte ze strany. Přitom je jedno, jestli pohnete hlavou, nebo mobilem, jde o vzájemnou polohu (obr.: Engadget.com).

Všechno to znělo fantasticky a zkušenosti zahraničních kolegů říkaly, že to naprosto suverénně funguje. Už v den premiéry jsme však varovali, že tohle není technologie, kterou lidem dokážete vysvětlit, musí ji vidět naživo. A to se u internetového prodejce ukázalo jako zásadní problém. Zájem neměli ani vývojáři, kteří by pro Dynamickou perspektivu upravovali aplikace. Projekt skončil nezdarem.

Pokračování 8 / 20

Honor 6 Plus

Klepněte pro větší obrázek

Před vánoci 2014 se do dvojočkové hry přidává také Huawei, resp tehdy nová značka Honor. Model 6 Plus měl dva 8MPx foťáky a používal je k rozmazání pozadí a výrobce tvrdil, že také rychleji ostří a zlepšuje jemnost obrazu.

Pokračování 9 / 20

HTC One M9

Klepněte pro větší obrázek

Zdálo se, že u HTC se dvojitý foťák neosvědčil a One M9 o něj přišla. Později ale překvapil model HTC One M9+, který jej vrátil do hry. Velký úspěch se opět nedostavil a zatím je to poslední HTC s „dvojitým okem“.

Pokračování 10 / 20

ZTE Axon

Klepněte pro větší obrázek

V našich končinách méně známý ZTE Axon také zkoušel ze dvou objektivů vydolovat „zrcadlovkově“ malou hloubku ostrosti, ale ani Číňanům to nefunguje o nic lépe.

Pokračování 11 / 20

LG V10

Klepněte pro větší obrázek

Až Korejci to zkusili trochu jinak. V roce 2015 přesunuli dvojitý foťák na čelní stranu a představili model LG V10. Každý z objektivů měl jinou ohniskovou vzdálenost, tedy jinou šířku záběru (80 a 120°). (obr.: LG)

Pokračování 12 / 20

LG G5

Klepněte pro větší obrázek

Na jaře 2016 představené LG G5. Dva objektivy s různou šířkou záběru se posunuly do pozice hlavního fotoaparátu, radost kazí snad jen senzor slabších parametrů pod širokoúhlou optikou. 

Pokračování 13 / 20

LG V20

Klepněte pro větší obrázek

V září představené LG V20 drží koncept dvou úhlů záběru. K tomu přidává pokročilou audio/video výbavou a bohatými možnostmi nastavení cílí na audiofily a videobloggery.

Pokračování 14 / 20

CAT S60

Klepněte pro větší obrázek

CAT S60 je exot a na dvojitý fotoaparát jde úplně jinak. CAT se domluvil s firmou Flir a pod jeden z objektivů integrovali termokameru. Majitelé se tak mohou na svět dívat pohledem, který byl dosud vyhrazený drahým jednoúčelovým zařízením v ceně desítek tisíc korun. Obraz z termální kamery se dá prolínat s obrazem z fotoaparátu, máte tak lepší představu, kam se právě díváte.

Pokračování 15 / 20

Huawei P9 a P9 Plus

Klepněte pro větší obrázek

Také Huawei P9 (a větší P9 Plus) jde svou vlastní cestou. Ve spolupráci se společností Leica přináší černobílý fotoaparát, který má pobrat více světla, jemnější detaily a větší dynamický rozsah. Barvy dodá druhý fotoaparát.

Pokračování 16 / 20

Lenovo Phab 2 Pro

Klepněte pro větší obrázek

A teď zcela odlišný systém. Tentokrát nejde o focení, ale o zcela novou technologii Google Tango - rozšířenou realitu, která „vidí“ okolí, zná jeho rozměry a je schopná do něj umístit virtuální objekty. Prvním takovým mobilem je Lenovo Phab 2 Pro.

Phab ke snímání okolního prostoru používá tři zadní fotoaparáty. První, tedy ten hlavní, nabídne rozlišení 16 MPx a slouží i k pořizování fotek. Druhý slouží k zachycení pozice objektu v prostoru a třetí zachycuje jeho pohyb v prostoru. Pokud připočteme i přední 8Mpx selfie kamerku má Phab 2 Pro čtyři foťáky.

Pokračování 17 / 20

Honor 8

Klepněte pro větší obrázek

Honor 8 má fotoaparát z Huawei P9 a můžeme jen spekulovat, jestli na něm chybí něco víc, než nápis Leica. Fotí skvěle a druhá čočka je zde opět kvůli „zrcadlovkovému“ rozostření pozadí. Výsledek? Nevalný.

Klepněte pro větší obrázek

Předvojem pro „osmičku“ byl Honor V8, který byl představený už v květnu. Jestliže je Honor 8 protějškem Huawei P9, tak je Honor V8 protějškem Huawei P9 Plus. Zaujme velkým 5,7" displejem a hlavně rozlišením QuadHD

Pokračování 18 / 20

Xiaomi Redmi Pro

Klepněte pro větší obrázek

Ani Xiaomi nechce zůstat pozadu a dvě čočky zkouší na modelu Xiaomi Redmi Pro. Také tady jde o analýzu hloubky scény a následné rozostřovací efekty. Až později se ukázalo, že si Xiaomi tuto technologii „osahává“ před tím, než ji pustí do vlajkového modelu.

Pokračování 19 / 20

iPhone 7 Plus

Klepněte pro větší obrázek

Znáte ty případy z minulosti, kdy Apple s nějakou technologií otálel a když s ní po letech konečně přišel, převálcoval veškerou konkurenci? Bude to tak i s dvojitým fotoaparátem, který dostal Apple iPhone 7 Plus? Triky zde mají být dva: různá ohnisková vzdálenost objektivů (tedy dvoustupňové optické přiblížení) a rozostření pozadí.

Pokračování 20 / 20

Xiaomi Mi 5S Plus

Klepněte pro větší obrázek

Nejčerstvější příspěvek do skupiny duálních fotoaparátů se jmenuje Xiaomi Mi 5S Plus. Velké inovace však nepřináší, opět jde o hloubku scény, bokeh a dodatečné přeostřování už pořízených fotek.

Určitě si přečtěte

Články odjinud