Podivná matematika aneb proč 1" fotosenzor v mobilu nemá ve skutečnosti velikost jeden palec

  • Proč udávané velikosti snímačů neodpovídají jejich fyzickým rozměrům?
  • Důvody jsou iracionální a hledejte v minulosti
  • Poradíme, jak se ve velikostech fotosenzorů orientovat

Možná jste u specifikací fotoaparátů ve smartphonech někdy zaznamenali parametr velikost snímače. Obvykle se uvádí v palcích, někdy i ve zlomcích palce, jako například 1/1,2“ a podobně. Tento zlomek většině běžných uživatelů příliš moc neřekne, intuitivně tušíme, že jde o něco dost malého. Modernější technologie a zvětšování plochy telefonů výrobcům dovolilo používat snímače větší. Aktuálně ty největší v mobilech se chlubí velikostí 1" (jeden palec), což už běžný uživatel pochopí lépe, tedy alespoň si to může myslet. 

Klepněte pro větší obrázek
Uváděná velikost (například 1") neoznačuje velikost (šířku, ani úhlopříčku) samotného snímače, ale je jím myšlena velikost snímače, který se vměstná do trubky o průměru 1". Jedná se o označení vycházející z minulosti, kdy se v kamerách používaly elektronky (zdroj: MKBHD)

Speciálně u fotosenzorů ale parametr znamená něco jiného, než by si většina mohla myslet. Udávaná velikost 1“ totiž doopravdy neznamená skutečnou fyzickou velikost snímače, podobně jako když třeba pod pojmem 6" u displeje máme opravdu plochu displeje s úhopříčkou 6 palců. Jeden palec je v přepočtu 25,4 mm. Pokud byste telefon rozmontovali a vyňali z něj fotosenzor, zjistili byste, že 1" snímač je ve skutečnosti mnohem menší. Na to v nejnovější rozborce smartphonu Xiaomi 12S Ultra poukázal populární YouTuber JerryRigEverything.

Pozor na zavádějící značení velikosti

Jak je možné že je 1" snímač menší? Problém samotný je v nepřesnosti značení, které vychází z historie. V 50. letech minulého století totiž televizní kamery využívaly ke snímání elektronky. Jejich kruhové trubice přitom měly vždy určitý průměr udávaný v palcích nebo jeho zlomcích. Zmíněná hodnota 1“ tak udává právě průměr této elektronky, dnes tedy obvodu trubky, do kterého se snímač v mobilu dokáže vměstnat.


Nejoblíbenější smartphony Sony

Sony Xperia 1 VI 5G 12GB/256GB Sony Xperia 1 VI 5G 12GB/256GB
nabízí 10 obchodů za ceny od 34 989 Kč
Porovnat ceny
Sony Xperia 10 VI 8GB/128GB Sony Xperia 10 VI 8GB/128GB
nabízí 3 obchody za ceny od 9 990 Kč
Porovnat ceny
Sony Xperia 1 V 5G 12GB/256GB Sony Xperia 1 V 5G 12GB/256GB
nabízí 21 obchodů za ceny od 24 899 Kč
Porovnat ceny
Sony Xperia 10 V 5G 6GB/128GB Sony Xperia 10 V 5G 6GB/128GB
nabízí 16 obchodů za ceny od 9 389 Kč
Porovnat ceny

Další oblíbené smartphony Sony


Pro zjištění přesné velikosti se často jako pomůcka používá hrubý přepočet, kdy úhlopříčka snímače odpovídá cca 2/3 udávané velikosti. V případě 1“ (25,4 mm) by tak úhlopříčka senzoru byla kolem 16 mm. O ploše senzoru ale ani z úhlopříčky přesnou představu nemáme, protože zde záleží i na poměru stran snímače – čím má blíž čtverci, tím je jeho v rámci opsané kružnice s daným poloměrem větší. Jak je vidět, správně by se nemělo mluvit o 1“ snímačích, ale přesněji o snímačích typu 1“ s vynecháním zmínky o velikosti, která je zde zavádějící.

Tím ale matematická kouzla nekončí. Marketingová oddělení firem totiž umí zázraky a často si čísla ještě přikrášlí. Zmíněné Xiaomi 12S Ultra totiž nebylo prvním telefonem, který přinesl snímač o velikosti typu 1“ (konkrétně snímač Sony IMX989). Je však první, které jej dokázalo celý plnohodnotně využít. Pár měsíců před Xiaomi se svým 1“ snímačem v mobilu přišlo i samo Sony, a to v modelu Xperia Pro-I. Ovšem zde byla realita opět odlišná.

Klepněte pro větší obrázek
To, že telefon nabízí snímač o velikosti typu 1" ovšem nemusí znamenat, že ho využije celý, jak ukázali v praxi někteří výrobci. (obr.: MKBHD)

Sony zde sice opravdu použilo snímač typu 1“, jak všude propagovalo, ve skutečnosti ho ale ke snímání obrazu nepoužilo celý. V praxi ke snímání používalo daleko menší výřez odpovídající ekvivalentu snímače 1/1,3“. Kromě Sony ještě snímač velikosti typu 1“ použil také japonský Sharp v modelu Aquos R6, který se prodával jen na několika trzích. Ve spolupráci se Sharpem pak vznikl i přebrandovaný telefon Leica Leitz Phone 1, který rovněž nabízel stejný snímač.

Je tedy důležité nesednout výrobcům hned na lep. Ne všechna čísla jsou ve skutečnosti taková, jaká se zdají být, je třeba si zjistit podrobnosti a marketing brát s rezervou. Situaci nepomáhá ani setrvání u zastaralého značení velikostí, které je dnes spíše matoucí.

Jak jsme testovali Sony Xperii Pro-I:

Zdroj: MKBHD, JerryRigEverything

Diskuze (12) Další článek: Apple zažil rekordní čtvrtletí. Rostoucí služby mu pohodlně vykryly výpadky z prodeje Maců a nositelností

Když navštívíte internetový obchod přes náš katalog zboží, Živě za to může získat provizi. Službu Zboží Živě provozujeme ve spolupráci s Heureka.cz.

Témata článku: , , , , , , , , MKBHD, Palec, Telefon, Leitz Phone, Velikost, Mobil, Sony Xperia, Elektronka, F +