Podpis mobilním telefonem: už žádné chození na úřady

Finové připravili zcela novou možnost zasílání elektronického podpisu – přes mobilní telefony. Místní operátor již prodává speciální karty SIM, které toto umožňují. Přichází konec čekání na úřadech, kdejaké lejstro je možné podepsat na dálku mobilem.
Podpis mobilním telefonem: už žádné chození na úřady

Ve Finsku se objevila nová možnost, jak vyřizovat oficiální záležitosti na dálku  prostřednictvím mobilních telefonů. Mohl by to být i impuls pro naši socioekonomickou sféru. Při práci s online formuláři a dalšími službami, které vyžadují bezpečnostní identifikaci, mohou nyní uživatelé využít možnosti zaslání elektronického podpisu mobilní cestou.

UniverSIM

Jak je to možné? Mezinárodní společnost Giesecke & Devrient totiž vyvinula zcela nový typ karet SIM, které jsou schopny nést bezpečnostní certifikát. Nabízí je zatím exkluzivně druhý největší finský operátor Elisa. UniverSIM, jak se nové karty nazývají, slouží pro zasílání elektronického podpisu a mají vyspělý kódovací mechanismus. Jde o další, velmi výrazný pokrok v oblasti mobilní architektury zabezpečení, která nabídne přesnou identifikaci osoby.

V praxi to pak funguje tak, že pokud si dotyčný přeje změnit například místo trvalého bydliště, jednoduše otevře na internetu příslušný formulář a ten vyplní. Za moment mu přijde od daného úřadu zpráva na mobilní telefon, která jej vyzve, aby potvrdil svou identifikaci elektronickým podpisem. Na uživateli pak je, aby zadal osobní PIN, který slouží výhradně pro vygenerování digitálního podpisu. UniverSIM jej vytvoří a zašle v šifrované podobě úřadu, který si jej vyžádal.

Všichni zájemci o karty SIM společnosti Giesecke & Devrient se musí nejprve zaregistrovat na místní policejní stanici. UniverSIM s integrovanou bezpečnostní certifikací používají technologii Java a mají vlastní paměť o velikosti 128 Kb. Již nyní jsou ve Finsku takové karty u operátora Elisa k dostání.

Mobilní iniciály

Do konce tohoto roku by se do projektu rády zapojily i další organizace a úřady. Na účasti mají zájem finská OKO Bank, úřady sociálního zabezpečení a správy daní i místní Ministerstvo práce. Všichni tito by rádi nabídli občanům možnost vzdálené autorizace při využívání služeb.

Finsko opět ukázalo, že v oblasti mobilní komunikace patří mezi světovou špičku. Nová možnost identifikace má jistě velkou naději na rychlé rozšíření do ostatních zemí a dost možná, že i do té naší. V České republice již sice nějaký čas funguje takzvaná „elektronická správa“, kdy poměrně velkou část administrativy vyřídíte z pohodlí domova. Škoda jen, že je tak málo využívána. Mezi lidmi stále panuje nejistota a nedůvěřivost vůči tomuto systému. Naopak mnozí na něj nedají dopustit a zavedení mobilního podpisu by bylo dalším posunem vpřed.

A konečně bychom se také mohli dočkat prvních voleb prostřednictvím mobilních telefonů. O této vizi si můžete více přečíst v našem nedávno uvedeném článku.

Diskuze (8) Další článek: Nokia prodala více telefonů, než čekala... jenže pod cenou

Témata článku: Ostatní, Mobil, Podpis, Elektronický podpis, Finský operátor, Trvalé bydliště, Telefon, Úřad, Nová možnost, Mobilní telefon, MOBI


Určitě si přečtěte