Podvody s Covid pasy. Nabídka falešných potvrzení vzrostla pětinásobně

Výzkumný tým společnosti Check Point Research v rámci tiskové zprávy informoval o tom, že od března do května vzrostl počet prodejců padělaných koronavirových potvrzení hned pětinásobně, což se prodejcům hodí před letní sezónou dovolených. Padělané potvrzení očkování, negativní výsledek testu či dokonce padělané potvrzení o prodělané nemoci mohou zajímat osoby, které byly pozitivně testovány, odmítly se nechat testovat nebo, i v době přemíry vakcín, nadále odmítají očkování.

Dalším rizikem jsou i mobilní aplikace. Protože jsme na vývoj českých aplikací Tečka a Čtečka čekali poměrně dlouho, spousta uživatelů hledala alternativu. A od konce loňského roku byl zaznamenán čtvrtinový nárust domén souvisejících s koronavirovými pasy. Ze 703 domén bylo onačeno 86 z nich jako podezřelé či dokonce podvodné. Objevily se také aplikace, které se maskovaly jako Covid pasy, jejich účelem však bylo zcela něco úplně jiného. Některé z nich byly navíc distribuovány mimo oficiální aplikační obchody.

A problémy se týkají i samotných QR kódů, které v době pandemie zažily nevídanou obrodu. Jedná se sice o rychlou možnost, jak načíst data, jenže podvodníci začínají čím dal častěji do aplikací a webových stránek podsouvat vlastní QR kódy (např. při darování peněz obětem moravského tornáda). A protože při skenování nevíte, kam odkaz vede, můžete si nevědomky do telefonu stáhnout malware nebo aplikační balíček. Stačí jen několik „automatických“ potvrzení, a bezpečnost telefonu může být velmi výrazně narušena. 

Samotný QR kód navíc nelze brát jako bezpečnostní prvek, krátce po vydání českého očkovacího certifikátu byl použitý evropský QR kód rozklíčován do nejmenších detailů. Jaká je tedy největší možná ochrana před útočníky a padělateli? Používejte v mobilu pouze v česku naprogramované aplikace Tečka a čTečka, svůj QR kód nikam neposílejte, ani se s ním nefoťte před očkovacím centrem. Ze stylových fotografií prvních očkovaných na sociálních sítích se skvěle čitelnými QR kódy museli mít padělatelé velkou radost... a uživatelé velké problémy.

Představení aplikace Tečka na iOS:

Diskuze (36) Další článek: OnePlus Nord 2 dostane procesor od MediaTeku. Známe datum premiéry

Témata článku: Mobilní aplikace, iOS, Android 13, Koronavirus, QR kód, Certifikát, Podvod, Covid pas, covid-19, QR, Tečka, Check Point, Tisková zpráva, Covid, F +, Kód, Potvrzení, Česká republika, Očkování, Paso, Aplikace, Dovolená, Check Point Research, Telefony s iOS na Heureka.cz