Čínská centrální televize odvysílala nelichotivé záběry byznysu, který roste do obřích rozměrů. Máme na mysli tzv. smartphonové farmy, které jsou zaprvé podle čínského zákona nelegální, a za druhé mohou být využity k celé řadě nekalých praktik.
Pokud byste si představili desítky až stovky fyzických telefonů na jednom místě, jste na omylu. Čínské společnosti, které tyto farmy vyrábějí, zajímají jen základní desky telefonů, které jsou připojeny k jednomu centrálnímu ovládacímu displeji. Tento kit vychází až na 20 tisíc korun, a proto se mnohé firmy specializují na jejich pronájem...

Jeden monitor obslouží až 20 telefonů z farmy, buď ručně myší, nebo automatizovaně pomocí skriptů. Vzhledem k designu prostředí to vypadá, že tato dvacítka základních desek pochází z vyřazených Samsungů...
Tyto smartphonové farmy rostou v Číně jako houby po dešti. Většina firem, která v tomto byznysu pracuje a poskytuje základní desky telefonů s kabeláží a ovládacím softwarem, se nestará o to, co se s telefony děje. Důležití jsou pro ně jen klienti, kteří mnohdy zůstávají v anonymitě. Ve farmách se nachází jednotky pro racky (U) po dvaceti telefonech, kterých může být v rámci jednoho datacentra několik desítek až stovek. Z jednoho místa tak „tvrdě pracuje“ třeba i tisícovka smartphonů, které mohou být snadno zneužity pro různé účely.
Každý telefon je přihlášený pod svými unikátními účty, a operátoři těchto farem často mění jejich IP adresy, aby se vyhnuli detekci u online platforem nebo u regulačních úřadů. A k čemu jsou tyto telefony používány? Primárně k publikovaní falešných komentářů (včetně vhodného SEO pro zviditelnění příspěvků či reklam), ke zvyšování počtu sledujících a odběratelů na sociálních sítích a video portálech, a také k falešným nákupům na webových obchodech.
Až dvacet telefonů ovládáte myší na monitoru
Další možností zneužití jsou online hry, v nichž lze najednou hrát na dvaceti telefonech, a „vylevelované“ účty pak třeba snadno prodat. Farmy jsou využívány i při sledování reklam (kvůli proklikům) a online videí (kvůli vysokému dosahu). Rychlý nárust ve sledovanosti následně vidí webové portály, a tak tato videa posouvají výše a řadí také mezi doporučení. Smartphony z farmy tak mohou „nastartovat“ videa, z jejichž reklam se pak částečně nebo úplně zaplatí.
K výrobě těchto smartphonových „kitů“ však nejsou potřeba žádné speciální telefony, továrny v Čině využívají základní desky vysloužilých telefonů, které stojí zhruba 300 až 500 korun. A pak už se metodicky skládají do smartphonových „motherboardů“ pro jednotné ovládání. Jedna z firem, která se jejich výrobou v Číně zabývá, má výrobní prostory až o rozloze 300 metru čtverečních. Má osm zaměstnanců, kteří pracují prakticky nepřetržitě a o zakázky nemají nouzi. V samostatné místnosti běžela farma s tisícovkou telefonů připojených k centrálnímu počítači, jejichž činnost však byla označená jako „přísně tajná“.
Tím nejhorším na celé situaci je to, že těchto farem nebude ubývat, ale jen přibývat. A ti, kdo je ovládají, mohou svým způsobem měnit online obsah ve svůj prospěch. A to, nejen v malém, ale také v globálním měříku...
Zdroj: Weixin