Pohled zpět: historie SMS v Česku

V následujícím článku si společně zavzpomínáme na doby, kdy se v České republice rodila textová zpráva. Připomeneme si, kdo stál u jejího zrodu a co jí pomohlo na vrchol.
Pohled zpět: historie SMS v Česku
Kapitoly článku

Řada zákazníků našich mobilních operátorů využívá SMS nejen jako prostředek komunikace, ale také jako efektivní kanál pro přístup k nejrůznějším (převážně internetovým) informačním zdrojům.  Ve svém příspěvku bych se chtěl ohlédnout necelých 7 let zpátky a uceleně zmapovat vývoj právě těchto informačních služeb.

Rok 1996 - tápání

V polovině roku 1996 spouští Eurotel první komerční GSM síť v ČR. Počty zákazníků nejsou vysoké, o cenách platí přesný opak. Ty vysoké jsou. Průlom nastává v říjnu 1996, kdy startuje síť Paegas s cenami telefonů i služeb přístupnými téměř pro každého. V brožurce "Vítejte v síti Paegas" je na necelé půlstránce také zmínka o možnosti posílat s patřičně vybaveným telefonem textové zprávy. Vzhledem k faktu, že ani jeden z tehdy prodávaných dotovaných telefonů zprávy odesílat neumí, nechává mě tato skutečnost vcelku chladným. Nejlevnější telefon u Eurotelu sice SMS posílat umí, ale operátor si za službu SMS účtuje měsíční poplatek 45 Kč. Řada lidí v mém okolí v této souvislosti konstatuje, že za takovou blbost přece nebudou platit další paušál.

Rok 1997 - vlak se pomaloučku rozjíždí

V roce 1997 se ukazuje, že Paegas nestíhá dodržet sliby na rozsah pokrytí signálem a pozornost zákazníků směruje právě k tomuto faktu. Situace se však poměrně rychle zlepšuje a na trh přichází dotovaný Philips Fizz, který je sice značně poruchový, ale na svoji dobu vcelku nabitý funkcemi a hlavně umí posílat SMS. Někdy v září či v říjnu tohoto roku spustil Radiomobil konečně své vlastní SMS centrum (do té doby šly všechny SMS odeslané v síti Paegas přes SMS centrum rakouského operátora maxMobil (nyní A-max). Po tomto kroku se ukázalo, že oba konkurenční operátoři musí řešit propojení svých sítí i pro SMS, protože doručování SMS zpráv mezi sítěmi zkrátka nefungovalo. Tento nedostatek šel obejít tak, že se použilo SMS centrum jiného operátora! (zpravidla D2-Privat, nyní DE-Vodafone) nebo třeba CZ-Eurotel.

Počátkem roku 1997 se objevily i první SMS brány. Byly provozované "v utajeném režimu", což znamená, že nebyly nikde propagované a fungovaly problematicky. První velmi spolehlivá, leč placená brána byla M-Line. Za zmínku stojí, že tato služba zpoplatňovala příchozí e-maily částkou 1,50 Kč/ks. Naprostá spolehlivost (sám jsem jí kdysi používal) však tento poplatek vcelku opodstatňovala.

Někdy v této době odchází autor M-Line Filip Streibl z firmy Mobil.cz a nastupuje v Radiomobilu jako SMS master. Krátce na to je uvedena do testovacího provozu služba SuperSMS. Testování probíhá ve skupině několika set zákazníků, kteří se přihlásili. K dispozici byly tyto služby:

  • brána WWW - SMS
  • brána e-mail - SMS
  • brána SMS - e-mail
  • brána SMS - pager
  • SMS browsing

K poslední službě byla v e-mailovém bulletinu pro testery připsána poznámka, že si autor vlastně nedokáže představit praktické využití a že máme něco vymyslet. Ve své odpovědi jsem tehdy napsal (a jistě jsem nebyl sám), že by bylo fajn, kdyby to umělo prohledávat internetové katalogy, jako třeba kursy akcií a jízdní řády, ale že je to nejspíš hudba budoucnosti. Po ukončení testovacího provozu byla služba zavedena do provozu komerčního. SMS browsing využívaly některé technické servery (např. Mobil.cz nebo server se seznamem BTS), když optimalizovaly své stránky tak, aby se daly pomocí SMS browsingu číst.

Zatímco Paegas měl náskok v propojení SMS a internetu, Eurotel od 1. května komerčně spustil svojí službu InfoText. Princip služby byl takový jaký ho známe dodnes: odeslala se SMS s klíčovým slovem, za okamžik přišla požadovaná informace. Úvodní nabídka byla dosti chudá - počasí, horoskopy, aforismy, kursy měn a akcií a biorytmy. S plynoucím časem se však rozšiřovala (např. o velmi žádané zprávy ČTK).

V říjnu se konal Invex a tam se oba operátoři předvedli v plné parádě. Eurotel rozšířil InfoText o možnosti posílání zpráv na pagery a hlavně o možnost posílání faxů na tuzemská čísla. Paegas zahájil u příležitosti Invexu bezplatný testovací provoz služby Paegas Info, která byla v podstatě obdobou InfoTextu. Zákazníci Paegasu si ji mohli vyzkoušet přímo na Invexu, když byl na její platformě provozován informační servis veletrhu (fungovalo to bezvadně).

7. listopadu byla na trh oficiálně uvedena první předplacená služba v ČR - Twist. Eurotel se s Go poněkud opozdil a přišel s ním o několik dní později. Co je však podstatné, ani jedna z předplacených karet neuměla odesílat SMS zprávy. Prvotní zájem o ně tím pádem nebyl zrovna ohromující (k tomu přispěly i vysoké ceny hovorného. Minuta hovoru do pevné sítě stála okolo 15,- Kč).

Jako poslední zmínku k tomuto roku bych uvedl ještě fakt, že byla provedena nejspíš jedna z prvních marketingových akcí - rozesílání propagačních SMS (pozvánka na Invex do stánku Siemens). Texty byly prý rozesílány dle náhodné kombinace čísel.

Rok 1998 - nabíráme rychlost

Počátek roku byl ve znamení určité "konsolidace". Pozvolna přestávalo jít používat cizí SMS centra, SMS zprávy odeslané v roamingu byly účtovány častěji než dříve, dokonce za správné ceny (ještě v roce 1997 mi nebyla naúčtována za třítýdenní pobyt v Británii ani jedna) a jak službě Paegas Info tak InfoText přibývaly postupně informační kanály. U Paegasu byl prodloužen testovací provoz, kdy se za dodané informace nemuselo platit. První čtvrtletí vypadalo, že se operátoři v nápadech vyčerpali a že kromě dalšího rozšiřování nabídky informací se ničeho nového nedočkáme.

Tento dojem se však ukázal býti mylným již 2.4. 1998, kdy Radiomobil rozšířil Paegas Info o vyhledávání v jízdních řádech a obchodním rejstříku, a hlavně přišel jako jeden z prvních na světě s podporou SIM Toolkit. Tímto krokem se otevřela cesta k masovějšímu používání informačních SMS služeb (protože ne každý si byl ochoten a schopen pamatovat poměrně velké množství klíčových slov). V ten samý den byla spuštěna i služba Paegas Info Profil, tedy možnost doručování aktuálních zpráv z vybrané oblasti (tuto službu však Eurotel u svého InfoTextu poskytoval již od začátku).
 
Měsíc s měsícem se sešel a v Brně se konal veletrh peněžnictví Fibex. Na něm byl představen další revoluční produkt - GSM Banking. První bankou, která tuto službu podporovala byla Expandia (nyní e-Banka). Z dnešního pohledu se jednalo o službu dosti těžkopádnou. Klient se musel rozhodnout, zda chce využívat SIM Toolkitové Paegas Info nebo Bankovní služby (obojí současně nešlo), ale dobrý základ byl položen. V této oblasti zaznamenal Radiomobil celosvětovou bronzovou medaili (po UK-Cellnet a SE-Telia).

V závěru roku došlo k malým vylepšením u Twistu, když přibyl Call Waiting a zobrazování provolané částky. Faktem však zůstává, že předplacené karty rok po svém uvedení na trh stále neuměly odesílat SMS. Informační služby na bázi SMS se u nás chytly. Snad i proto bylo jen v síti Paegas odesláno více SMS zpráv než v celém Německu.

Témata článku: SMS, Ostatní, Historie, Revoluční produkt, Waiting, Blbost, Philips Fizz, Expandia banka, PohledVybrali jsme nejlepší telefony, které si v říjnu 2021 můžete koupit

Vybrali jsme nejlepší telefony, které si v říjnu 2021 můžete koupit

** Každý měsíc vybíráme nejlepší mobily v několika kategoriích. ** Smartphony dělíme podle výbavy a ceny, aby si mohl vybrat každý. ** Nezapomínáme ani na tablety a tlačítkové telefony.

Jan Láska
TelefonySmartphonyNákup a ceny
Pozor na AliExpress. Aby byl pořád levný, musíte zvolit správný způsob dopravy

Pozor na AliExpress. Aby byl pořád levný, musíte zvolit správný způsob dopravy

** Už několik měsíců platí nová daňová pravidla pro zásilky nejen z Asie ** Tkaničky z AliExpressu mohou být stále laciné ** Musíte ale zvolit správného dopravce, jinak poště zaplatíte 150 Kč

Jakub Čížek
E-shopyAliExpress
Hity na cestě. Jaké hry si zahrajete v prosinci 2021: Halo Infinite, Solar Ash a další

Hity na cestě. Jaké hry si zahrajete v prosinci 2021: Halo Infinite, Solar Ash a další

Na závěr roku letos moc velkých pecek nemáme. Čeká nás pořádně nabitý závěr zimy a začátek jara a v mezičase můžete dát šanci některým z menších kousků.

Martin Nahodil
Agenda
Jak dostat Android do Windows. Tady je 6 nejlepších emulátorů

Jak dostat Android do Windows. Tady je 6 nejlepších emulátorů

** Chcete na počítači spouštět aplikace a hry pro Android? ** Nemusíte čekat na Windows 11 – nainstalujte si emulátor! ** Vybrali jsme šest aplikací, jež můžete vyzkoušet

Karel Kilián
Mobilní aplikaceAndroidWindows
Ode dneška se vydávají nové občanky včetně NFC a otisků prstů
Lukáš Václavík
eObčankaČeskoeGovernment
Nejlepší aplikace pro tento týden: Počasí s radarem, focení makra a zábavné programování

Nejlepší aplikace pro tento týden: Počasí s radarem, focení makra a zábavné programování

** V marketech najdete množství titulů, ale jak objevit ty kvalitní? ** Každý týden je vybírá Apple, ale řada z nich má i verzi pro Android. ** Výsledkem jsou kolekce těch nejlepších aplikací svého druhu.

Adam Kos
Nejlepší aplikace