Jakmile si na Androidu poprvé spustíte aplikaci, pokud potřebuje znát vaší polohu, dá vám o tom vědět žádostí o udělení oprávnění. Aplikaci můžete toto oprávnění odmítnout, popř. udělit povolení jen jednorázově nebo vždy, když je aplikace na popředí. Čtvrtý režim však zůstává skrytý, a je možné jej aktivovat jen v detailech aplikace v nastavení, a to neomezený přístup k GPS, i když je aplikace na pozadí nebo vypnutá. Jak však aplikacím dříve udělené oprávnění omezit nebo rovnou odebrat?
Přes Nastavení - Umístění - Oprávnění aplikace uvidíte aplikace, které ve vašem telefonu mají neustálý přístup k vaší poloze, dále pak aplikace, které k poloze přistupují jen tehdy, když je používáte na popředí, aplikace, které se musí pokaždé zeptat, a aplikace, kterým jste přístup k poloze zamítli. To však můžete kdykoliv změnit, stačí jen vybrat aplikaci a nastavit ji jeden z alternativních režimů. Jedním z nich je např. i volba „Pokaždé se zeptat“, která na vás vyskočí při spuštění vybrané aplikace. U některých typů aplikací však může způsobit, že některé funkce přestanou fungovat.

Na této obrazovce vidíte, které z vašich aplikací mají trvalý (na popředí nebo i na pozadí), jednorázový nebo zakázaný přístup k informacím o poloze
U mapových aplikací můžete povolit či zakázat přesnou polohu z GPS, jejíž alternativou je poloha přibližná. Přepnout na méně přesná data se však vyplatí jen u aplikací, které nutně nepotřebují znát vaši přesnou polohu, a ne u těch, které jsou na vaší přesné poloze závislé. A to mohou být např. mapy, aplikace pro objednání jízdy, dovoz jídla, apod.

Žádost o přístup k poloze nabídne několik režimů i volbu mezi přesnou a přibližnou polohou
Pokud chcete mít přehled o tom, které aplikace přistupují k informacím o vaší poloze, je třeba přejít do Nastavení - Zabezpečení a soukromí - Soukromí, kde vidíte přístup aplikací k poloze, mikrofonu a fotoaparátu. Nás zajímá první možnost, ve které vidíte historii přístupu k vaši poloze za 24 hodin. A právě zde můžete odhalit aplikace, které vaši polohu vůbec nepotřebují. Kupříkladu automatické sdílení polohy pro webový prohlížeč můžete s klidným svědomím deaktivovat. Podobně můžete přistupovat i k aplikacím, které žádají o využití mikrofonu či fotoaparátu.
Větší dohled nad oprávněními se poprvé objevil v Androidu 12: