Pohráli jsme si: ICQ mobil za 350 Kč

Utopie, nebo blízká realita? Budeme je od operátorů dostávat zadarmo? Líbil by se vám QWERTY mobil za 500 Kč?

Před barcelonským MWC, mobilně-komunikační událostí roku, mi do schránky přišly stovky e-mailů – pozvánky na tiskové konference, předváděcí akce, konference… Opravdu mne zaujalo jen několik málo zpráv a jednou z nich byla i ta s nadpisem „TJAT: SmartPhone za 20 dolarů“. Nejzajímavější však na celé záležitosti bylo, že onen telefon měl podporovat instant messaging. Ještě před výstavou jsem si zauvažoval, zda je vůbec možné něco takového vyrobit za tak nízkou cenu.

Po výstavě už vím, že ano. Podle očekávání mobil nejen levný je, ale i levně vypadá. Čekali byste ale na samém cenovém dně něco jiného než obyčejný černý plast? Nemá smysl pouštět se do dlouhého popisování, vše vidíte na obrázcích: numerická klávesnice, displej a baterie schovaná pod krytkou na zadní straně. Kvalita displeje, ani klávesnice není valná, na druhou stranu musím říct, že jsem už viděl horší za vyšší cenu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Levnější TJAT má menší čtvercový displej, dražší (prý stále do 25 dolarů) dostal navíc několik pixelů na displeji, FM-rádio a pro sluchátka konektor miniUSB

Co se uživatelského prostředí týče, odpovídá dnešnímu standardu telefonů kategorie low-end. Jestli jste někdy měli v ruce Vodafone 225, pak víte, o čem mluvím: hlavní menu s grafickými ikonami, dále už pouze textové nabídky. Jediným vážným problémem, který bude uživatele obtěžovat na každém kroku, je rychlost telefonu. Každé otevření nabídky, každá změna nastavení, každá operace náročnější než posun o jednu položku v seznamu znamená nepříjemně dlouhou prodlevu (1 až 2 sekundy). Když se pak při zasílání rychlých zpráv či e-mailů přidá prodleva reakce sítě a také výraznější zátěž pro procesor, je zaděláno na adepta ocenění „lenoch roku“.

Klepněte pro větší obrázek 
V hlavní nabídce je snadné se zorientovat

Podíváme-li se na dnes prodávané „ultralevné“ mobily, umějí volat, posílat SMS, budit a pobavit jednoduchou hrou. TJATy se navíc chlubí podporou zasílání rychlých zpráv (MIM - mobile instant messaging), což byla dosud výhrada chytrých telefonů, případně javových aplikací. U TJATu jde o záležitost spíše nouzovou, práce se zprávami i kontakty je zdlouhavá, ale vše funguje tak, jak má. Telefony, které jsem měl možnost krátce otestovat, ještě neměly finální verzi firmwaru, přibude například názorné barevné rozlišení obou stran v komunikaci. Na podpoře níže vyobrazených „kecálků“ by se naopak nic měnit nemělo. Našince potěší podpora ICQ a MSN/WLM, někomu bude naopak chybět Jabber, nebo Google Talk.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Na prvním obrázku vidíte vývojovou verzi přihlašovací úvodní obrazovky vestavěného komunikačního prostředí. Na druhém obrázku z jiného telefonu jsme o kousek blíže produkční verzi a nápisy byly nahrazeny logy služeb
Klepněte pro větší obrázek 
Podobně jako to známe z počítače, zadáme číslo ICQ a heslo
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Ukázka komunikace. Jde o jeden a ten samý displej odrolovaný o kousek níže. Také zde by měly být textové odkazy nahrazeny obrázkovými tlačítky

Cena, věc úhlu pohledu

Pojďme ale zpět k tomu nejdůležitějšímu. Dnes prodávané mobily označované jako „ultralevné“ stojí okolo 800 Kč, proklamovaných 20 dolarů je 350 Kč a to je opravdové terno. Zajímalo mne však, o jakou cenu jde – výrobní, cenu pro operátory, nebo skutečně pro koncového zákazníka? Za TJAT odpovídá její CEO Gideon Drori: „Je to cena, se kterou odchází mobily z TJATu k distributorovi, kterým je firma Brightstar. Konečná cena záleží na jejich dohodě s konkrétním operátorem, případně maloobchodním řetězcem, ale stále by TJAT měl být nejlevnějším mobilním telefonem na světě.“

Cena, kterou výrobce stanovil, otevírá operátorům úplně nové možnosti distribuce. Dosud jsme byli zvyklí dostat telefon „zdarma“ k podpisu smlouvy. Pokud ale bude telefon takto levný (odhad ceny pro operátora je 500 Kč), bude si moci dovolit dávat jej zdarma i k předplacené kartě. Jen těžko se kdy budou telefony rozdávat úplně zdarma, ale docela dobře si dokáži představit model, kdy si za tisíc korun koupíme předplacenku s tisícikorunovým kreditem a mobil. Operátor jednoduše opustí myšlenku vydělat na prodeji samotného přístroje, ale vydělá na službách, které s ním bude zákazník využívat.

Další otázkou je, kdo by takovým zákazníkem měl být. Pokud jste si zvykli na nejmodernější komunikátor se Symbianem či Windows Mobile, s TJATem byste se zřejmě srovnávali jen velice obtížně. Cílem však budou „nově vznikající trhy“ (Indie, Čína) a děti. Mobil dostanou ještě mladší děti, než dnes. Nemusíte se bát, že mobil ztratí, nebo rozbijí, vždyť stál jen pár stovek...

Nízká cena ale není všechno. V souvislosti s MIM se nabízí obavy o drahý datový provoz. K tomu pan Gideon říká: „Téměř všude ve světě jsou pro tento případ připraveny vhodné datové balíčky. Spolupracujeme s českým Vodafonem, takže znám váš trh a vím, že v tomto ohledu je to u vás trochu obtížnější. My jsme se však vynasnažili minimalizovat datový provoz, přes síť putuje pouze nezbytně nutná informace, holý text, žádné obrázky, avatary a podobně.“

Možná v ČR a možná i s QWERTY

Pana Droriho jsem se zeptal také na to, zda si mobily z TJATu koupíme i v ČR. „To záleží na distributorovi, firmě Brightstar, nicméně v České republice nějaké kontakty mám a pokud bude zájem, není to velký problém.“

TJAT v Barceloně představil také třetí model MIM mobilu. Nejzajímavější na něm je QWERTY klávesnice, větší displej a výkonnější procesor, který by měl snad alespoň částečně odstranit největší nedostatek nižších dvou modelů, pomalost. Telefon bohužel nenám vyfocený, protože jeho světová premiéra proběhla až po mém odjezdu z Barcelony, ale už dopředu jsem se dozvěděl, že by se měl s cenou vejít do 30 dolarů...

Diskuze (26) Další článek: Koncept: extravagantní mobil, který se dobíjí pohybem

Témata článku: , , Vodafone 225, Mobil, Barcelonský mwc, ICQ, Předváděcí akce, Největší nedostatek, MOBI